Gość: Grecja
2005-10-03 00:00
Okap kuchenny
Czy dopuszczalne jest podłączenie okapu kuchenego do instalacji wentylacji mechanicznej wywiewnej obsługującej to samo pomieszczenie co okap (kuchnia)??
Okap obsługiwany jest przez ten sam wentylator co instalacja wywiewna.
Pozdrawiam!
Gość: szoł-men
2005-10-03 00:00
Re:Okap kuchenny
tak,
tylko musisz przewidzieć klapy zwrotne i odpowiednio dobrac wentylator
Gość: Wentylek
2005-10-03 00:00
Re:Okap kuchenny
A prawo...? toć PN zabrania elementów wentylacji mechanicznej tam gdzie są elementy grawitacji!?
Gość: blake
2005-10-04 00:00
Re:Okap kuchenny
Grecja napisał, że chce podłączyć okap do instalacji mechanicznej wywiewnej - pytanie:
czy całe mieszkanie ma wentylację mechaniczną wyciągową?
Jeśli tak, to nie będzie łączenia wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną.
Takie podejście stosuje się czasami we Francji tzn. okap podłączony jest do wentylacji wyciągowej mechanicznej i jest on jedynym wyciągiem w kuchni. Jednak okap musi posiadać pewne cechy:
- sam nie posiada wentylatora,
- wyłączenie okapu nie powoduje odcięcia przepływu powietrza tylko pozostaje na nim pewien przepływ "bazowy", który umożliwia normalną wentylację kuchni.
Okapy takie posiada m.in. ALDES: http://jajomat.republika.pl/ALDES/okapy.pdf /> Z drugiej jednak strony nasze przepisy niedopuszczają takiego rozwiązania chociaż gdzie indziej się sprawdza...
Gość: Grecja
2005-10-05 00:00
Re:Okap kuchenny
Problem dotyczy jednego dużego pomieszczenia (kuchni) w której to jest zamontowany okap i wyłącznie wentylacja mechaniczna, wiec nie istnieje problem łączenia instalacji mechanicznej z grawitacyjną.
Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe wskazówki.
Gość: Jarek
2005-10-05 00:00
Re:Okap kuchenny
Tak myslalem, ze pytanie dotyczy przemyslowej kuchni a nie domku jednorodzinnego. Proponuje rozwazyc jeszcze jeden przypadek, kiedy okap jest nad jakims urzadzeniem (np frytkownica) gdzie wydziela sie duza ilosc tluszczu. Oczywiscie sa filtry w okapie ale nie jestem przekonany czy mozna podlaczyc tego typu okap do ogolnej wentylacji wywiewnej.
Pozdr.
Gość:
2005-10-05 00:00
Re:Okap kuchenny
A poza tym filtry tłuszczowe powodują dodatkowy (i to nie mały) opór więc może się okazać, że przepływ na okapie będzie znikomy...
Gość: Grecja
2005-10-05 00:00
Re:Okap kuchenny
W okapie rzeczywiście zamontowany jest odolejacz, dodatkowo za okapem zainstalowany jest poziomy odcinek przewodu wentylacyjnego ułożony ze spadkiem i odprowadzeniem dodatkowo uszczelniony by zebrać ewentualnie przedostający się olej. Jednak moim problemem nie jest spręż wentylatora ale czy taka sutacja jest dopuszczalna przez PN. Dodam jeszcze że kuchnia znajduje się w obiekcie użyteczności publicznej (obsługuje restaurację - która posiada odrębną instalację wentylacyjną)
Pozdrawiam.
Gość: szoł-men
2005-10-06 00:00
Re:Okap kuchenny
dla restauracyjnej kuchni to dał bym stanowczo osobną instalację na okap i na resztę kuchni, bo systemy te rządzą się innymi prawami (inny algorytm pracy dostosowany do wymagań szefa kuchni, a nie projektanta) - moze żadne rozporzadzenie tego nie zabrania wprost (tj. łączenia), ale w oświadczeniu musisz napisać że instalacja została zaprojektowana zgodnie zasadami wiedzy technicznej ... Natomiast czesto łaczy sie wszystkie okapy do kupki.