Gość: Natalia Jastrzębska
2013-01-14 17:16
Moc chłodnicza centrali wentylacyjnej
Witam serdecznie,
mam pewien problem dotyczący mocy chłodniczej centtrali wentylacyjnej. Jest to duży biurowiec, mam dwie centrale, w których moce obliczeniowe urządzeń w niej zamontowanych są następujące:
-Nagrzewnica wodna 95,7 kW
-Wymiennik krzyżowy odzysk 56 kW
-Nagrzewnica wodna 2 95,7 kW
-Chłodnica wodna 33 kW
-Wentylator pobór mocy 2,23 kW.

I na tym moje pomysły co do mocy chłodniczej się kończą. Nie wydaje mi się, żeby koszta zużycia prądu to suma tych wszystkich mocy razy godziny razy koszt prądu.

Czy jest ktoś w stanie podsunąć mi jakąś wskazówkę?
Gość: Natalia Jastrzębska
2013-01-14 17:17
Re: Moc chłodnicza centrali wentylacyjnej
Dodam jeszcze, że chodzi mi jedynie o chłodzenie latem, bez grzania zimą.
Gość: Łukasz Barnaś
2013-01-15 10:16
Re: Moc chłodnicza centrali wentylacyjnej
"I na tym moje pomysły co do mocy chłodniczej się kończą. Nie wydaje mi się, żeby koszta zużycia prądu to suma tych wszystkich mocy razy godziny razy koszt prądu. "

Czy Pani mówi poważnie? Radzę poczytać o budowie central i oznaczeń fizycznych i termodynamicznych co oznaczane jest symbolem kW.

Ponadto nie rozumiem pytania o moc chłodniczą? Jaki jest problem?
Gość: profil
2013-01-16 11:12
Re: Moc chłodnicza centrali wentylacyjnej
Barnaś, spoko - to pewnie doświadczona projektantka wychowana na programach doborowych z doświadczeniem 1 TYDZEŃ. nie ch projektuje na sume mocy agregat do chłodzenia - będzie choć jeden w "ciekawy" sposób dobrany i wpisany w projekt :):) Wykonawca będzie miał radoche :)
Gość: Natalia Jastrzębska
2013-01-18 16:01
Re: Moc chłodnicza centrali wentylacyjnej
Rozumiem, że zgryźliwość to chleb powszedni również na forach (wydawałoby się) profesjonalnych, których użytkowników oceniałoby się jako dorosłych ;)

Dodam jeszcze, że jest to częśc forum na studentów- no cóż, przyznaje się, moja wiedza wymaga szerokiego uzupełnienia, co jest zupełnie zrozumiałe- dopiero wchodzę w świat HVAC. Ale przecież chyba od pogłębiania wiedzy jest równiez pomoc osób bardziej doświadczonych?

Czytają to teraz wiem, że się źle wyraziłam. Chodziło mi o to, ile taka centrala zużywałaby prądu (co w dokumentacji, którą posiadam, nie jest oznaczone) Jaką ma moc wiem.
Bądź co bądź- poradziłam sobie ;)

Na przyszłość życzę większego zrozumienia.
Gość: profil
2013-01-21 12:32
Re: Moc chłodnicza centrali wentylacyjnej
Dziewczyo, studentko, to o co pytasz to wynika z braku podstawowej, powtarzam podstawowej wiedzy na temat podstawowego urządzenia jakby nie patrzeć w wentylacji, więc nie oczekuj że tu ktoś bedzie Ci tłumaczył podstawowe informacje z poziomu firyzki szkoły podstawowej !!!! większośc tych twoich mocy to moce cieplne - od kiedy to chłodnica podawana jest w mocy elektrycznej !!!!!! Od studenta oczekuje się podstaw wiedzy, a na forum takim pytać raczej należy wiedzą o co sie pyta - wg mnie to forum służy do rozwiązywania problemów projektowych a nie uczenia podstaw projektowania.
Gość: asystento
2013-01-22 07:53
Re: Moc chłodnicza centrali wentylacyjnej
pan profil ponownie zamądrował, dziewczyna przyznała się że nie ma dużej wiedzy a spece dalej smarują swoje. Widzisz "profil" nie każdy jak się urodził to od razu umiał liczyć całki jak to domniemam było w twoim przypadku. Ale cóż nie pozostaje mi nic innego jak życzyć ci dalszego wpadania w samozachwyt swoją wiedzą, może napisałeś jakąś publikację - chętnie poczytam.
Gość: Taki sobie
2013-01-22 10:44
Re: Moc chłodnicza centrali wentylacyjnej
G.....no napisal, to frustrat wielki,
Gość: profil
2013-01-22 11:57
Re: Moc chłodnicza centrali wentylacyjnej
Frustratem jestem, jak czytam to co wypisujecie na tym forum, przerarzające jest dla mnie jak bardzo wysokie mniemanie o sobie mają niektórzy, jakie oczekiwania, jakie wymagania - a wiedza, podstawy nauki, chęci kompletne zero!!!! - nie oczekuje doświadczenia, bo to się zdobywa latami, ale pisząc na forum tematycznym należy miec choć podstawy. Forum dla gadania o niczym i o domorosłych pomysłach to znajduje się np w muratorze, z całym szacunkiem dla tego wydawnictwa.
Miło się dyskutuje o problemach technicznych jakie napotykamy na naszej drodze projektowej. Sądzę, że wielu się ze mna zgodzi, że to nie jest miejsce na naukę podstaw.
Gość: asystento
2013-01-22 13:32
Re: Moc chłodnicza centrali wentylacyjnej
wydaje mi się że fora są od tego aby ktoś o wiedzy "1" pomagał temu o wiedzy "0" ten o wiedzy "2" pomagał temu o wiedzy "1" itd a że ty masz wiedzę na poziomie "999999" to strasznie cię boli że trafił się ktoś z wiedzą "1" lub "2". także schowaj sobie swoja frustrację do pudełeczka i po sprawie nikt ci nie każe tego czytać, zajmij się dalej swoim cudownym samospełnieniem ... jakie to wszystko typowo polskie tylko opluć i zgnoić