Gość: Tomek
2009-03-12 00:00
Odzysk ciepła
Witam.
Od stycznia br. pojawiło się nowe Rozporządzenie zmieniające kilka przepisów w "Warunkach technicznych ..." Proszę o pomoc w interpretacji jednego zapisu:
""1. W instalacjach wentylacji mechanicznej ogólnej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji komfortowej o wydajności 2000 m3/h i więcej, należy stosować urządzenia do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego o skuteczności co najmniej 50% lub recyrkulację, gdy jest to dopuszczalne. W przypadku zastosowania recyrkulacji strumień powietrza zewnętrznego nie może być mniejszy niż wynika to z wymagań higienicznych, jednak nie mniej niż 10% powietrza nawiewanego.
Dla wentylacji technologicznej zastosowanie odzysku ciepła powinno wynikać z
uwarunkowań technologicznych i rachunku ekonomicznego.".
Podam konkretny przykład: Hala produkcyjna, ogrzewanie+wentylacja nawiewna za pomocą aparatów grzewczo-wentylacyjnych z czerpnią i komorą mieszania, wywiew-wentylatory dachowe+odciągi stanowiskowe. Strumień powietrza wentylacyjnego 7000 m3/h (1 w/h dla kubatury liczonej do h=4 m).
Pytanie: Czy konieczne jest zastosowanie w tym przypadku urządzenia z odzyskiem ciepła?
Gość: Deerhunter
2009-03-12 00:00
Re:Odzysk ciepła
Powinieneś przeprowadzić krótką analizę techniczno - ekonomiczną. Przeanalizuj techniczne możliwości wprowadzenia urządzeń do odzysku ciepła, sprawdź ile szacunkowo takie rozwiązanie kosztowałoby (inwestycja), przeanalizuj oszczędności eksploatacyjne. Znam przypadek, gdzie odzysk ciepła jest nieuzasadniony (fabryka stolarki drewnianej,musi spalać odpadki, gdyż wywóz ich na wysypisko jest znacznie droższy - kompletnie nieuzasadniony ekonomicznie odzysk ciepła). Pozdrawiam
Gość: Gnom
2009-03-12 00:00
Re:Odzysk ciepła
Spełnia formalnie przepisy. Z tym że aparat grzewczo-wentylacyjny w obecnej formie to pic-na-wodę wymyślony przez jakiegoś ignoranta. Przepis mówi, że powietrze nawiewane do pomieszczenia powinno być filtrowane na filtrze min G-4. W "nowoczesnych" AG-W są montowane wentylatory osiowe o sprężu 50-100 Pa pozwalające pokonać opory nagrzewnicy. Zamontowanie filtra powoduje że udział powietrza wentylacyjnego wynosi 0,01%. Nikt tego nie mierzy i nikt nie wymienia filtrów bo aparaty wiszą na 4 metrach i nie maja presostatów, a nawet gdyby miały to nic by nie zmieniło (zgadnijcie dlaczego). Dawno temu Frapol (chyba) robił prawdziwe AG-W z wentylatorami promieniowymi , ale nikt ich nie chciał bo były duże, głośne i brzydkie ale przynajmniej działały.