Gość: HHHH
2010-06-01 09:17
Montaż pompy obiegowej
Witam, mam pytanie w przykładzie , budynek 4 kondygnacje, wentylokonwektory ( stały przepływ), agregat wody lodowej w piwnicy + moduł hydrauliuczny , na ostatnim piętrze dołożono kilka wentylokonwektorów nie przewidzianych w projekcie, skutek za mały przepływ przez te urządzenia, widze że w takich sytuacjach czasami montuje sie pomki obiegowe wspomagajace przepływ na ostatnim piętrze, czy to jest dobre wyjście? czy wtedy nie zakłucimy przepływu gdzie indziej? a jeżeli stosuje sie takie rozwiązania to na co należy zwracać uwagę i gdzie najlepeij zastosować taką pompkę obiegową w instalacji?
Gość: niezależny
2010-06-02 07:07
Re: Montaż pompy obiegowej
Dobrym rozwiązaniem jest niepodejmowanie się projektów jeżeli nie ma się pojęcia jak go poprawnie wykończyć.
Gość: He
2010-06-02 11:19
Re: Montaż pompy obiegowej
Podaje Ci hasło, Zagadnienia hydrauliczne.....reszte sobie poszukaj. Nie licz na pomoc na tym forum, tutaj gości typowa polska mentalność,
Gość: kszyho
2010-06-02 13:08
Re: Montaż pompy obiegowej
Może wystarczy zrobić regulację hydrauliczną instalacji, istniejąca pompa obiegowa w module hydraulicznym raczej nie została dobrana na styk wiec powinien być zapas. Może na instalacji jest jakiś zawór regulacyjny który utrzymuje przepływ na stałym poziomie ewentualnie pompa ustrawiona jest w ten sposób.
Gość: HHH
2010-06-02 18:40
Re: Montaż pompy obiegowej
Regulacja hydrauliczna nie pomogła ( wcześniej przerabiałem temat ), pompa w module też nie ma regulacji obrotów, ktoś załozył pompke obiegową na 4 kondygnacji przed lokalem w który jest problem z przepływem ,owszem pomogło w tym lokalu ale ucierpiał na tym inny lokal. Zmiana pompy w module na większą spowoduje szum w urządzeniach niżej ( średnic nie zmienie na już istniejącym obiekcje).Najprostrzym i najtańszym rozwiązaniem jest ta pompka obiegowa tylko na jakiej zasadzie wpiąc ją w instalacje?
Gość: ,jhngfclut
2010-06-02 21:27
Re: Montaż pompy obiegowej
Wg. mnie dodatkowa pompka na instalacji nie zda egzaminu a wręcz może pogorszyć sytuację, w pierwszej kolejności należy przeliczyć hydraulikę, porównać z parametrami pompy i dobrać odpowiednie zawory regulacyjne. Tak jak przedmówca zauważył rzadko kiedy pompa w module dobierana jest na styk, zazwyczaj jest przewymiarowana, także tak jak wspomniałem, przeliczyć i wyregulować
Gość: kszyho
2010-06-04 15:37
Re: Montaż pompy obiegowej
Skoro piszesz że zmiana pompy na większą powoduje hałas w urządzeniach niżej tzn że nie zrobiłeś równoważenia hydraulicznego instalacji. Może na odgłęzieniach poniżej trzeba zamontować zawory równoważące które zdławią nadmiar ciśnienia i będą utrzymywać stałe ciśnienia na poszczególnych gałęziach, ale to trudno stwierdzić czy to coś da nie wiedząc jak wygląda układ hydrauliczny instalacji.
Pozostaje kwestia tych dołożonych kilku urządzeń ciekawe jak to się ma do mocy całej instalacji.
Gość: slawek71
2010-06-06 22:32
Re: Montaż pompy obiegowej
Odpowiedz czy dodatkowa pompa ma sens zalezy od parametrow na obiekcie. Dodanie dodatkowej pompy na odgalezieniu nic nie da jesli nie zwiekszysz przeplywu przez agregat wody lodowej.
1. Sprawdz czy agregat chlodniczy ma zapas mocy chlodniczej do pokrycia dodatkowego obciazenie choldniczego. Jak agregat jest za maly - dodatkowa pompa nic nie da.
2. Sprawdz czy obliczeniowy zwiekszony przeplyw wody jest ponizej maksymalnego dla tego typu chillera. Jak jest powyzej to eksplatujac tak agregat tracisz gwarancje producenta.
3. Jak 1 i 2 sa mozliwe - sprawdz jak zwiekszony przeplyw wplynie na opory przeplywu w glownych rurach pionu. Zakladajac ze te dodatkowe klimakonwektory to mala czesc instalacji i rury nie zostaly dobrane na granicy Pa/m nie powinno byc zle. (Dodatkowe klimakonwektory i rury mozesz przewymiarowac by nie byly obiegiem o najwiekszym oporze).
Zwiekszony opor mozesz na oko policzyc z Kvs - masz przeplyw i opor najniekorzystniejszego obiegu (roznica cisnien na pompie) - przelicz jaki bedzie opor przy wiekszym przeplywie.
4. Sprawdz tez jak kolega kszyho sugerowal czy zawor regulacyjny w glownym obiegu nie jest przydlawiony by otrzymac przeplyw obliczeniowy - jezeli jest to masz troche zapasu w pompie. Jak jest juz otwarty - nie masz zapasu.
5. Jak checesz miec ta sama pompe z modulu chydraulicznego - trzeba zmniejszyc opory w obiegu glownym (wieksze rury, przewymiarowany zawor zwrotny,). Sprawdz czy filtry siatkowe sa czyste. Jezeli nie da sie tego zrobic - pompa o wiekszej wydajnosci jest potrzebna.
6. Jak juz masz wiekszy przeplyw przez chiller - nalezy ponownie zbalansowac glowne galezie.

Dodatkowa pompa na te kilka klimakonwektorow moze byc jedynie w przypadku kiedy ten obieg ma wysokie opory i twoja pompa glowne nie ma wystarczajacek wysokosci podnoszenie. Zrob wtedy uklad wtryskowy by rozdzielic uklady chydraulicznie. Popmpa, automatyka = kasa. Jak to jesze jest na papierze - tak zwymiaruj ten nowy uklad by nie byl obiegiem o najwiekszym oporze - wtedy wystarczy pompa glowne.

To tak w zarysie idea rozwiazania problemu - przed kazda zmiana upewnij sie ze znasz konsekwencje tego co robisz - jak nie popros kogos doswiadczonego albo projektanta o pomoc.
Gość: HHH
2010-06-07 08:04
Re: Montaż pompy obiegowej
Dziękuję wszystkim za odpowiedz