Gość: gość
2011-01-26 11:47
Nadciśnienie w pomieszczeniu
Witam,
Mam zaprojektować instalację wentylacji i utrzymać nadciśnienie w pomieszczeniach. Niestety wartość nadcisnienia podana jest w Pa (a nie jak zazwyczaj w %). Z jakich wzorów powinienem skorzystać.
Dziękuję za wszelką pomoc.
Gość: Tom
2011-01-27 10:36
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
No no inżynierze, (nad lub pod)ciśnienie w %.....
Gość: gość
2011-01-27 15:08
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
Tak w %, zazwyczaj w założeniach technologicznych jest podany stosunek nawiew/wywiew w %, przez co uzyskuje się nad/podciśnienie.

Naprawdę nikt nie zna wzoru?
Gość: radek
2011-01-27 20:18
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
... i juz współczuje iwestorowi.... he he
Gość: m.
2011-01-27 21:59
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
regulator stałego nadciśnienia, lub żaluzja nadciśnieniowa - precyzyjna, dobrane w zależności od konstrukcji budynku...
po szczegóły proszę o kontakt:

biuro@tecma.pl
Gość: hubert
2011-01-28 09:30
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
Sprawdź jakie masz nieszczelności. Często bywa tak, że utrzymanie wymaganego (nad/pod) ciśnienia nie jest takie proste z uwagi na nieszczelności i nawet najlepsze obliczenia niewiele pomogą. Będziesz musiał sprawdzić to empirycznie na obiekcie - regulacja, czujniki różnicy ciśnienia między przegrodami itp.
Gość: gość
2011-01-28 09:56
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
Na razie chodzi mi o obliczenie projektowanej ilości powietrza. Regulatory różnicy ciśnień, czujki itd wszystko będzie, więc na obiekcie wszystko da się wyregulować. Na razie chcę solidnie zrobić projekt, zwłaszcza,że zauważyłem,że to pytanie już kilkakrotnie padło, a niestety ani razu nikt nie potrafił wskazać choćby literatury z szukanymi wzorami.
Gość: m.
2011-01-28 11:04
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
bo nie ma takich wzorów... musisz uwzględnić konieczną ilość wymian, nieszczelność ( dane od architektów i technologów), czy będą śluzy, jakie sufity, okna, drzwi, bo inwestor często usłyszy gdzieś coś ,a potem twierdzi, że musi byc nadciśnienie 50 Pa, nieszczelności takie, że z nawiewu by musiało ze 100 wymian wyjść, żeby to utrzymać... regulatory stałej różnicy ciśnień ( coś na kształt regulatora VAV, ale działające na ciśnieniu, a nie na przepływie) lub żaluzje nadciśnieniowe ( najlepiej z nastawami) to raczej nieczęsto spotykane produkty i mało kto to ma. Do tego automatyka itd itp. Nie jest to takie proste... Ważne sprawdzenie jest danych wejściowych.. czyli architektury, technologii i wymaganego nadciśnienia, bo często ( zupełnie bezzasadnie) ktoś pisze te 50 Pa, a później wychodzi 100 wymian, a drzwi trzeba wózkiem widlowym otwierać....
Gość: gość
2011-01-28 12:05
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
Pomieszczenia, o których rozmawiamy mają być czyste (czyli umówmy się szczelne). Technolog przewiduje po 20 wymian i nadciśnienia 35,25,20,15,5 Pa.
Zastanawia mnie na jaką ilość powietrza dobrać centrale. Jeżeli dobiorę na 20 wymian na nawiewie to przy wymaganym nadciśnieniu nie dotrzymam krotności wymian, jeżeli na wywiew to nie potrafię określić strumienia powietrza nawiewanego,a błędnym założeniem byłoby przyjęcie strumienia powietrza nawiewanego przy np. nadciśnieniu 35Pa o 35 % wiecej niż wywiewanego.
Gość: projektant
2011-01-28 18:22
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
ja wiem jak to zrobić, ale nie powiem, bo sam jak takie rzeczy zrobić wymyśliłem i wiem jak to pobilansować - ale moje doświadczenie zdobywalem ze dwa lata poświęcając kupe czasu na analizy (za który nikt mi nie płacił i nikt nie pomagał). Za wiedzę trzeba płacić - więc nie licz że ci ktoś za frajer wytłumaczy jak to zrobić. Prawda brutalna ale prawda.
Ciekaw jestem jak taki projekt trafił w Twoje ręce (czyżby cena strasznie niska), a sam sie dziwie jakim trzeba być samobójcą żeby brać takie zlecenie i nie mieć pojęcia jak to zrobić.
Ale w zasadzie pewnie jesteś inżynierem więc powinieneś sobie poradzić prawda ??
Gość: sweeper
2011-01-28 23:57
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
hehe widze, że tylko jeden był na tyle szczery, zeby skwitować temat...

A Tobie kolego, jak już temat wziąłeś pozostaje tylko skontaktkować sie z jakimś producentem/ handlarzem który w zamian za umieszczenie swoich śmieci w projekcie pomoże Ci wybrnąć z kupy w którą nieopatrznie wdepnąłeś..
ps. widze że dwa piętra wyżej już ktoś zagaił :D
Gość: rob
2011-04-05 14:12
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
Widzę, że temat wziąłeś zgodnie z zasadą "wyrwać zlecenie a później pomyślę co z tym zrobić". Z tego też powodu pewnie ktoś kto zna się na rzeczy i wie jak sobie z tym problemem poradzić (a problem jest spory zwłaszcza jeżeli w przegrodach dojdą Ci otwory technologiczne) nie dostał zlecenia bo chciał za niego normalne pieniądze adekwatne do wiedzy którą trzeba posiadać.
Podpowiem Ci tylko, że kierunek który przyjąłeś nie jest prawidłowy bo akurat nie to jest wartością limitującą utrzymanie nadciśnienia. To jest tak jak z dętką - jak dziura będzie mała to można jeszcze jechać i co chwile dopompować, ale jeżeli będzie duża albo będzie ich więcej to nie pojedziesz.

Pozdrawiam i życzę miłej literatury branżowej.
Gość: Do "projektanta"
2011-04-06 14:32
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
nieźle "dwa lata zdobywałem doświadczenie" heh obmnibus
Gość: korol
2011-04-08 00:02
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
Zgadzam się z "projektantem". Też wiem jak to zrobić i tak jak "projektant" też nie powiem. Nauka kosztuje - i nie ważne czy dwa czy dwadzieścia lat.
Dziwię się tylko, że nie mając pojącia o tego typu układach, ktoś bierze się za projektowaie tak delikatnych systemów.
Gość: gość
2011-04-11 15:37
Re: Nadciśnienie w pomieszczeniu
Wiem, ale nie powiem ... więc to do tego powstały fora ... żałosne