Gość: Bianka
2013-04-22 14:34
Nawiew powietrza do łazienki i kuchni
Dzień dobry,
Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej dotyczącej wentylacji i klimatyzacji budynku wielorodzinnego, 4-kondygnacyjnego.
Do klimatyzacji sypialni i salonu wykorzystałam klimakonwektory wentylatorowe.

W przypadku kuchni, łazienki i wc powietrze nawiewane miało być przez szczeliny podokienne, a w przypadku pomieszczeń znajdujących się "w środku" budynku przez otwory w drzwiach. Powietrze wywiewane miało być przy pomocy pionów kominowych. Po rozmowie z promotorem, okazało się że taki sposób wentylacji w.w.pomieszczeń jest błędny i lepiej żebym zaprojektowała wentylację mechaniczną (nawiewno-wywieną) z centralę znajdującą się na dachu.

Nie bardzo wiem jak taki system ma wyglądać.
-Czy w takim przypadku powietrze wyciągane z łazienki/kuchni/wc będzie przechodziło przez centralę, oddawało część ciepła a później będzie wyrzucane na zewnątrz, a powietrze świeże po ogrzaniu będzie doprowadzane do tych pomieszczeń? Nigdy nie spotkałam się z takim rozwiązaniem i nie wiem czy jest poprawna.


Proszę o pomoc
biaaanka@interia.pl
gg 36046208
Gość: Michał
2013-04-22 22:41
Re: Nawiew powietrza do łazienki i kuchni
Jak Promotor tak powiedział to lepiej to zrobić, niech ci nie marudzi. Żeby ci za dużo nie podać na tacy (bo przecież mgr to osoba myśląca - oczywiście są wyjątki) poszukaj sobie jakie pomieszczenia to tzw "brudne". Z nich powietrze wyciągasz osobnym zładem/kanałem wyciągowym nad dach albo poprzez wentylator wyciągowy, albo przez Turbowenta, mogą być podłączone z kanałem wentylacji grawitacyjnej. Co do odzysku ciepła to możesz się pokusić o glikolowy odzysk bo koszty tu nie grają roli tylko wyobraźnia. Ciepło odpadowe przyda się do klimakonwektorów zasilanych wodą lodową lub pompą ciepła, jak kto lubi. Co do systemu nawiewno-wyciągowego powietrze świeże doprowadzasz do klimakonwektorów a wywiewnikami wyciągasz.
Jeśli Pan Promotor chciałby wyciągać powietrze z wc i nawiewać ze wspólnej centrali np w przedszkolu to sanepid by go rozjechał i zniszczył :-)
Gość: xxx
2013-04-24 13:34
Re: Nawiew powietrza do łazienki i kuchni
Jest taka norma PN83/B-03430. Tam jest wszystko.
Gość: Bianka0991
2013-05-02 20:46
Re: Nawiew powietrza do łazienki i kuchni
Dziękuję
Gość: Spednet_pl
2013-05-05 19:53
Re: Nawiew powietrza do łazienki i kuchni
Polecam także zajrzeć na www.Spednet.pl gdzie uzyskasz fachowe informacje odnośnie systemów grzewczych. Odpowiemy na wszystkie pytania.