273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Okap przy wentylacji mechanicznej w budynku wielorodzinnym

Witam,
Mam mieszkanie na 4 pietrze w 8 pietrowym budynku z 2007r.
W budynku zainstalowane sa 3 niezalezne kanaly mechanicznej wentylacji zbiorczej: lazienkowa, kuchenna (obie zakonczone standardowymi otworami wentylacyjnymi) oraz okapowa (zakończona w kuchni ok. 1m rurą ocynkowana).
Regulamin wspolnoty zabrania podlaczania do wentylacji okapowej okapow z wlasnymi wentylatorami. To jest zrozumiale bo wiem ze sasiedzi narzekaja na zapachy z innych mieszkan. Natomiast jak to rozwiazac w kuchni, ktora wlasnie urzadzam?
Zamontowac okap ktory dziala tylko jako pochlaniacz, tylko wtedy co z ta ocynkowana rura do instalacji zbiorczej?
Czy moze sa jakies estetyczne okapy bezwentylatorowe, ktore sobie moge do instalacji podpiac, bo na razie znalazlem tylko rozwiazania przemyslowe (do restauracji itp.).
Pomocy!!!!

Witam,
Co do wykonania okapu jesteśmy w stanie wykonać dla Pana okap dowolnej konstrukcji z filtrami, diodami, ledami, halogenami itp. zgodnie z Pana pomysłem.
Zapraszam
csw.biz.pl

Wdarła się drobna nieścisłość - chyba
Jeżeli jest to wentylacja mechaniczna zbiorcza tzn - kazdy pion wywietrzny z pomieszczeń zakończony jest na dachu wentylatorem (ew. wentylator zbiorczy z kilku pionów), to w pomieszczeniach powinny sie znajdowac anemostaty(zawory p.poż) pozwalające regulować ciąg - wyciąganie odpowiedniej ilości powietrza z pomieszczeń, zgodnie z projaktem (zazwyczaj projaktanci wpisują 50 m3/h dla łazienki, kuchni, 15-30 m3/h dla garderób). Pion wentylacji okapowej nie jest zakańczany zadnym wentylatorem, w mieszkaniach powinny być zawory zwrotne zapobiegające przedostawaniu się zapachów z obcej kuchni, jednocześnie w instrukcji do mieszkania powinna być zaznaczona maxymalna wielkość okapu (150 - 250 m3/h).
Jeżeli nie ma anemostatów w mieszkaniu tzn. że wentylacja jest realizowana "grawitacyjnie" - tu bym sie zdziwił przy 8 piętrowym budynku, ale różne cuda sie w Polsce zdażają - wtedy kazde mieszkanie ma osobny kanał wywiewny i bez przeszkód można instalowac wspomaganie z zastosowaniem wentylatora (bez przeszkód oczywiście dla innych lokatorów)

Po wczytaniu się w treść zapytania, dochodze do wniosku, ze nalezy zadać wspólnocie pytanie:
Po jasna cholere jest kanał wyrzutowy okapowy w kuchni, skoro nie wolno podłączać tam okapu z własnym wentylatorem - chyba kogoś w tej wspólnocie pogięło.
Po to właśnie instaluje się te kanały aby do nich można było podłączać okapy.

Zgadza się, każdy z 3 pionów (2 x kuchnia i lazienka) ma niezależny wentylator na dachu.
W lazience jest jeden anemostat, w kuchni drugi, dodatkowo wychodzi obok okolo metra ocynkowanej rury z wajcha ktora prawdopodobnie sluzy do odcinania przeplywu powietrza.
Anemostat wyglada mniej wiecej tak: http://camino.nazwa.pl/files/anemostat125.jpg choć nie wiem czy to dokladnie taki model.
Z instrukcji wynika, ze do tego pionu ktory u mnie zakonczony jest ta rura jest neizalezny wentylator na dachu. Dodatkowo jest tam wyraznie napisane ze jest zakazane stosowanie okapow z wlasnym wentylatorem. Wiec rozumiem to tak, ze moge zamontowac na koncu tej rury cos co tylko bedzie zbierac opary znad kuchenki, ale nie moze wspomagac przeplywu powietrza. Takiego urzadzenia nie znalazlem.
Co do zaworow zwrotnych to albo ich nie ma, albo przez niedozwolone korzystanie przez prawie wszystkich z okapow z wlasna wentylacja wszystko sie rozregulowalo, bo zapachy czuc w moim i innych mieszkaniach.
Pozostaje nadal pytanie, czy instalowac sobie okap w funkcji pochlaniacza (bo ponoc ta zbiorcza instalacja nie jest zbyt efektywna) i jakos ta ocynkowana rure zakonczyc. Czy tez jest mozliwosc zakupienia (dostalem jak widac ponizej oferte zrobienia na zamowienie) okapu bez wentylatora.
M.

Możesz kupić sobie jaki tylko chcesz okap, praktycznie każdy ma teraz filtr tłuszczowy, oświetlenie. Wymontuj tylko wentylator, który znajduje się w środku. Nie będzie nawet śladu.
Nie ma potrzeby specjalnie zamawiać okapu:)
A okap podłącz do tej rury, która wystaje Ci ze ściany. Piszesz, że jest ona przygotowana właśnie pod okap i wszystko na ten temat.
Zastanawiam się tylko jak dostarczane jest w Twoim mieszkaniu świeże powietrze?
Pozdrawiam

Możesz kupić sobie jaki tylko chcesz okap, praktycznie każdy ma teraz filtr tłuszczowy, oświetlenie. Wymontuj tylko wentylator, który znajduje się w środku. Nie będzie nawet śladu.
Nie ma potrzeby specjalnie zamawiać okapu:)
A okap podłącz do tej rury, która wystaje Ci ze ściany. Piszesz, że jest ona przygotowana właśnie pod okap i wszystko na ten temat.
Zastanawiam się tylko jak dostarczane jest w Twoim mieszkaniu świeże powietrze?
Pozdrawiam

Z opisu wynika, że na pionie okapowym jest zainstalowana klapa p.poż typy Frapol, lub Mercor starego typu z mechanizmem zewnętrznym. Jednak bezwzględnie powinien być też zawór zwrotny- takie "listki" na sprężynce, które przeciwdziałają cofaniu sie powietrza do mieszkania.
Aby wszystko działało prwaidłowo powinny być dodatkowo zainstalowane nawietrzniki w oknach, w przeciwnym razie, powietrze wyciągane z mieszkania mże spowodować na tyle duze podciśnienie, ze z rury okapowej powietrze będzie zaciągane do mieszkania.
Dobrze by było, gdybyś mógł sprawdzić wydajność na anemostatach i dokładnie wczytał się w instrukcje - zastanawia mnie brak zaworu(klapy) zwrotnej.
Wentylator zbiorczy na pionie okapowym????, a jak rozdzielić powietrze i przydzielić do każdego mieszkania mależną mu ilość.
KLIMARO, może znasz jakiś sposób? - zakładajac, że nie ma przepustnic, bo z opisu wynika, że nie.
Oczywiście przy takich obostrzeniach wspólnoty pozostaje pomysł od KLIMARO.
Radzę zajrzeć do srodka wystajacej rury w kuchni (przewodu wentylacyjnego) i sprawdzić, czy nie przelot nie jest zasłoniety jakąś przegroda; np, zamknietą klapą p.poż, przepustnica lub czymś innym - jak widać radosna twórczość wspólnot może doprowadzić do braku wydajności pionów wentylacji kuchennej

Karolu, moja porada jest czysto praktyczna. Taki układ widziałem naocznie w Warszawie na dwóch osiedlach i w taki właśnie sposób było to rozwiązane. Bez względu jakie są przepisy, życie niestety toczy się swoim torem...
Na ciągu zbiorczym zamontowany jest wentylator wyciągowy i w każdym mieszkaniu musieli mieszkańcy zdemontować wentylatory w okapach. I prawdę mówiąc, działa to całkiem nieźle. Zalecenie było tylko jedne i bezwzględne, rozszczelnienie drzwi wejściowych.
Odnośnie świeżego powietrza sam jestem ciekawy jak to jest rozwiązane.
A jeżeli chodzi o cofanie się powietrza przez okap, to za bardzo sobie tego nie wyobrażam. Przecież na okapie też jest zamontowany wentylator? One pracują cały czas i nie ma raczej opcji na sytuację, którą opisujesz Karolu.
Poza tym kolego Meehow, po co Ci okap z wentylatorem, skoro po podłączeniu okapu do tej ocynkowanej rury będziesz miał wyciąg mechaniczny?
Zrób sobie tak jak Ci mówiłem.
Pozdrawiam

Dzieki Panowie za odpowiedzi. Zaczne moze od konca.
Okap z wentylatorem mi nie potrzebny, ale nie wiedzialem ze mozna po prostu wyjac wentylator z kazdego jaki sobie wybiore. Rozumiem ze moc wyciagu centralnego powinna byc wystarczajaca i nie bedzie hamowana przez konstrukcje tego okapu wtedy.
Myslalem ze trzeba kupic specjalny okap bez wentylatora i takich nie moglem znalezc, wiec myslalem o okapie z wentylatorem w funkcji pochlaniacza i o dodatkowym zagospodarowaniu tej rury.
Ale widze ze rozwiazanie jest i to proste i tak zrobie ze kupie jaki chce i wymontuje wentylator.
W kazdym oknie mam nawietrzniki (higroskopijne chyba?) wiec zakladam ze dostarczaja odpowiednia ilosc powietrza.
Jutro zajrze do rury i zobacze jak to wyglada. W miedzyczasie wrzucam zdjecie jakie mam teraz przy sobie, jak wyglada ten zestaw w scianie:
http://dl.dropbox.com/u/301091/Clipboard01.jpg
Pozdrawiam,
M

Nie zagladaj, ze zdjecia widać, że masz zamontowana (licząc od ściany) przepustnicę regulacyjna a na końcówce zawór zwrotny.
Zadaniem przepustnicy jest wyregulowanie odpowiedniej ilości pobieranego powietrza z każdego okapu, zadaniem zaworu zwrotnego - zablokowanie napływu powietrza z innych okapów kuchennych. Wyglada dramatycznie - nie chciałbym miec czegos takiego w kuchni. Nie ejstem pewien, ale w ścianie chyba jest jeszcze zawór p.poz typu CX4S, obok widac zawór p.poż pełniący rolę regulatora wyciągu bytowego z kuchni.
Co do powstania ciągu wstecznego - wentylatory stosowane do tego typu rozwiazań maja spręż liczony na granicy. Wystarczy, że okna nie bedą miały nawiewników, a spręż wentylatora od wentylacji bytowej bedzie większy niz od wentylatora okapowego i po pewnym czasie ( w zaleznosci od róznicy spreżów)powstałe podciśnienie zacznie zaciagac powietrza z okapów. Sprawdzono. A w dodatku, jak prezentowałem to lokatorowi, który uszczelnił sobie okna zostałam zbesztany " Ja tyle płacę za ogrzewanie, że nie będa rozszczelniał okien w zimie, a wentylacja ma dzałać bo zapłaciłem" i nie dało się wytłumaczyć, że nawiewniki w oknach sa elementem wentylacji mieszkania.

ciekawe czy ten co Cie zbeształ niepisał tu później na forum ,że wentylacja nie działa i okna sie pocą i ściany i rogi .... :D

Cieszę się, że podjąłeś decyzję i te forum Ci pomogło:)
Jak kolega Karol zauważył, wygląda to tragicznie... Nie chciałbym mieć czegoś takiego w domu.
Wszystkiego dobrego i życzę powodzenia.

Odbiegając nieco od odpowiedzi na konkretne zapytanie proponuję tym co chcą tak a nie inaczej bo oni płacą i żądają by zwrócili się do naukowców by zmienili prawa fizyki. No jaki problem, skoro płacą to przecież wymagają. Pozdrawiam wszystkich.

Witam,
Pytanie techniczne dotyczące domu jednorodzinnego. Na parterze do przewodu wentylacyjnego w kominie podłączony jest okap kuchenny. Czy na piętrze w ten sam można wpiąć drugi okap?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.