Gość: Adi
2011-05-04 19:01
Problem z wentylacją
Witam serdecznie, może na tym forum znajdę odpowiedź na moje pytanie.

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym, budownictwo po II wojnie światowej. Kiedyś w domu miałem w każdym pokoju piece kaflowe, w kuchni jakiś mały junkers, od 1995 roku mam ogrzewanie gazowe zainstalowane w kuchni (piec dwu-funkcyjny - ogrzewanie i ciepła woda, pieców kaflowych już nie ma). Nigdy nie byłem problemów z odbiorami kominiarskimi, czy przeglądami gazowymi. W 2009 roku w związku z preferencyjnymi przepisami zaistniała możliwość wykupienia mojego mieszkania od miasta po preferencyjnych bonifikatach. W związku z tym odwiedził mnie kominiarz i zrobił gruntowny przegląd. Okazało się, że brakuje kilku rzeczy:

1) W kuchni zainstalowano kocioł c.o. gazowy, brak wkładu kominowego w przewodzie kominowo - spalinowym wentylacja nawiewna fi 100m
2) Brak wentylacji grawitacyjnej łazienki - brak przewodu kominowego.

W związku z tymi usterkami nie mogę wykupić mojego mieszkania, póki ich nie usunę. O ile wkład kominowy jest do załatwienia, o tyle nie wiem jak mogę zrobić wentylację grawitacyjną w łazience. Pamiętam, że kiedyś w latach 70 - 80 był zainstalowany jakiś piecyk do ogrzewania wody. Czy ktoś może doradzić co zrobić? Chodzą słuchy, że musiałbym postawić komin (mieszkam na parterze) i pociągnąć go z mojego korytarza na 4 piętro.

pozdrawiam
Adi
Gość: ..........
2011-05-04 19:18
Re: Problem z wentylacją
Spróbuj pokombinować z urządzeniami z zamkniętą komorą spalania, do nich kominiarz nie powinien się przyczepić. Trzeba tylko gdzieś wypuścić przewód powietrzno-spalinowy
Gość: pozna
2011-05-04 19:49
Re: Problem z wentylacją
tzn, że mam piec wymienić?
Gość: .............
2011-05-04 20:26
Re: Problem z wentylacją
Wentylacja w pomieszczeniu z urz. gazowym pobierającym powietrze do spalania z tego pomieszczenia musi być. Jeśli nie chcesz robić komina dla went. graw. to albo zastosować zamkniętą komorę spalania albo zrobić wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.
Gość: Adi
2011-05-04 20:35
Re: Problem z wentylacją
Ok, ale w kuchni gdzie jest kocioł mam tą wentylację, nie mam jej w łazience gdzie nie mam żadnych urządzeń gazowych.
Gość: rhjh
2011-05-04 21:30
Re: Problem z wentylacją
Jeśli był zamontowany jakiś piecyk w łazience to może jest wolny kanał?. Jeśli nie to można jeszcze pomyśleć o miniwentylacji mech. naw-wyw. Wszystko zależy od możliwości poprowadzenia kanałów ze świeżym i zużytym powietrzem.
Spotkałem się kiedyś z podobnym problemem, tylko wtedy zrobiono dziurę przez ścianę, założono wentylator i odbiór się odbył bez problemów.
Jednak w tym przypadku to rozwiązanie (moim zdaniem) nie wchodzi w grę.
Gość: adi
2011-05-08 19:43
Re: Problem z wentylacją
Witam, tłumaczą nam to tym, że wprowadzaliśmy się i były inne warunki, w między czasie przepisy zmieniły się i teraz w związku z tym, że poprawiliśmy sobie warunki bytowe (usunęliśmy piece kaflowe) zainstalowaliśmy CO musimy te szkody usunąć. Ok. wkład kominowy rozumiem, wentylacja nawiewna większa rozumiem. Ale dlaczego wentylacja grawitacyjna? Jutro jestem umówiony z kominiarzem i teraz trochę bardziej wgłębiam się w te sprawy.

W łazience był kiedyś piecyk, teraz go nie ma. Piecyk był przez spiżarnię podłączony do komina w kuchni rurą. W momencie jak wywaliliśmy ten piecyk z łazienki, usunęliśmy też tą rurę, więc mamy tylko kratkę bez żadnego wyjścia.

W kuchni mamy piec CO podłączony do komina w kuchni. Wychodzi na to, że w naszej konfiguracji mamy w kuchni jeden komin, do którego możemy podłączyć albo coś z łazienki, albo coś z kuchni.

Dziwna sprawa o tyle, że kiedyś w tej łazience był piecyk. Mniejsza z tym, skoro mówią nam, że musimy podłączyć się do nowego komina, to czy w grę może wejść jeszcze inne rozwiązanie?

W jednym pokoju miałem piec kaflowy, który zlikwidowaliśmy. Wiem również, że w mieszkaniu nad nami ktoś dalej używa pieca, mam nadzieję że w innym przewodnie kominowym? I czy teraz w zaistniałem sytuacji nie mógłbym z tej łazienki podłączyć się do komina w pokoju? Technicznie to jest wykonalne, ale czy zgodne z przepisami?

Zastanawiam się również po co jest ta wentylacja grawitacyjna w łazience, skoro nie mam tam żadnego urządzenia? Chodzi o odprowadzenie ciepła? A czy nie mogę zrobić dziury na wylot z wentylatorkiem, który będzie zabierał to ciepłe powietrze?

Dodam, że zaistniały przypadek występuje we wszystkich klatkach i mieszkaniach w moim bloku, jakieś 35 - 40 mieszkań.
Gość: adi cd
2011-05-10 22:02
Re: Problem z wentylacją
c.d.

Witam. Dziękuję za zainteresowanie wątkiem. Sprawa jest patowa. Do weekendu postaram się wrzucić rysunki, ale już teraz napiszę co dowiedziałem się od Kominiarza.

Tak jak wspominałem blok starego budownictwa, 4 piętrowy z roku 1943. Każdy w swoim domu w kuchni miał 4 kominy oraz po jednym w 3 pokojach na piece kaflowe. Piece kaflowe zostały usunięte. Zdecydowaliśmy się na montaż ogrzewania CO piec dwu-funkcyjny. W łazience był stary junkers, został wymontowany. W związku z tym, że w kuchni mamy piec i 4 kominy są one podzielone w następujący sposób:

1 - komin wentylacyjny dla mieszkania nr 1 - obok 2 - komin dla mieszkania nr 3
obok komin 3 dla mieszkania nr 5 - i obok ostatni komin dla mieszkania nr 7 wszystko w układzie:

|_1||_3|
|_2||_4|

Wszystkie kominy są zajęte. Brakuje komina dla zrobienia wentylacji grawitacyjnej łazienkowej. Jak zakładaliśmy urządzenia gazowe wszystko było zgodnie z przepisami, nie potrzebna była wentylacja grawitacyjna. Teraz przepisy się zmieniły i żeby wykupić mieszkanie musi być wentylacja (mimo, że mieszkamy w nim teraz i nie ma żadnych problemów).

Rozwiązana są dwa, nowy komin dla całego bloku, wyryty u każdego w środku mieszkania od dołu aż po dach, ewentualne kombinowanie z przeniesieniem pieca w kuchni bliżej komina w pokoju i tam go wpięcie. Rura musiałaby być przebita przez ścianę i iść pod sufitem. Pierwsze rozwiązanie jest niemożliwe, wspólnota się nie zgodzi i mieszkańcy, drugie rozwiązanie oszacowałem na 10 000 zł. Mam piec z 1995 roku więc nie mogę do niego zastosować dłużej rury na spalony gaz niż 2 m, musiałbym zainwestować w nowy kocioł turbo (można dać dłuższą rurę?) lub przenieść stary kocioł w inne miejsce tak żeby zmieścić się w tych 2 metrach.

Czy spotkaliście się kiedyś z czymś takim? Faktycznie są takie przepisy, że w łazience musi być wentylacja grawitacyjna i koniec? Prawo działa również wstecz? Najśmieszniejsze jest to, że nade mną jest mieszkanie numer 3, ogrzewanie kaflowo - elektryczne + junkers w kuchni. Mieszkanie zostało wykupione w 2002 roku. Przepisy rozumiem się zmieniały? I sąsiadka ma teraz w pompie, bo ma wykupione, a kominiarz może jej mówić, że musi zrobić wentylację grawitacyjną.

Teraz będę pisał do wspólnoty, czy sfinansują wybudowanie komina w całym pionie.
Gość: miro
2011-05-11 20:13
Re: Problem z wentylacją
Zgodnie z przepisami w łazience powinna następować wymiana powietrza. Może być to wentylacja tzw grawitacyjna lub mechaniczna. W twoim przypadku ryzykiem będzie zastosowanie wentylacji tylko wyciągowej ponieważ podczas pracy wentylatora spaliny z kotła mogłyby być zaciągane do łazienki.
Gość: adi
2011-05-11 23:16
Re: Problem z wentylacją
Czy to może być rozwiązanie?

Nowy piec turbo z rurą w kuchni na wylot w ścianie. W łazience dziura w ścianie i wentylacja mechaniczna, wentylatorek, który będzie załączał się jak będzie wyższa wilgotność. Nie muszę robić wkładu kominowego wtedy bo nie będę korzystał z niego.
Gość: adi
2011-05-12 11:23
Re: Problem z wentylacją
edit:

No i dupa. Nie mogę zastosować tego rozwiązania:

Nowy piec turbo z rurą w kuchni na wylot w ścianie. W łazience dziura w ścianie i wentylacja mechaniczna, wentylatorek, który będzie załączał się jak będzie wyższa wilgotność. Nie muszę robić wkładu kominowego wtedy bo nie będę korzystał z niego.


Piec ma za dużą pomoc, spaliny muszą być wywalane ponad dach.

Ale pojawiło się inne rozwiązanie. W kuchni nowy kocioł turbo, zwalniam komin przez który mogę wywalić spaliny (nie muszę przez ścianę), w łazience muszę wtedy zrobić również wentylację mechaniczną.

I jak to powiedział kominiarz w kuchni i w łazience musi być wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiewna. Co to znaczy? Kocioł Turbo spełnia tą funkcję? A w łazience jak to rozwiązać?