Gość: zenek
2012-03-29 09:09
Pomieszczenia biur grzanie i chłodzenie
Witam. Proszę o poradę, ponieważ muszę zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji do pom. biur, przyczym ogrzewanie zimą będzie poprzez wentylacje lub klimatyzację. Chłodzenie latem. Inwestor z doświadczenia nie chce żadnych urządzeńw pomieszczeniu i w przestrzeni nad sufitem, wszystko ma być wyrzucone 20m dalej w pom. technicznym. Pomieszczenia ok. 20m2, wysokość 3m. W każdym pomieszczeniu ma być niezależne utrzymywana temp. (w jednym np. grzanie, w drugim chłodzenie). Myślałem o centralce z wymiennikiem, dopływ świeżego powietrza, chłodzenie i grzanie przez klimatyzatory kanałowe, tylko że jest dosyć daleko, bo 20m od jednostki nanałowej były by nawiewy i wyciągi i czy taki klimatyzator da radę z uwagi na spręż. Drugie rozwiązanie to jedna centrala z agregatem i chłodnice/nagrzewnice strefowe przy każdym pomieszczeniu, tylko czy z uwagi na ogrzewanie pom. nie będą zbyt duże wymiany powietrza przy takiej kubaturze. Inwestor chce komfortu i żadnego szumu.
Proszę o opinię i ewentualne podpowiedzi.
Gość: profil
2012-03-29 14:27
Re: Pomieszczenia biur grzanie i chłodzenie
Pomysł z obróbką powietrza w jednej centrali wentylacyjnej pracującej dla wielu biur jest najwsłabszym z rozwiązań- poprostu sa mega problemy z regulacją temperatury w tych pomieszczeniach - jak już nie może nic hałasować to zastosuj w pomieszczeniu do odbioru zysków ciepła dla lata i pokrycia strat ciepła dla zimy belki chłodzące w suficie - nie mają elementów mechanicznych. DO tego musisz zastosować centralę wentylacyjną- możęsz w tym przypadku umieścić ją w tym pom technicznym ale trzeba pamiętac o dosuszaniu powietrza latem dość precyzyjne, CHyba żę masz do wyboru tylko centrale wentylacyjną - to wtedy pozostaje Ci system VAV do sterowania wydatkiem i co za tym idzie i temperaturą- ale to rozwiązanie ma dość dużo ograniczeń.
Gość: Maciej
2012-03-29 15:03
Re: Pomieszczenia biur grzanie i chłodzenie
Post jest tak chaotycznie napisany, że nie wiem jak Ty się zorientowałeś o co zenkowi chodzi w tym jego rozwiązaniu bo dla mnie to jest zupełnie nieczytelne. Układ ma grzać i chłodzić jednocześnie w różnych pomieszczeniach więc tylko układ freonowy VRV trzyrurowy, lub dwururowy np Mitsubishi ma w swojej ofercie jako jedyne chyba na ten czas taki układ. Jednostki klimatyzacyjne mogą być z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz lub wentylacja osobno nawiewnikami/wywiewnikami niezależnie od jednostek chłodzących/grzejących w pomieszczeniu. Inne opcji w tym przypadku nie widzę.
Gość: Spednet_pl
2012-04-05 14:07
Re: Pomieszczenia biur grzanie i chłodzenie
Jeżeli chodzi o ogrzewanie takich biur,to tutaj idealnie sprawdzi się pompa ciepła,jest stabilna a same koszty będą zwracać sie systematycznie każdego roku.


www.Spednet.pl- pompy ciepła.