Gość: Grzegorz
2009-11-24 00:00
Poziomy odcinek wentylacji
Witam. Planuję przebudowę mieszkania i mam taki problem. kuchnię chciałbym przenieść w formie aneksu do pokoju dziennego (przy jednoczesnej rezygnacji z gazu na rzecz płyty elektrycznej), a w zwolnionym pomieszczeniu zrobić dodatkową sypialnię. Po takim zabiegu na przeszkodzie staje łazienka, która znajdować się będzie teraz pomiędzy kominem a nowym aneksem kuchennym. długość takiego przewodu poziomego byłaby 2,5 - 3m. Kanał wentylacyjny na dodatek nie jest indywidualny (plomba z lat osiemdziesiątych). system tego komina jest jakoś taki, że mój przewód idzie przez prawie 2 kondygnacje jako indywidualny a potem włącza się do przewodu zbiorczego - centralnego w kominie. a nad nią rozpoczyna się taki sam kanał z mieszkania 2 piętra wyżej, który znowu wpina się do tego centralnego po jakimś czasie. I moje pytania:
Czy jest to możliwe do zwentylowania? jeśli tak to jak? czysta grawitacja? lekkie wspomaganie? pozdrawiam serdecznie
Gość: Grzegorz
2009-11-24 00:00
Re:Poziomy odcinek wentylacji
zapomniałem dodać, że mieszkanie jest na 1 piętrze w 5 piętrowym bloku więc przewód w pionie ma jakieś 12m.
Gość: brat
2009-11-24 00:00
Re:Poziomy odcinek wentylacji
wg norm: niedopuszczalne jest stosowanie kanałów poziomych
praktycznie: 2,5-3m przewodu poziomego niewiele zmieni obecną sytuację, nie przejmował bym się tym. Co do wspomagania wentylacji to nie radziłbym bo sąsiedzi będą mieć twoje powietrze wtłaczane do swoich łazienek. Zostaw tak jak jest teraz.
Gość: bliźniak
2009-11-24 00:00
Re:Poziomy odcinek wentylacji
A co będzie jak kominiarz przyjdzie na przegląd wentylacji.
Gość: brat
2009-11-25 00:00
Re:Poziomy odcinek wentylacji
jak kominiarz przyjdzie na odbiór to nie powinien odebrać tego nawet w takiej formie jak jest teraz (zbiorcze piony są niedozwolone wg obecnego prawa).
po drugie jeżeli komin wentylacyjny nie zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi to kominiarz musi go odebrać
po trzecie upoważnionymi osobami do odbiorów kominów wentylacyjnych i spalinowych są:
- kominiarze z tytułem mistrza kominiarskiego
- osoby z uprawnieniami budowlanymi do projektowania lub nadzorowania budowy w specjalnościach: architektura, konstrukcja lub sanitarna
Na tym forum zbyt często czytam o tym że kominiarze odbierają kominy, stąd moja uwaga.
Gość: Grzegorz
2009-11-27 00:00
Re:Poziomy odcinek wentylacji
dziękuję za odpowiedzi. problem jest taki, że remont chciałbym zrobić legalnie z pozwoleniem na budowę. czy wtedy takie coś przejdzie?
Gość: KKP
2009-11-27 00:00
Re:Poziomy odcinek wentylacji
Grzegorz, legalnie przy systemie zbiorczym wentylacji grawitacyjnej to nie przejdzie.
Różnica między kuchnią gazową a elektryczną jest taka, że przy kuchni gazowej wymiana powietrza w kuchni powinna odbywać się z natężeniem 70m3/h a przy kuchni elektrycznej do 3 osób 30m3/h a powyżej 3 osób 50m3/h.
Co do uprawnień to trzeba mieć upr. mistrza kominiarskiego, który zdał egzamin w Izbie Rzemieślniczej po kilkuletniej praktyce i stale zajmuje się tą wąską specjalizacją lub uprawnienia budowlane w specjalnościach: konstrukcyjno-budowlanej "i" sanitarnej. "i" ponieważ ocenia się stan techniczny konstrukcji przewodów kominowych oraz ocenia się ich sprawność i jak funkcjonują wszystkie przewody kominowe obsługujące dany lokal.
Po drugie: osoba mająca uprawnienia budowlane w specjalnościach: konstrukcyjno-budowlanej "i" sanitarnej muszą mieć praktykę w kontrolowaniu przewodów kominowych odnotowaną w książce praktyk.
Niestety u nas za kontrole przewodów kominowych biorą się osoby z jedną z tych specjalności budowlanej które nie mają praktyki w tym zakresie a jedynie pieczątkę, więc skutki są łatwe do odgadnięcia. Widać do tych osób nie dociera, że za poświadczenie nieprawdy można mieć poważne problemy a do tego jak dojdzie do narażenie zdrowia lub życia użytkowników budynku można odpocząć na wczasach. Oczywiście to także dotyczy mistrzów kominiarskich, którzy patrzą przez palce na nie właściwe rozwiązania.
Gość: Grzegorz
2009-12-04 00:00
Re:Poziomy odcinek wentylacji
No ja rozumiem, że w obliczu obecnego prawa budowlanego jest to niemożliwe do zrobienia. ale budynek jest istniejący i nic się nie zrobi. może da się otrzymać odstępstwo od inspektora sanitarnego? żeby potem przeszło przez procedurę pozwolenia na budowę.
Gość: BOO
2011-02-01 22:54
Re: Poziomy odcinek wentylacji
SERDECZNIE WITAM,
mam podobny dylemat, zastanawiam się nad przeniesieniem kuchni i przeróbką wentylacji. Proszę podzielić się informacją- czy remont się udał? Są jakieś problemy z kontrolami kominiarza? a jak formalności- wszystko było legalnie czy jednak spotkała Pan jakieś opory i postanowił załatwić to w inny sposób?
Gość: gość@
2012-08-09 10:45
Re: Poziomy odcinek wentylacji