Gość: Pawel
2007-09-11 00:00
Kotlownie powyzej 2MW
Jakie przepisy stosujecie projektujac kotlownie o mocy powyzej 2MW. Sa jakies np. dla cieplowni? Mam problem z wykonawca ktory robi w kotlowni co chce twierdzac (i ma racje niestety) ze w przepusach jest tylko jedno zdanie na temat takich kotlowni...
Gość: SG
2007-09-11 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
Doprecyzuj słowa "robi co chce" - może coś podpowiemy, ogólnie powinien robić zgodnie z projektem.
Gość: Pawel
2007-09-12 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
Np. nie instaluje okien..... Chce zainstalowac wentylacje mechaniczna wyciagowa... Problem w tym ze ja robie projekt budowlany zamienny a wykonawczy jest zrobiony za granica
Gość: AWK
2007-09-12 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
Gazowa czy węglowa ta kotłownia, a może olejowa na słomę?
***
Z Warunków technicznych budynków i ich usytuowania...:
6. Kotły na paliwo stałe lub olej opałowy o łącznej mocy cieplnej nominalnej powyżej 2.000 kW powinny być instalowane w budynku wolno stojącym przeznaczonym wyłącznie na kotłownię.
7. W pomieszczeniu, w którym są zainstalowane kotły na paliwo stałe lub olej opałowy, znajdującym się nad inną kondygnacją użytkową, podłoga, a także ściany do wysokości 10 cm oraz progi drzwiowe o wysokości 4 cm powinny być wodoszczelne. Warunek wodoszczelności dotyczy również wszystkich przejść przewodów w podłodze oraz w ścianach do wysokości 10 cm.
8. Maksymalne, łączne obciążenie cieplne, służące do określania wymaganej kubatury pomieszczenia, w którym będą zainstalowane kotły o mocy do 2.000 kW, na olej opałowy, nie może być większe niż 4.650 W/m3.
9. Kubatura pomieszczenia z kotłami na olej opałowy, o którym mowa w ust. 6, powinna być określona indywidualnie z uwzględnieniem wymagań technicznych i technologicznych, a także eksploatacyjnych.
itp. itd...
A jeśli norma czy przepisy czegoś nie określają, to korzysta się ze zdroworozsądkowo korzystanych norm dotyczących mniejszych kotłowni, spradza, czy nie koliduje z innymi przepisami, pisze się to w zleceniu i w tym momencie to staje się prawem dla projektanta i wykonawcy.
Gość: SG
2007-09-12 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
Wg. mnie instalowanie okien w kotłowniach gazowych i olejowych nie ma sensu. Wiem że w normie ( dot. kotłowni gazowych do 2 MW) na którą powołują się warunki jest taki wymóg dla tego nakazuję je wykonywać ale tak prawdę pisząc bez większego przekonania o sensowności tego wymogu. Jeżeli projektujesz kotłownię parowa to wymaga ona stałego dozoru więc podlega wymogom jak dla pomieszczeń dla czasowego pobytu ludzi i z tego co pamiętam niezależnie od mocy musi być zachowany wymóg otworu okiennego 1:12 w stosunku do pow. podłogi, ale na wszelki wypadek sprawdź to w warunkach jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jeżeli chodzi o wentylacje mechaniczna wyciągową w kotłowni to (zakładam że są to zwykłe palniki nadmuchowe pobierające powietrze z pomieszczenia) to zakaz stosowania takiej wentylacji na pewno znajdziesz w DTR kotła lub palnika, oraz w ART 150.9 i 141.3 powyższego rozporządzenia (obowiązują niezależnie od mocy urządzeń).
Gość: tt
2007-09-13 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
a nie nie jest tak ze okno to sluzy do ukierunkowania ewentualnego wybuchu?
tak jak w pom. zagrożonych wybchem robisz lekki dach - a tu okno - jak cos puknie to gro energii uleci przez okno
Gość: Maciej
2007-09-13 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
Oczywiscie. Okno w kotłowni o srednich i duzych mocach stosuje sie po to by w przypadku ewentualnej eksplozji pewna czesc siły pochodzacej od wybuchu została "odebrana" przez w/w okno.
Gość: SG
2007-09-14 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
Czy ktoś z Was słyszał o wybuchu gazu w dużej kotłowni?
Co ją może spowodować wykwalifikowany personel który ma tylko do niej wstęp?
M.in ze względu na zabezpieczenia stosowane w kotłowniach pomieszczenia kotłowni gazowych zgodnie z obowiązującymi przepisami nie klasyfikują sie do pomieszczeń zagrożonych wybuchem.
Kotłownie przed wybuchem gazu zabezpieczają m.in.
1.Sprawna wentylacja kotłowni
2.Aktywny system detekcji gazu
3.Zabezpieczenia w palniku (m.in. kontrola jonizacji palnika)
Jeżeli jakimś nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności wszystkie zabezpieczenia w kotłowni nie zadziałają i dojdzie do zagrożenia wybuchem to czy okienko o wymiarach nakazanych przez normę będzie w stanie przejąć siłe fali uderzeniowej?
Idąc podobnym tokiem rozumowania wszystkie pomieszczenia przez które przechodzi przewód gazowy powinny mieć otwory okienne.
Gość: Maciej
2007-09-14 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
W kotłowni jest duzo wiećej elementów z których mógłby ulatniac sie gaz niz tylko przewód gazowy.
Przypominasz sobie może katastrofę chyba w Gdańsku gdy wybuch gazu w piwnicy spowodował wysadzenie budynku. A to dlaczego?No chyba dlatego ze w piwnicach jest niewiele otworów którymi wydostałaby sie siła uderzeniowa, ściany są grube żelbetowe i podczas wybuchu nie doszło do rozerwania ścian tylko budynek uniusł sie do góry a potem był ......... bęc . A wybuchów gazu w mieszkaniu było napewno dużo ale nie przypominam sobie zeby którys z nich spowodował katastrofe budowlaną bo wiekszość sily wydostaje sie przez okna.
Gość: SG
2007-09-14 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
Masz rację Maćku rzeczywiście w kotłowni nie tylko z przewodu gazowego może ulatniać sie gaz, jest jeszcze armatura w tym filtr, ścieżka gazowa w palniku, kocioł itd. Jednakże ile by tych elementów nie było to i tak gaz ten wyczuje detektor gazu odcinając gaz oraz włączając alarm, nie zapominaj ze w kotłowni powinna być sprawna wentylacja która m.in ma za zadanie usunąć ewentualny gaz z kotłowni.
Przypadek o którym wspomniałeś dotyczył piwnicy gdzie nie było powyższych zabezpieczeń.
A co do wybuchów w mieszkaniach to ja już widziałem skutki wybuch w mieszkaniu i wierz mi okna niewiele tam pomogły.
Zgodzę się z tobą ze przy małych stężeniach gazu okno może zmniejszyć skutki wybuchu, ale ta drogą idąc zabezpieczając się przed wszystkimi zagrożeniami można wpaść w paranoje i np. nie latać samolotem bo niektóre z nich mają więcej startów niż lądowań itd.
Gość: AWK
2007-09-14 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
>>Jeżeli projektujesz kotłownię parowa to wymaga ona stałego dozoru <<
Bzdura!
Gość: AWK
2007-09-15 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
Z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych...:
§ 171. Urządzenia gazowe, pozostające bez stałego dozoru w czasie ich użytkowania, takie jak kotły gazowe lub ogrzewacze pomieszczeń, powinny być wyposażone w samoczynnie działające zabezpieczenia przed skutkami spadku ciśnienia lub przerwą w dopływie gazu.
(...)
Czyli kotłownia parowa opalana np. gazem może być bez stałej obsługi. Bo i po co ona musi tam być, jeśli kocioł jest odpowiednio wyposażony w armaturę sterująco - zabezpieczająca, a kierownik zakładu zatwierdzi instrukcję, w której nakaże kontrolować kotłownię raz na zmianę lub raz na dobę?
Ktoś się ze mną zgodzi?
Gość: :-)))
2007-09-18 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
Do AWK
Panie specjalisto od montażu kuchenek gazowych, czy słyszał Pan o wymogach i przepisach UDT (np. w stosunku do obsługi kotłów parowych).
Gość: WAK
2007-09-19 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
Do "fahofcuf" w stylu ":-)))" - przepisy UDT nie są prawem!!!
Prawem w zakładzie z kotłami (i nie tylko) jest instrukcja zatwierdzona przez kierownika zakładu i nie sprzeczna z Roporządzeniami, Ustawami itp. itd. oraz przywołanymi w nich Polskimi Normami, oraz - oczywiście! - zdrowym rozsądkiem.
Ps. Dozoruję (m. in.) od ponad 10 lat dwa kotły parowe gazowo-olejowe(razem ponad 8 MW i są na 20 barów). A wcześniej i węglowe miałem. Mam też pompownie, sprężarkownie, kotłownie wodne opalane gaze.
Panie ":-)))" - dla mnie Pan jest "Zerem"!
Gość: AWK
2007-09-19 00:00
Re:Kotlownie powyzej 2MW
Oczywiście - AWK a nie WAK.