Gość: zielony
2009-05-31 00:00
Okap kuchenny i wentylacja w domku jednorodzinnym
Witam,
W jaki sposóbb radzicie drodzy Forumowicze skorelowac okap kuchenny z wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Z okapu powinnien byc osobny wycia a wiec nie wraca sie tego powietrza na rekuperator. Jak sie wlaczy okap powstanie podcisnienie - mozna wtedy wrzucic centralke na wyzszy bieg ale wtedy bedzie wrzucac powietrze do wszystkich pomieszczen w wwiekszej ilosci bo to domek jednorodzinny. Czy lepiej zatem zrobic bilans powietrza w budynku na "zero" a dla okapu kuchennego zastosowac nawietrzak podokienny by uzupelnic powietrze wyciagane okapem czy tez sa inne lepsze rozwiazania?
Gość: Klask
2009-06-02 00:00
Re:Okap kuchenny i wentylacja w domku jednorodzinnym
Witam,
Trzeba pamiętać, że najprostrze rozwiązania są przeważnie również najtańsze. Jeżeli będziesz chciał zbilansować wyciąg z okapu (nie wiem jaki jest wydatek instalcji wyciągowej z okapu) to może się okazać, że będziesz potrzebował 2 razy większej centralki rekuperacyjnej, której pełna moc będzie wykorzystywana tak na prawdę chwilowo (w momencie pracy wentylatora okapu).
Dodatkowo wtedy jakaś najprostsza automatyka która w momencie włączenia wyciągu z okapu automatycznie przełączy centralkę na wyższy bieg lub na odpowiedni program. Natomiast wtedy zacznie dmuchać równomiernie w całym domku, nie tylko w kuchni, więc w kuchni i tak będzie podciśnienie.
Wyregulowanie tego w bardzo dobry sposób przekroczy kilkukrotnie spodziewaną wartość inwestycji i całkowicie mini się z celem.
Dodatkowo jeżeli to jest okap kuchenny jaki można kupić w sklepie z AGD, to w ogóle bym się tym nie przejmował - wyciągnie tyle powietrza że nie odczuje się różnicy.
Jeżeli natomiast wentylator jest spory i "daję radę" tak na prawdę na chwilę wystarczy otworzyć okno i po sprawie...
Gość: kuchta
2009-06-03 00:00
Re:Okap kuchenny i wentylacja w domku jednorodzinnym
tak na prawdę na chwilę wystarczy otworzyć okno i po sprawie...
A jak gotujemy bigos, czy nie daj Boże jagnięcinę, to będzie to ładna chwila !
Gość: iska
2013-05-28 10:24
Re: Okap kuchenny i wentylacja w domku jednorodzinnym
Nie wyobrażam sobie dzisiaj kuchni bez okapu. Przecież wszystkie zapachy, cała para zostaje w pomieszczeniu i osiada wszystko na ścianach. Dobry okap jest bardzo ważny w kuchni, z dobrym filtrem jak piszą na http://www.globalo.pl/o-okapach/skuteczne_pochlanianie Sprzęt ma dobry filtr, więc jest skuteczny.
Gość: emil
2013-06-05 17:14
Re: Okap kuchenny i wentylacja w domku jednorodzinnym
W Globalo ma filtry skuteczne, węglowe i dodatkowe wyposażone w czujnik zabrudzenia. Są bardzo funkcjonalne http://www.globalo.pl/o-okapach/innowacyjne_rozwiazania
Gość: Bartek Kowalik
2013-07-27 19:57
Re: Okap kuchenny i wentylacja w domku jednorodzinnym
Bardzo łatwo jest otworzyć okno, jak jest względnie ciepło, ale zimą przecież się nie da. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie wentylacji, która będzie również podłączona do okapu. Jak się jeszcze podłączy do tego system odzyskiwania ciepła, to jeszcze zaoszczędzisz na ogrzewaniu. Ciekawą ofertę ma firma Apclima, która zajmuje się instalowaniem tego typu rzeczy.
Gość: profil
2013-07-30 14:17
Re: Okap kuchenny i wentylacja w domku jednorodzinnym
No kolego, już od kilku lat nikt przy zdrowych zmysłach nie podłącza wyciągu z okapu do centrali wentylacyjnej - widziałeś kiedyś kanały i wentylator po takiej pracy? Wymiennik jest nie do domycia zwłaszcza gdy zimą ciepłe, wilgotne i tłuste powietrze styka się z zimną ścianką płytowego wymiennika !!!!! i jeszcze ktoś się chwali że takie rzeczy montuje- to wstyd przeznawać się do takiego działania.
Gość: Arek80
2013-08-01 19:09
Re: Okap kuchenny i wentylacja w domku jednorodzinnym
Chyba jesteś niepoważny, że do wentylacji dostaje się tłuszcz. Niby jak, jeżeli masz na okapie specjalny, który wyłapuje takie "brudy". Ja sam mam wentylację zrobioną wraz z okapem i jeszcze nie było problemu. A firma Apclima jest dość dobra i raczej się znają na tym co robią.