Gość: Maciej
2008-10-23 00:00
Ogrzewanie hali stolarni
Projektowałem kilka miesiecy temu instalacje w stolarni, miedzy innymi ogrzewanie. Wstawiłem tam grzejniki w wykonaniu higienicznym tak aby łatwo mozna było utrzymac czystość elementów grzejnych.
Przyszedł wykonawca i zamienił to na nagrzewnice powietrza pracujące na powietrzu obiegowym.
Co sądzicie o tym pomysle? Bo wg mnie nagrzewnice powietrzne w stolarni to błąd.
Gość: witek
2008-10-23 00:00
Re:Ogrzewanie hali stolarni
Faktycznie nagrzewnica ze względu na możliwość rozdmuchiwania pyłu raczej się nie nadaje (lepiej chyba zastosować nawiewanie wyporowe). Co do grzejników wykonawca kierował się pewnie ceną. Jakiś czas temu projektowałem ogrzewanie stolarni-dałem grzejniki rurowe (chociaż niektórym wydaje się że to rozwiązanie przedpotopowe)
Gość: Blady
2008-10-24 00:00
Re:Ogrzewanie hali stolarni
Rzeczywiście zastosowanie nagrzewnic wentylatorowych jest błędem gdyż powoduje wtórne wzbudzanie pyłu, możlliwość szybkiego zanieczyszczenia urządzenia.
Ps. pył w powietrzu tworzy mieszaninę wybuchową - nie znam dokładnie tematu ale obowiązują szczególne wymagania (ATEX) do projektowania odciągów i wentylacji na takich obiektach.
Gość: Tom
2008-10-25 00:00
Re:Ogrzewanie hali stolarni
A skąd będzie tam pył jak będą odciągi miejscowe - tzn. że zakładasz że będą nieskuteczne - a tak nie powinno byc.
Oczywiście w takim obiekcie nie ma najlepszego rozwiązania, ponieważ zapylenia nie da się uniknąc, Z tymi grzejnikami higienicznymi to przesadziłeś - też bym je zmienił ale raczej na te przedpotopowe - bo tańsze. Sprawdź ile kosztuje taki grzejnik w odniesieniu do mocy jednostkowej to zrozumiesz dlaczego zmienił. Wykowancy zazwyczaj kierują się rachunkiem ekonomicznym.
Gość: Maciej
2008-10-25 00:00
Re:Ogrzewanie hali stolarni
Bez przesady. Nawet przy najskuteczniejszym systemie odpylania pył bedzie unosił sie w pomieszczeniu. A 10 grzejników higienicznych na inwestcje kosztującą kilka milionów to ułamek procenta.
Gość: Tom
2008-10-26 00:00
Re:Ogrzewanie hali stolarni
To jak jesteś projektantem i twierdzisz że to błąd więc zrób wpis w dziennku że dokonano zmiany w instalacji i że się niezgadzasz i tyle - sprawa załatwiona - tylko co na to inwestor.
Gość: an
2011-11-22 17:24
Re: Ogrzewanie hali stolarni
Witajcie, projektuję stolarnię, powierzchnia ok.1000mkwadratowych i jeśli ktoś to czy może napisać jakie tam wstawić grzejniki. Mam mętlik w głowie, sama nie wiem co wybrać, ostatecznie zaczęłam zastanawiać się nad żeliwnymi, rurowe chyba odpadają, zresztą jeśli ktoś projektował i póżniej wykonał to prosze o pomoc.
Gość: m.
2011-12-05 22:23
Re: Ogrzewanie hali stolarni
Zacząć trzeba od wentylacji stanowiskowej, dalej wentylacja ogólna i dopiero grzanie, w odwrotnej kolejności się nie da, bo z pierwszego wynika drugie, a z drugiego trzecie... :)

Ps. Zajmujemy się filtro-wentylacją obiektów przemysłowych - a przy okazji mamy troszke doświadczenia w pozostałych branżach jeżeli chodzi o obiekty przemysłowe.
W razie pytań zachęcam do kontaktu:
biuro@tecma.pl
Postaram sie coś pomóc.
Gość: lisq
2013-01-03 11:22
Re: Ogrzewanie hali stolarni
kolego reklama to co innego niż porada,