Gość: tombo77
2007-12-27 00:00
Nasada kominowa
Witam wszystkich.
Chciałbym prosić was o radę.Otóż mieszkam w starym budownictwie gdzie stosowana jest wentylacja grawitacyjna.Latem tego roku wyburzyłem piece kaflowe i założyłem ogrzewanie gazowe.W oknach z PCV wstawiłem nawiewniki( wymóg kominiarza) a jeden z byłych kominów spalinowych został zaadoptowany jako kanał wentylacyjny.Został wypełniony wkładem kominowym Alufol.Kratka tego kanału znajduje się w tym samym pomieszczeniu co piec czyli w kuchni.Mój problem to cofające się powietrze przez kanał wentylacyjny.Chciałbym zastosować nasadę kominowa miej więcej tego typu http://www.allegro.pl/item287345238_dospel_nasada_obrotowa_kominowa_trn_200_faktura.html /> W związku z tym mam pytanie czy zastosowanie tego typu nasady nie spowoduje cofania mi się spalin z komina podłączonego do pieca-mam tu na myśli siłę cugu-do pomieszczenia.Proszę o radę i z góry przepraszam za nie fachowe przedstawienie sytuacji:)
Gość: kom - KKP
2007-12-27 00:00
Re:Nasada kominowa
Forum to nie jest zgaduj zgadula lecz ocenę robi się na miejscu. Jaką pewność masz, czy prawidłowo został wstawiony rękaw z alufolu, czy prawidłowo dobrano ilość szczelinowych nawiewników, czy ich łączna powierzchnia przepływu netto jest dobrze dobrana do zakresu różnicy ciśnień jaki występuje dla tej kondygnacji w okresie grzewczym. Zaproś mistrza kominiarskiego posiadającego referencje i posiada zdany egzamin mistrzowski w Izbie Rzemieślniczej z Twojego rejonu abyś mógł to sprawdzić, aby nie był to mistrz specjalizujący się w sprzedaży kalendarzy.
www.kkp.pop.pl
Gość: Blady
2007-12-28 00:00
Re:Nasada kominowa
Cofanie najprawdopodobniej spowodowane jest zamkniętymi nawiewnikami okiennnymi lub ich niewłaściwym doborem. Należy dobrać otwór nawiewny zgodnie z DTR pieca gazowego lub przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.
W opisanym przypadku jeżeli wylot wentylacji znajduje się w pobliżu wylotu spalin może dojść do podsysania spalin i kumulacji CO w pomieszczeniu - ...dość niebezpieczne.
Tak czy inaczej należy wezwać fachowca a na razie nie oszczędzać i rozszczelnić okno, nawiewniki etc..
Zastosowanie nasady jest OK ale nie stanowi rozwiązania gdyż należy doprowadzić powietrze do pieca na potrzeby m.in. spalania. Gdy brak jest odpowiednich otworów powietrze napływa w sposób niezorganizowany.
Gość: ?
2007-12-28 00:00
Re:Nasada kominowa
!!!!!podsysania spalin i kumulacji CO w pomieszczeniu - ...dość niebezpieczne.!!!!
To raczej niemżliwe! Piec do tego nie dopuści bo się wyłączy, a jak się wyłączy to zabraknie spalin do podsysania!
A reszta zgoda. Mechanicznie czy naturalnie (jeżeli to w ogóle możliwe ) dostarcz powietrze rodzinie i palnikowi!
Gość: tombo77
2007-12-28 00:00
Re:Nasada kominowa
Odpowiadam.Nawiewniki są otwarte, zamontowane są te które zalecił kominiarz, który po zakończonym montażu ogrzewania sam sprawdzał działanie kominów i było ok ale to sie działo w kwietniu.Wylot wentylacji jest w przeciwnym końcu pomieszczenia niż piec i komin spalinowy.Co do zaproszenia kominiarza to nie dzięki kasuje tyle za wizytę że ho ho a widać że wentylacja i tak nie działa jak powinna.Co do rozszczelnienia okien to tez nie za bardzo bo mam małe dziecko i raczej nie wskazane jest wychłodzenie pomieszczeń po za tym w każdym oknie są nawiewniki zalecane przez kominiarza.
Gość: kom
2007-12-30 00:00
Re:Nasada kominowa
Obrotowa nasada na wylocie kanału wentylacyjnego jest niewskazana, gdy w mieszkaniu mamy kocioł grzewczy na paliwo gazowe z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin. Kocioł grzewczy z otwartą komorą spalania posiada termiczny czujnik ciągu, który jest tak usytuowany, że przy odwrotnym ciągu kominowym w kanale spalinowym obmywa go zimne powietrze zmieszane z gorącymi spalinami i może nie zadziałać. Co do mistrza kominiarskiego, który to kontrolował i zna temat i wydawał zalecenia, to jego obowiązkiem jest w ramach rękojmi (gwarancji) przyjrzeć się jak został wstawiony wkład alufoliowy w kanał kominowy wentylacyjny oraz ustalić, jaka jest przyczyna odwracania się ciągu kominowego w kanale wentylacyjnym.
www.kkp.pop.pl