Gość: marcin
2010-02-14 13:11
Parę pytań
Witam wszystkich.
Po pierwsze to chciałbym powiedzieć, że bardzo fajny pomysł z założeniem działu "Dla studentów" - być może niektórzy przymkną oko na to jeśli popiszę się brakiem elementarnej wiedzy.

Będę miał w tym temacie parę pytań a myślę, że nie ma sensu co raz zakładać nowego wątku.

Moim problemem jest projekt wentylacji i klimatyzacji dla obiektu użyteczności publicznej w branży gastronomicznej.

I tu moje pytania, tak na początek
1. Przyjmuję, że system wentylacji ma działać cały rok. Oznacza to, że powinienem liczyć zyski ciepła dla każdego miesiąca oddzielnie? (choć wiadomo, że w lipcu te zyski będą największe a np. w styczniu największe straty)
2. Jaki istnieje podział na miesiące letnie i zimowe? Jeśli chodzi o miesiące letnie czyt. kwiecień-wrzesień to wiem jak to policzyć : zyski od ludzi, oświetlenia, urządzeń, przez okna i przez przegrody nieprzezroczyste
. Czy pozostałe miesiące przyjmuję jako miesiące zimowe czyli np. temperatura zewnętrzna wyniesie -20 st C (dla III strefy klimatycznej) ??
I w jaki sposób obliczamy zyski/ straty? Czy dla miesięcy zimowych uwzględniamy zyski od nasłonecznienia? Czy są to tylko zyski ciepła od nasłonecznienia przez przegrody przezroczyste (z założeniem że dla każdej przegrody odczytujemy wsp. akumulacji jak dla przegrody zorientowanej na północ), natomiast nie liczymy zysków ciepła od nasłonecznienia dla przegród nieprzezroczystych a zamiast tego obliczamy straty ciepła tak jak w przypadku ogrzewnictwa?? czy dobrze kombinuję ??
3. Tu pytanie o zyski ciepła od ludzi. Jaki wsp. jednoczesności przebywania ludzi przyjąć np. dla łazienek, a jaki dla korytarzy itp.
Spotkałem się z wyjaśnieniem "współczynnik jednoczesności przebywania ludzi mówi nam o częstości przebywania TYCH SAMYCH ludzi w danym pomieszczeniu" - to trochę nielogiczne, gdyż jeśli chodzi np. o tych samych ludzi to przyjąłbym fi=0,05 (no bo ile w kibelku można siedzieć) jednak w praktyce wygląda tak, że cały czas ktoś w tej łazience jest i jednak to ciepło oddaje więc pasowałoby przyjąć co najmniej fi=0,9 ?? to samo pytanie dla korytarzy.
4. Jeśli chodzi o zyski ciepła przez przegrody nieprzezroczyste to jak to liczymy dla poddaszy?? W literaturze można znaleźć podział na ściany oraz stropodachy. Nie ma jednak nic o dachach - a przecież dla takiego poddasza często większą część ściany stanowi dach aniżeli ściana. Czy mogę przyjąć tutaj wsp. akumulacji (lub delta tr, gdyż korzystam z metody uproszczonej) jak dla ścian?? (oczywiście zmienną będzie wsp. przenikania ciepła K)
5. Tu proszę tylko o potwierdzenie czy dobrze rozumiem stwierdzenie cieżar przegród na m2 podłogi.. Rozumiem przez to stosunek ciężaru przegród nasłonecznionych (czyli ściany zewnętrznej) do powierzchni podłogi całego pomieszczenia.
6. Gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej o połączeniu wentylacji + c.o. w zimę bo jak na razie to dla mnie czarna magia. W przypadku kiedy ogrzewanie odbywałoby się tylko poprzez nagrzewnicę w centrali wentylacyjnej to ok. Ale jak dokładnie wygląda współpraca obu systemów i jak to się liczy to nie mam pojęcia.
7. Czy warto zakupić (a to nie jest jednak mały wydatek) poradnik Recknagel'a ?? (chodzi mi głównie o to czy znajdę tam coś więcej niż w Malickim)

proszę o odpowiedzi

pozdrawiam
Gość: Wojtek
2010-02-16 19:04
Re: Parę pytań
Polecam podręcznik: " Wentylacja i klimatyzacja" Aleksander Pełech
oraz "Poradnik Recknagel`a".

są tam poruszone zagadnienia ukazane w bardzo przystępny sposób, o które pytasz. Gdyby był podgląd twojego posta jak pisze odpowiedz to bym odpowiedzial. Ale tam znajdziesz wyczerpujace odpowiedzi na te pytania.
Gość: Wojtek
2010-02-16 19:05
Re: Parę pytań
dla zimowych nie uwzgledniamy. uwzgledniamy dla lata czyli najbardziej niekorzystny wariant.
denerwuje brak podgladu pytania...