Gość: Krzysztof
2009-11-02 00:00
Para wodna w narożnikach i na skosach
Mam problem polegający na tym że w narożnikach wewnątrz budynku (segment parter i piętro) w pokojach i na skosach osadza się para wodna. Pewnie chodzi o wentylację bo jak pokoje są otwarte lub okna rozszczelnione to nie ma tego efektu. Ale może należało by też docieplić dach lub budynek od zewnątrz. Poza tym z jednej z kratek wentylacyjnych powietrze wlatuje do budynku a powinno być chyba odwrotnie. Chciałbym to zareklamować u developera ale nie mam konkretnych danych np. dotyczących skuteczności wentylacji lub innych przepisów. Potrzebowałbym porady rzeczoznawcy,kogoś na miejscu. Czy ktoś z Was ma może kontakt lub mógłby jakoś poradzić?
Gość:
2009-11-02 00:00
Re:Para wodna w narożnikach i na skosach
Krzysztofie tak jak piszesz masz problem z wentylacją. W nowym budownictwie niestety nikt nie myśli nad prawidłowa wentylacją. Proponuje Ci wezwać kominiarza i poprosić o wykonanie pomiarów skuteczności wentylacji. Przypilnuj tylko, żeby stan Twojego mieszkania był taki jak opisujesz. Przeważnie większość osób wykonujących takie pomiary przez przypadek zostawiają uchylone drzwi wejściowe itp. Dzięki temu wentylacja działa w granicach normy. Postaraj się stworzyć takie warunki w jakich masz problem.
Kiedyś walczyłem ze spółdzielnią i próbowali mi wmówić, że wszystko jest w porządku. Dochodziło do tego, że nie umiałem odpalić palnika w kuchence bo nawiewane powietrze z kratki gasiło mi zapalniczkę. Kominiarz przyszedł, pomierzył, wypisał protokół i powiedział, że wszystko jest ok. Dał mi protokół do podpisania, wziąłem go i zacząłem kserować. Kominiarz stanął na baczność, zrobił się blady, zaczął się jąkać. Powiedziałem mu, że pracuję przy wentylacji i to nie jest normalne. Jeszcze tego samego dnia miałem założone nasady kominowe na dachu i sprawa się skończyła.
Wracając do Twojego problemu, niestety w nowych budynkach okna i drzwi są zbyt szczelne. W niektórych kratkach występuję ciąg wsteczny. W nowych budynkach coraz bardziej popularna staje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, tzw. rekuperacja. Ale to już inny temat. Trochę się rozpisałem:)
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Gość: S MARC
2009-11-03 00:00
Re:Para wodna w narożnikach i na skosach
Nie zawsze problem wilgoci dotyczy wad wentylacji. Zapewne w narożach są mostki cieplne. Można to zmierzyć termoparą. (Każdy lepszy miernik ma pomiaar temperatury). Z uwagi na to, że wilgoć lubią grzyby, to masz Krzysiu pecha- tak jak i inni kupujący mieszkania. Po co wydałeś tyle na bubel? Napisz niech odbiorą im uprawnienia!