Gość: helder
2010-02-22 13:33
Nagrzewnica wodna
Gość: jaca
2010-02-22 15:54
Re: Nagrzewnica wodna
Wygląda na to, że zawór regulacyjny zamyka przepływ, a pompa pompuje w krótkim obwodzie opóźniając zamarznięcie nagrzewnicy. Powinna się jeszcze zamknąć przepustnica świeżego powietrza.
Gość: gnom
2010-02-22 18:32
Rozwiązanie do D...
Nieprawidłowo umiejscowiona pompa, brak zaworu 3-drogowego.
Gość: dd
2010-02-22 23:03
Re: Nagrzewnica wodna
a dlaczego złe rozwiązanie??
jak zadziała frost to zawór full open - żeby ciepło podać na centrale i zamknąć przepustnice - no ale to chyba nie nowina
choć jak tak dłużej patrze na tą pompe to też mnie na tej spince ona nie przekonuje, chociaż...
ale zaworu trojdoznego to mi tu nie brak
Gość: helder
2010-02-23 08:47
Re: Nagrzewnica wodna
Takie rozwiązanie istnieje już, podłączone to jest do centrali Dospela, działa to już dwa lata ale jak? - tego nie wiem i nie mam wglądu do starego sterownika a muszę założyć nowy. Ja takie coś widzę po raz pierwszy, na załączonym schemacie jest wszystko tak jak to jest w rzeczywistości, podobno jest to jakiś francuski patent.

Otwarcie zaworu po zadziałaniu frosta - OK. Ale co z pompą? Czy powinna wtedy pracować? Niby zapewniłaby przepływ przez nagrzewnicę ale czy przy takim jej umiejscowieniu to spełni tę funkcję?
Gość: gnom gnom
2010-02-23 11:11
do dd
A jak chcesz regulować temperaturę nawiewu. Nie zawsze na zewnątrz jest -20C
Gość: helder
2010-02-23 13:40
Re: do dd
[quote:gnom gnom,147270]A jak chcesz regulować temperaturę nawiewu. Nie zawsze na zewnątrz jest -20C
Teoretycznie przymykając zawór można regulować temperaturę, pompa zapewni, że ta ilość czynnika, której będzie "brakować" z powodu przymknięcia zaworu, będzie sobie krążyć w "małym" obiegu. Ale jak już pisałem jestem automatykiem (a dokładniej elektronikiem) więc to są tylko moje tezy nie poparte praktyką.
Gość: aaa
2010-02-23 17:37
Re: Nagrzewnica wodna
Przy zadziałaniu frosta, zawór reg. otwarty i pompa on.
Zapomniałeś powiedzieć że na zasilaniu (z kotłowni) jest pompa, czyli układ "wtryskowy". Regulacja temperatury podczas normalnej pracy za pomocą zaworu regulacyjnego dopuszczającego ilość czynnika grzewczego do małego obiegu w zależności od zapotrzebowania nagrzewnicy.
Gość: gnom
2010-02-23 18:02
Re: Nagrzewnica wodna
Dobra, mamy 2. pompę przy kotle. Mamy wtedy 2 pompy pracujące równolegle przy czym zmiana wysterowania zaworu regulującego powoduje zmianę wydajności obu pomp. Zmiana na tej którą widzimy będzie b. duża a na tej której nie widzimy zmiana będzie równie duża jeśli pracuje tylko na ten obieg albo dużo mniejsza gdy na więcej obiegów. Zawsze będzie trudno wyregulować układ hydraulicznie. W skrajnym wypadku gdy wysokość podnoszenia 2. pompy będzie większa niż 1. woda będzie płynęła pod prąd 1.
Zastosowano taki dziki układ żeby potanić automatykę i jednocześnie zabezpieczyć się przed zbyt małą prędkością czynnika w nagrzewnicy. Nie sprzedawajcie badziewia. Zamontujcie zawór 3-d i pompę w małym obiegu i będzie dziaałć poprawnie.
Gość: aaa
2010-02-24 08:59
Re: Nagrzewnica wodna
Układ nie jest idealny i jak w każdym przypadku ma wady, osobiście też bym go nie zastosował, ale z tego co kolega automatyk napisał taki układ zastał na juz na istniejącym obiekcie, układ już działał poprzednio a teraz jest kwestia dopasowania nowej automatyki do tego układu.
Wg mnie zasada doboru powinna być następująca, pompa w kotłowni z falownikiem nastawiona na stałe ciśnienie, pompa małego obiegu stałoobrotowa. Dobór pomp i przepływu przez mały obieg przy założeniu parametrów obliczeniowych nagrzewnicy, czyli zawór reg. max. otwarty. W stanach pośrednich zmniejsza się przepływ z kotłowni a co za tym idzie zwiększa się przepływ przez pompę małego obiegu, także w dużym przybliżeniu mały obieg ma stały przepływ. W tym przypadku zgadzam się z Gnomem że kluczowa jest sprawa doboru odpowiedniej wielkości pomp, i zaworu regulacyjnego.
Gość: helder
2010-02-24 19:46
Re: Nagrzewnica wodna
Więc sprawa wygląda tak: nie bardzo jest opcja aby cokolwiek w tym układzie wymieniać. Nawet elementy automatyki (czujniki, siłowniki) zostają, ew. mogę dołożyć nowe. Ta kwestia na 90% nie podlega negocjacjom ;).

Napisałem, że układ działał dwa lata ale działał tak, że inwestor chce wymienić automatykę :D a to jest spowodowane tym, że w starym systemie nie było możliwości zmiany czegokolwiek (choćby zadanej temperatury).

Co do doboru elementów - przy centrali jest tak jak napisałem, w kotłowni z tego co zbadałem wygląda to tak:
- jeden obieg dla kilku central z identycznym układem,
- dwie pompy na tym obiegu, główna i rezerwowa, stałe obroty (nie ma falownika),
- za pompami jest układ powrotu do "kolektora" z zaworem regulacyjnym sterowanym ze sterownika mający na celu regulację ciśnienia w obiegu

Dziękuję za wszystkie rady, jeśli jeszcze jakieś sugestie się komuś nasuną to będę wdzięczny.
Pozdrawiam!

PS. Oj coś czuję, że łatwo nie będzie toto uruchomić ;)
Gość: aaaa
2010-02-24 22:08
Re: Nagrzewnica wodna
Z tego co piszesz, masz niewielkie pole manewru.
Musisz wiedzieć i dobrze by było aby Inwestor tez o tym wiedział, że w przypadku błędnie dobranych elementów hydrauliki, dużo automatyka nie zdziałasz, tym bardziej ze jak zauważyłeś masz doczynienia z rzadkim i dosyć dyskusyjnym układem hydrauliki.
Jeżeli nie możesz się wycofać ze zlecenia to musisz wstępnie założyć że hydraulika jest prawidłowa i spróbować to odpalić, następnie na czujnikach sprawdzać jak układ się zachowuje. Jeżeli nie będzie działać to trzeba by było pomyśleć o zleceniu dla projektanta sanitarnego aby przeliczył hydraulikę, a możliwości popełnienia w tym przypadku jest duża m.in. nieprawidłowo dobrane pompy, przewymiarowany z małym autorytetem zawór regulacyjny itp
Z tego co napisałeś to przypuszczam że bez przeróbek w hydraulice się nie obędzie.
Powodzenia
daj znać jak sie zachowuje układ po uruchomieniu.
Gość: top
2010-02-28 09:18
Re: Nagrzewnica wodna
Witam,
Nawiązując do tematu: jaki układ podmieszania najlepiej stosować dla nagrzewnic wodnych?
1. pompa na wyjściu ze źródła ciepła
2. zawór 3-d na zasileniu przed narzewnicą
3. pompa na powrocie na krótkim obiegu
Czy to jest najlepsze rozwiązanie takich układów?
Pozdrawiam,
top
Gość: gnom
2010-03-09 22:01
A po co ..?
Po co 2 pompy ? Jak nie ma zapotrzebowania na ciepło albo jest b, małe zawór jest zamknięty i jedna z pomp jest całkowicie zdławiona, jak zawór jest otwarty pracują szeregowo. Daje się jedną pompę. zwykle w dużym obiegu choć producenci central zalecają mały. Nie chce mi się pisać dlaczego bo to inna kwestia. Są oczywiście sytuacje że pompa powinna być w małym. Jak sobie znajdziecie dobrego doradcę techniczno-handlowego od central to wam wyjaśni. Życzę owocnych poszukiwań.