Gość: sebi
2005-03-07 00:00
Okap w bloku-help!!!
Mam problem z okapem w bloku, ponieważ po podłączeniu jego do komina wentylacyjnego, podczas pracy wlatuje do wewnątrz mieszkania powietrze przez kratkę wentylacyjną w kuchni oraz łazience i toalecie. Ponadto wszystkie przykre zapachy z toalet z całego pionu również są tłoczone do mieskania. Gdy wyłączem okap nadmuch przestaje mieć miejsce. Co mam zroboić, aby instalacja wraz z włączonym okapem praiwdłowo pracowała. Czy jestem skazany na okap działający bez fukkcji wyciągu tylko z filtrem węglowym. Proszę o pomoc.
Gość: Krzysiek
2005-03-08 00:00
Re:Okap w bloku-help!!!
Według podstawowych zasad funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej w bloku nie wolno na grawitacji zakładać wentylatorów ponieważ zakłoca to pracę całej grawitacji. Jeżeli nie mieszkasz na najwyższym piętrze w bloku to po włączeniu okapu (który jest podłączony do komina wentylacji grawitacyjnej) dmuchasz zapachy ze swojej kuchni do sąsiadów powyżej, a to nie jest dla nich przyjemne. Najlepsze rozwiązanie to pochłaniacz, czyli OKAP Z FILTREM WĘGLOWYM.
Co do zakłóceń wentylacji w innych pomieszczeniach bez dokładnych danych budowy ciągów wentylacyjnych ciężko jest coś poradzić.
pozdrawiam
Gość: blake
2005-03-08 00:00
Re:Okap w bloku-help!!!
Niestety duzo ludzi montuje mechaniczne okapy wyciagowe w blokach z wentylacja grawitacyjna bo poprostu nie wiedza ze jest to glowne zrodlo problemow z wentylacja nie tylko w ich mieszkaniu ale tez u sasiadow z tzw. pionu.
Dodatkowo problemem jest brak jakiegokolwiek nawiewu do mieszkan (ze wzgledu na szczelne okna) co powoduje rowniez tzw. cofke z kanalow wentylacji grawitacyjnej - bo niestety inaczej byc nie moze - jednym kanalem wentylacji grawitacyjnej powietrze jest usuwane z mieszkania a drugim sie dostaje.
Jedyne mozliwe rozwiazanie - nawiewniki w oknach - lub oczywiscie pelna wentylacja mechaniczna ale z tym w bloku raczej ciezko...