Gość: Yapko
2008-06-04 00:00
Kratka wentylacyjna między WC a łazienką
Witam. Jestem laikiem w dziedzinie wentylacji więc proszę o wyrozumiałość i konkretne odpowiedzi. Kupiłem niedawno nowe mieszkanie, w którego projekcie łazienka jest razem z WC w jednym pomieszczeniu. W rzeczywistości wc został oddzielony od łazienki ale niestety w wc nie ma komina wentylacyjnego. Komin jest w łazience (w zasadzie 2 kominy bo w łazience znajduje si ę tez piec dwufunkcyjny więc jeden z kominów służy do odprowadzenia spalin). Teraz mam pytanie. Czy dla wentylacji WC wystarczy zrobić kratkę wentylacyjną między wc a łaznienką?
Gość: Lew2
2008-06-04 00:00
Re:Kratka wentylacyjna między WC a łazienką
Żeby było przewietrzanie muszą być dwa otwory. Więc zakładając że kratka jest u góry, to na dole np. w drzwiach muszą być otwory. Najlepiej jeśli otwory nawiewny i wywiewny są po przekątnej pomieszczenia. Jeśli między pomieszczeniami jest różnica temperatur to już w miarę powinno działać.
Możesz zastosować nawiew mechaniczny powietrza z WC do łazienki (w której jest piec gazowy). Wywiew z łazienki można zastosować, jeśli piec ma zamkniętą komorę spalania. Nie wolno zastosować samego wywiewu mechanicnego z łazienki jeśli jest piec z otwartą komorą spalania i odprowadzanie spalin jest grawitacyjne (nie wymuszone) poprzez rurę. Chodzi o to, żeby nie zaciągnąć spalin z powrotem oraz nie zmniejszyć ilości powietrza do spalania.
Gość: ?
2008-06-04 00:00
Re:Kratka wentylacyjna między WC a łazienką
Rany boskie...
Otwry to nie wentylacja, a "Możesz zastosować nawiew mechaniczny powietrza z WC do łazienki" to sród w pokojach!!
"odprowadzanie spalin jest grawitacyjne" a co ma do tego grawitacja???
"Chodzi o to, żeby nie zaciągnąć spalin z powrotem" jakto możliwe?
Gość: Piotr
2008-06-05 00:00
Re:Kratka wentylacyjna między WC a łazienką
Witam.
Moim zdanie połączenie obu pomieszczeń kratką raczej nic nie da. WCet należałoby podłączyć do osobnego kanału wentylacyjnego, ale rozumiem, że takiego nie ma. Można zastosować np. wentylatorek wyciagowy w ścinie zewn. WC. Należy oczywiście pamiętać, zwłaszcza jak się ma kocioł w mieszkaniu, o zapewnieniu napływu powietrza zewn. (uchylone okno, nawiewnik podokienny itp, to bardzo ważne), w przeciwnym razie kocioł nie będzie miał dopływu powietrza niezbędnego do spalania gazu. Niesprawny będzie również odpływ spalin. Napływ powietrza zewn. musi być zapewniony nieprzerwanie.
Jakikolwiek nawiew mechaniczny, wywiew mechaniczny lub nawiew i wywiew mechaniczny do pom. z kotłami (z otwartą komorą spalania) to nie tylko niezgodne z prawem ale również bardzo niebezpieczne.
Odprowadzenie spalin "grawitacyjne". A jak to nazwać Panie "?" ? ja tu nic dziwmego nie widzę. Wentylacja też jest grawitacyjna.
Panie "?": co się stanie, gdy w prawie hermetycznej przestrzeni (jakim jest prawie każde mieszkanie ludzi "świadomych" oszczędności energi - nie otwierających nigdy okien) włączymy wentylator wyciagowy. O spiętrzeniu np. 100 Pa? Kanały grawitacyjne wytwarzają podcisnienie rzędu kilku Pa. Poprostu wentylator bedzie czerpał powietrze z kanału wywiewnego wentylacji grawitacyjnej oraz z kanału spalinowego. No nie rozumiem, co w tym dziwnego? Standard u każdego, ktory nie ma nawiewnikow podokiennych i nie otwiera okien. Ponoć kilka milinów Polaków ma ciągłe bóle głowy. Skądś musi się to brać. Nowe okna, zawsze zamknięte - wentylacja grawitacyjna nigdy nie bedzie działać. Bo choć ułomna, to przy dopływie powietrza pozwala na przewietrzanie mieszkania, oczywiście tylko wtedy, gdy na zewn. jest chlodniej niż w mieszkaniu. Przy zrównianiu temp. wentylacja ustaje.
UWAGA: Pan T.B. dopisze zaraz post o rekuperacji, izolacji od wewnątrz i kranach bezdotykowych :) Sprowokowałem go :)
Izolacja od zewn. jest zła, bo fundament jest to mostek cieplny. Zgadza się. Ale wszystkie ściany dochodzące do ścian zewn. i stropy to już nie są mostki !?!??!!?!??!
Gość: Yapko
2008-06-06 00:00
Re:Kratka wentylacyjna między WC a łazienką
Piotr co masz na myśli mówiąc o ścianie zewnętrznej wc? toaleta jest jakby to powiedzieć całkowicie wewnętrzna (graniczy z łazienką dwoma ścianami, jedną ścianą z pokojem sypialnym, drzwi oczywiści na przedpokój). Chodziło Tobie o wentylatorek z WC do łazienki?
Jak wspominałem wcześniej w projekcie wc był w łazience i jest tam jeden komin, który maiłby "odbierać" brudne powietrze z pomieszczenia. Teraz kibelek jest oddzielony od łazienki. Na mój laicki i niedoświadczony wentylacyjnie rozum kratka między toaleta a łazienką byłaby ok.Brudne powietrze z toalety, pod warunkiem, ze będzie się wydostawać przez kratkę, byłoby wyciągane przez ten sam komin w łazience (zgodnie z projektem).
Gość: Yapko
2008-06-06 00:00
Re:Kratka wentylacyjna między WC a łazienką
Jeszcze jedna sprawa.Taki wentylatorek z WC do łazienki byłby nawiewem mechanicznym więc niedozwolonym w przypadku kotła gazowego z komorą otwartą.
Gość: ?
2008-06-06 00:00
Re:Kratka wentylacyjna między WC a łazienką
Gdzie tak jest, że nawiew mechaniczny niedozwolony jest przy kotle?
Gość: Yapko
2008-06-06 00:00
Re:Kratka wentylacyjna między WC a łazienką
Tak napisał Piotr, nie sprawdzałem tego ale pogrzebię w przepisach i zobaczę. Ale mnie głównie chodzi o to czy wystarczajace byłoby zrobienie tylko kratki między Wc a łazienką.