Gość: Mariusz
2002-12-27 00:00
Porównanie kosztów ogrzewania
Proszę o rady (wzory) umożliwiające porównanie kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego centralą z wymiennikiem krzyżowym, a ogrzewaniem centralnym zasilanym gazem lub olejem opałowym. Z góry dziękuję za porady.
Gość: KOSS
2002-12-27 00:00
Re: Porównanie kosztów ogrzewania
Szanowny Kolego
Aby obliczyć koszty wentylacji ,musisz wpierw założyć ile m3/h chcesz wentylować. Nie wiem czy wiesz jak to liczyć , ale możesz założyć albo min 30m3/h świeżego powietrza na osobę albo wyjść z ilości łazienek i kuchni (na łazienkę 50m3/h a na kuchnie 120m3/h)- czyli jak masz 2 łazienki i kuchnię , to minimalna ilość powietrza do twojego domu to 220m3/h. Niektórzy zakładają minimum wentylacji np. 1 wymiana na godzinę kubatury domu. Dom 180m2 ma kubaturę ok. 496m3/h. Musisz wybrać metodę oceny ile powietrza jest Ci potrzebne.
Koszty energii na wentylacje są zawsze "in plus" twoich kosztów na ogrzewanie. Nawet najlepsza wentylacja z centrala wentylacyjną z rekuperacją będzie Cię więcej kosztować (koszty energii cieplnej) niż tylko samo ogrzewanie.
Za świeże powietrza trzeba płacić ,ale będzie to zdecydowanie mniej niż jak miałbyś ciągle otwierać okno.
Np. Wymiennik rekuperatora ze sprawnością 70% oznacza ,że zapłacisz tylko 30% za energię do podgrzania świeżego powietrza. Koszty energii cieplnej będą Cię kosztować 100% na ogrzanie budynku + 30% kosztów podgrzania świeżego powietrza.
Nic za darmo. Ale zdrowie ważniejsze ! Warto zapłacić.
Pamiętaj ,że wszystkie analizy ekonomiczne oszczędności energii z rekuperacji pokazują oszczędności w porównaniu do kosztów 100% wentylacji bez odzysku . Tak ,że jakbyś nie liczył, za koszty energii do wentylacji zapłacisz więcej niż jakbyś jej nie miał. Z rekuperacja mniej. Za dobre systemy wentylacyjne należy uważać ,jeśli koszt wentylacji z rekuperacją zwróci się w ciągu mniej niż 5 lat. Praktyka wykazuje ,że przeciętny domek (180m2) oszczędza ok. 1000-1200zł w sezonie lato-zima jeśli wymiennik rekuperatora posiada sprawność nie mniej jak 70% w porównaniu z wentylacją otwartego okna.
Gość: Karbon
2003-01-02 00:00
Re: Re: Porównanie kosztów ogrzewania
Ciepło wentylacji - jest ściśle związane z ilością świeżego powietrza jaka musimy usunąć/dostarczyć do pomieszczenia.
Przy założeniu jak w poprzedniej odpowiedzi dla domku z jedną kuchnią i 2 łazienkami mamy 220 m3/h.
To powietrze trzeba podgrzać.
Moc dodatkowej nagrzewnicy ( kotła) obliczamy ze wzoru
Q nagrzewnicy= Vx1.2 x 1 x dT / 3600 gdzie 1.2 i 1 to odpowiednio gęstość i ciepło właściwe powietrza, a V to ilość powietrza, dT - różnica temperatur przed i za nagrzewnicą, którą przyjmujemy........ No właśnie. Proponuję 20 stopni. Ponieważ średnia temperatura w sezonie grzewczym jest powyżej 0; Mozna dyskuytować i przyjąć więcej co jest korzystne np. dla producentów central z odzyskiem ale bądźmy obiektywni.
Po obliczeniach mamy
Q = (220 x 1.2 x 1x 20)/3600 = ok. 1.5 kW
Tak więc nagrzewnica o takiej mocy musi pracować przez sezon grzewczy aby zapewnić nawiew powietrza o temperaturze ok. 20 stopni (podstawowe ogrzewanie domu stanowi oczywiście kocioł grzewczy).
Zakładamy że pracuje ona 200 dni w roku czyli 200x24hx1.5kW=7200kWh - tyle zużyhjemy energii co w przeliczeniu na złotówki i pozyskaniu tej energi np. z gazu da 7200 kWhx0.12 zł = 864 zł - tyle nas kosztuje rocznie(na sezon) wentylacja.
Teraz pytanie ile z tego odyskamy jeśli zastosujemy centralkę z odzyskiem ???
Producenci mówią o sprawności 70%, ale sprawność ta zależy od temperatury powietrza nawiewanego, wywiewanego i jego wilgotności. Im większa różnica temperatur tym większa sprawność.
Spotkałem się z opinią że dla obliczeń kosztów należy przyjąć 50% (mówimy o wymienniku krzyżowym; katalog VTSClima str. 35 obliczenie opłacalności zastosowania odyzku ciepła)
Załóżmy więc że odzyskamy 500 zł.
Pytanie kiedy to się zamortyzuje jeśli wykonanie instalacji wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym kosztuje od 6000 do 10 000 zł w zależności od producenta centrali ( centralka, sterowanie, układ kanałów, nawiewniki, robocizna). Po 10-15 latach taka centralka jest do wymiany.
Moim zdaniem sens odzysku ciepła zaczyna się od 3-4 000 m3/h. Dopiero wtedy stosunek oszczędności do inwestycji nabiera sensu.
Proponuję też przeanalizować kalkulator odzysku na stronie VTCClima.
Pozdrowienia
Gość: Karbon
2003-01-03 00:00
Re: Porównanie kosztów ogrzewania
Centrala sama w sobie nie grzeje. Musi być w niej nagrzewnica wodna elektryczna czy też gazowa.
Centrala nawiewno-wywiewna z wymiennikiem krzyżowym oznacza że 100% powietrza jest nawiewane i 100% wywiewane.
Aby ogrzewać powietrzem dom jednorodzinny jego ilość jest kilka czy kilkunastokrotnie większa od ilości powietrza jaka wystarczy do wentylacji.
Tak więc potrzeba ok. 2000-4000 m3/h.
Tymczasem do wentylacji wystarczy ok. 200-400 m3/h.
Przy ogrzewaniu powietrznym powietrze cyrkuluje a w centrali z wymiennikiem krzyżowym nie bo jak wyżej 100% jest nawiewane i wywiewane.
Takie potrzeby są np. w służbie zdrowia gdzie cyrkulacja jest wykluczona, ale domów jednorodzinnych tak się nie ogrzewa z prostych powodów ekonomicznych.
W poprzedniej odpowiedzi pokazane jest jak policzyć koszty wentylacji. Tak samo mozna policzyć koszty ogrzewania zwiększając ilość powietrza.
Gość: Saper
2003-01-08 00:00
Re: Re: Porównanie kosztów ogrzewania
Hahahah :)) Co za zmiana frontu!! Jeszcze dwa lata temu KOSS we wszystkich materiałach pokazywał ze mozna oszczędzić rocznie ok 4000 zł !! Teraz już 1000-1200. Niezły postęp:))
A generalnie to powiedz mi jak ty chcesz chłopie porównywać koszty ogrzewania? Miedzy czym a czym.? Z twojego pytania wynika ze miedzy systemem grzewczym a systemem wentylacyjnym!! Piewsze grzeje, drugie wentyluje (czyli traci ciepło). Dlatego sprecyzuj swoje pytanie bo to o co pytasz jest nielogiczne.
Co do wywodów moich poprzedników to prawie mają rację. Generalnie porównuje się koszty ogrzewania w budynku wyposażonym w centrale z odzyskiem ciepła w stosunku do tego samego budynku ale pozbawionym systemu wentylacji z odzyskiem. I wtedy wychodzi zawsze "in plus" Tylko że moi poprzednicy zapomnieli o dwóch rzeczach: a) realny odzysk w wymiennikach krzyżowych to max 60 % przy ok 250 m3/h, b) praca centrali (wentylatory, nagrzewnice) generuje dodatkowe koszty które powinny być ujęte w bilasie energetycznym.
I jeszcze jedno - co byś nie robił i tak nie policzysz dokładnie ile można zaoszczędzić na wentylacji z odzyskiem ciepła. Dla konkretnego przypadku - prawie tak jezeli masz wszystkie dane, od wspołczynników k materiałow począwszy, przez strefy klimatyczne do czestotliwości otwierania drzwi i strat ciepła z tym związanych) włacznie. Bardzo dużo zmiennych które trzeba założyc - i coś ci tam wyjdzie. Ale nie jest to jakikolwiek wykłądnik dla innych obiektów.
POzdr
Gość: MaRio
2003-01-21 00:00
Re: Re: Re: Porównanie kosztów ogrzewania
...(czy) z opini szanownego forum wynika, że ogrzewanie, np.nadmuchowo-powietrzne nie ma ekonomicznego uzasadnienia,
dobrze wnioskuje?
Bo właśnie jestem na etapie wyboru pieca i ekipy. Niechciaiłbym popełnić błędu, za który zostane wyrzucony z domu w nastepnym sezonie.
pzdr
Amator domowego ciepla.
Gość: Puchatek
2003-02-06 00:00
Re: Re: Re: Re: Porównanie kosztów ogrzewania
Amatorze, to nie tak. Twój kominek działa na powietrzu wewnętrznym nie potrzebując dodatkowego powietrza zewnętrznego do ogrzania pomiessczenia. Powietrze jakie czerpie z zewnątrz jest potrzebne jedynie do prawidłowego przebiegu spalania. Oznacza to że powyższe wywody (całkiem słuszne) nie mają z twoim oprzypadkiem nic wspólnego. Zwróć jednak uwagę na pewne wady (oprócz całego szeregu zalet ogrzewania kominkowego) tj.:
- nadmierne przesuszenie powietrza,
- konieczność odpowiedniego rozprowadzenia powietrza po pomieszczeniach - trzeba umożliwić odpowiednie mieszanie powietrza z kominka z powietrzem w pomieszczeniu tak, aby przebywajacy w pokoju ludzie nie odczuwali strumienia powietrza o stosunkowo wysokiej temperaturze,
- możliwość (mimo stosowania filtrów) zażółknięcia ścian wokół kratek wylotowych powietrza.
Oznacza to że lepiej rozprowadzenie przewodów i montaż samego kominka powierzyć fachowcom, niż uczyć się na własnych błędach
Gość: isoakte
2011-10-26 13:27
Porównanie kosztów ogrzewania- najlepszy kalkulator
Uważam, że lepszy Kalkulator Kosztów Ogrzewania jest http://wegiel.edu.pl/kalkulator-kosztow-ogrzewania TU
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-10-27 10:00
Re: Porównanie kosztów ogrzewania
Koszty ogrzewania to nie to samo co koszt nośnika! po co takie durnoty powielać!?