Gość: aguirre
2009-11-05 00:00
Podłączenie wentylacji w kuchni odcinkiem poziomym 28 cm?
Witam,
W wyniku różnych potrzeb tak się u mnie złożyło, że kuchnia będzie w miejscu planowanej jadalni (kuchnia otwarta na salon), a na miejsce kuchni powstanie gabinet. Tylko teraz się pojawia problem taki, że komin zostanie w gabinecie (będzie sąsiadował ze ścianą kuchni). Czy mogę wentylację kuchenną (czyli kratkę wywiewną) podłączyć do tego komina za pomocą odcinka poziomego o dł. ok 28cm? Poza tym, czy mogę okap kuchenny podłączyć do tego samego kanału co kratka czy muszę do drugiego kanału w tym kominie (wtedy długość odcinka poziomego, to ok. 45 cm)?
Podobne tematy przewijały się na forum, ale dotyczyły głównie długich odcinków (3-4m), a mnie interesuje właśnie sprawa z takimi krótkimi.
Gość: Zdzisław
2009-11-05 00:00
Re:Podłączenie wentylacji w kuchni odcinkiem poziomym 28 cm?
Oczywiście, że możesz podłączyć w taki sposób jak opisałeś. Należy tylko zastosować odpowiednie wymiary kanału łączącego. Nie podałeś wymiaru przewodu kominowego ale zgodnie z przepisami należy stosować otwór włączenia o 50% większy od przewodu kominowego np. dla przewodu 14x14 cm kratka winna mieć przekrój 14x21 cm a dla przewodów 12x20 cm ( bloki wielkopłytowe), kratka 10 x 30 cm.
Do zastosowanego kanału możesz włączyć okap kuchenny ( do 1/2 przekroju kanału,. Możesz stosować okap kuchenny z wentylatorem elektrycznym jeżeli w mieszkaniu nie posiadasz pieca gazowego wody przepływowej lub pieca CO oraz pieców dymowych. W przeciwnym przypadku instalowanie wentylatorów jest zabronione. Okap bez wentylatora możesz instalować zawsze.
Uwaga! Jeżeli chcesz zmienić przewód kominowy musisz uzyskać pozytywną opinię mistrza kominiarskiego.
Gość: aguirre
2009-11-05 00:00
Re:Podłączenie wentylacji w kuchni odcinkiem poziomym 28 cm?
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Uzupełniające informacje, to: kanały są w przekroju 12x17 (kształtki z leiera). Nie do końca rozumiem teraz ograniczenia z kotłami: będę miał kocioł 1f lub 2f, ale z zamkniętą komorą spalania i będzie on podpięty pod własne kanały i będzie się znajdował w innym pomieszczeniu. Czy w takich warunkach też nie mogę stosować okapu z wentylatorem?
Gość: KLIMARO
2009-11-05 00:00
Re:Podłączenie wentylacji w kuchni odcinkiem poziomym 28 cm?
Odnośnie wypowiedzi p. Zdzisława.
Ostatnio byłem w odwiedzinach u znajomego w Warszawie na Wilanowie. Jedna sprawa zdziwiła mnie od razu jak znalazłem się w mieszkaniu w bloku. Znajomy odgłos wyciągu mechanicznego. Po pytaniu dostałem odpowiedź, że na dachu bloku Spółdzielnia zamontowała wentylatory mechaniczne. Obsługują one kuchnię (okapy nad kuchenkami gazowymi) i łazienki.
W mieszkaniach nie zamontowano nawiewników, wszędzie są wymienione okna na plastikowe. Co przepisy na to?
Pozdrawiam
Gość: Zdzisław
2009-11-05 00:00
Re:Podłączenie wentylacji w kuchni odcinkiem poziomym 28 cm?
Przy piecach z zamkniętą komorą spalania nie ma zakazu instalowania wentylatorów elektrycznych w mieszkaniu. Piece z zamkiętą komorą spalanie nie pobierają powietrza do spalania z przestrzeni mieszkania lecz kanałem współosiowym następuje pobieranie powietrza z zewnątrz budynku i mechanicznie wydmuchiwane są spaliny też na zewnątrz. Praca wentylatora nie będzie miała wpływu na przewód kominowy spalinowy z uwagi na to, że go nie będzie w tradycyjnym tego znaczeniu.
Wentylatora elektrycznego nie można jednak instalować w przypadku gdy zastowana jest wentylacja zbiorcza ( budownictwo wielkopłytowe), gdyż praca wentylatora w jednym mieszkaniu wpływa negatywnie na pracę wentylacji w innym mieszkaniu. Dlatego przed zamontowaniem wentylatora elektrycznego należy upewnić się u mistrza kominiarskiego, jaki system wentylacyjny zastowoano w Twoim budynku.
Gość: Zdzisław
2009-11-05 00:00
Re:Podłączenie wentylacji w kuchni odcinkiem poziomym 28 cm?
Zastosowana wentylacja wywiewna mechaniczna w budynku z górnym wyciągiem powietrza z mieszkań podlega innym przepisom i przy odpowiednim wyliczeniu ilości powietrza dla poszczególnych mieszkań wystarczają za nawiew mikroszczeliny w oknach, gdyż każde nowoczesne okno wyposarzone jest w regulowane szczeliny, zwane mikoroszczelinami, mikrouchyłami itp. Przy zastosowaniu takiego typu wentylacji ( polecam!), z pewnością zostały dokonane odpowiednie wyliczenia w kwestii nawiewu.
Gość: KKP
2009-11-06 00:00
Re:Podłączenie wentylacji w kuchni odcinkiem poziomym 28 cm?
przy wentylacji mechanicznej wywiewnej brak stosownej ilości nawiewników powietrza o wydajności 15-30 m3/h jest typowym błędem.
Wyliczenia to można zrobić ale dla nawiewników powietrza zewnętrznego o wiadomej charakterystyce a nie dla skrzydeł okiennych w mikrouchyle, który może być różny.
Zasada deweloperów to ma być tanio.