Gość: Marcin
2003-10-21 00:00
Montaz klim na R22 po nowym roku
Witam
Przeczytalem Rozporzadzenie Min. Gospodarki w sprawie ograniczeń w obrocie krajowym substancjami konrolowanymi ... z dnia 2002.11.25 i zastanawia mnie brak jednoznacznego opisu zakazującego SPRZEDAŻY urządzeń HCFC (r22) od 2004r.
Jest tylko zapis o zakazie sprowadzania I. Jest co prawda punkt II zakazujący montażu.
Jak to jest naprawde z tymi przepisami ?? mozna sprzedawac ale nie montować ?? czyżby jakaś furtka??
co o Tym myślicie.
Gość: AS
2003-10-23 00:00
Re: Montaz klim na R22 po nowym roku
Zapraszam do lektury "Chłodnictwa" - Interpretacje prawne. Wszelkie zagadnienia prawne i te wyjasniające postawiony problem są tam opisywane przez kompetentnych autorów.
Gość: Marcin
2003-10-24 00:00
Re: Re: Montaz klim na R22 po nowym roku
Dziekuje za odpowiedź. TYlko w którym numerze jest ta informacja zawarta? i chodzi o CHłodnictwo czy Chłodnictwo i Klimatyzacja ????
Gość: Michał Dobrzyński
2003-12-16 00:00
Re: Montaz klim na R22 po nowym roku
To rozporządzenie u prawie wszystkich budzi kontrowersje interpretacyjne...
Proszę zwrócić dokładną uwagę na treść rozporządzenia: "Z dniem 1 stycznia 2004 r. zakazuje się wprowadzania do obrotu krajowego i wykorzystywania w działalności gospodarczej substancji kontrolowanych, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy [tj. HCFC - przyp. md], w tym zawartych w wyrobach nowych i używanych wyprodukowanych w kraju lub za granicą, z zastrzeżeniem ust. 2-4 [proszę dalej zerknąć do §3 ust. 3 pkt. 6 rozporządzenia - przyp. md]". Dalej - w §3 ust. 3 pkt. 6 czytamy, że jeszcze przez parę lat zakaz ten nie dotyczy substancji wykorzystywanych do serwisu. Proszę zwrócić uwagę, że zakaz nie dotyczy tylko importu ale też "wykorzystywania w działalności gospodarczej" i dotyczy także urządzeń, czyli baaaaardzo szeroko, czyt. wszystko - oprócz serwisu. Dla mnie i dla wielu osób, z którymi rozmawiałem na ten temat, sprawa jest oczywista. Od 1 stycznia 2004 r. zabroniony jest montaż nowych instalacji chłodniczych/klimatyzacyjnych na R22 (i inne HCFC). Czynniki HCFC będzie można wykorzystywać WYŁĄCZNIE do serwisu. Niemniej jednak, nasza interpretacja jest taka, że można sprowadzać i sprzedawać oraz montować części składowe klimatyzatorów i urządzeń chłodniczych w ramach serwisowania już istniejących instalacji. Na to rozporządzenie pozwala. Michał Dobrzyński, Fundacja PROZON, michal@prozon.org.pl