Gość: Przemek
2003-03-04 00:00
Podłogówka + grzejniki + CWU + kociol jednofunkcyjny w DOMU JEDNORODZINNYM
Podłogówka + grzejniki + CWU + kociol jednofunkcyjny w domu jednorodzinnym- Proszę o pomoc - jak to się teraz wszystko zestawia??? Jakie są najlepsze obecnie rozwiązania (kompletne pompowe węzły mieszające, jakieś inne nowinki???/!!!!).
Pozdrawiam i z góry dziękuję
Gość: wredniak
2003-03-04 00:00
Re: Podłogówka + grzejniki + CWU + kociol jednofunkcyjny w DOMU JEDNORODZINNYM
Taaaa, rozwiązań może być wiele, począwszy od wykonania wszystkiego w układzie niskotemperaturowym poprzez patenty polegające na podłączaniu podłogówki do układu grzejnikowego z zastosowaniem odpowiedniego termostatu, poprzez układy hydrauliczne polegające na łączeniu pomp obiegowych szeregowo z pompą kotła (beee) do układów z zaworem czterodrogowym lub sprzęgłem hydraulicznym (moje najulubieńsze :- )) i pewnie jeszcze innymi. Co do kotła to może być gazowy, olejowy, na paliwo stałe w tych okolicznościach nie polecam. Może być szafka lub wisielec wyposażony w pompę lub też bez niej (chodzi oczywiście o pompę w środku kotła, a nie o układ grawitacyjny). Może być kondens lub zwykły, z zamkniętą lub otwartą komorą spalania, no i może być wyprodukowany przez: niebieskiego, srebrno-pomarańczowego (dawniej pomarańczowy), zielonego, żółtego, żółto-szarego, szarego, lub przez masę białasów. No i może mieć regulację: pokojową, pogodową, pogodową z korekcją pokojową, bądź może być sterowany ręcznie. No i jeszcze c.w. trochę zawęziłeś swoje pole zainteresowań (jednofunkcyjny- i tu mnie zawiodłeś :- )) ale... podgrzewacz może być z naczynkiem przeponowym lub bez, a to może być zwykłe lub przepływowe (nie mówiąc już że może być zielone, niebieskie lub białe). No i podgrzewacz pojemnościowy - ten jaki jest każdy widzi.
A co do pytania co wybrać ... jeśli jesteś inwestorem, to dobrego projektanta, a nie tracić swój czas na kombinowanie, przecież zamiast tego możesz się wybrać się np. do baru na piwo...:-)
Jeśli natomiast jesteś studentem (lub co gorsza projektantem) to już większy problem - pozostaje literatura np. Hansa Roosa " Zagadnienia hydrauliczne .... cośtam", jeśli chodzi o podłogówkę to może pomogą poradniki producentów rurek, lub wisielców (wiem ze niebieski i srebro-pomarańczowy mają to dobrze opracowane)
Mam nadzieję, że ci trochę namieszałem, i z tym optymistycznym akcentem kończę ....:-)
Pozdrowienia