Gość: Witek
2009-03-02 00:00
Komora chłodnicza
Witam.
Wiem że może nienajlepiej trafiłem z tematem, bo jest to forum wentylacji,ale siedzą też na nim ludzie zajmujący się chłodnictwem . Otóż moje pytanie jest takie: Jakie muszę spełniać kryteria aby móc zaprojektować instalacje chłodniczą , samą instalację. Temat wygląda tak: mam komore z płyt chce ją wyposażyć i uruchomić. Czytałem Prawo budowlane ale tam więcej o specach w zakresie klimy i sanitarnym. Brane byłoby tylko pod uwagę narysowanie agregatu kawałka rurociągu i chłodnicy, no i może automatyki. Jest jakś norma, czy są jakieś uprawnienia do tego? Czy jest jakies prawo chłodnicze?
Gość: grzesiek
2009-03-03 00:00
Re:Komora chłodnicza
mogę wykonać taki projekt..........
Gość: Deerhunter
2009-03-03 00:00
Re:Komora chłodnicza
Nie ma takich ograniczeń, chłodnictwo nie podlega pod Prawo Budowlane. Podobnie jak nie ma specjalnych uprawnień dla instalacji technologicznej stacji paliw, czy instalacji gazów medycznych w szpitalu. Takie dziwo, bo do zaprojektowania kibla - trzeba mieć uprawnienia :)
Gość: Mr Smith
2009-03-04 00:00
Re:Komora chłodnicza
Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 83 poz. 578
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA1)
z dnia 28 kwietnia 2006 r.
w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
(Dz. U. z dnia 16 maja 2006 r.)
Na podstawie art. 16 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:,
Rozdział 4
Specjalności budowlane
§ 23. 1. Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci i instalacje cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne, z doborem właściwych urządzeń w projekcie budowlanym oraz ich instalowaniem w procesie budowy lub remontu.
2. Uprawnienia budowlane w specjalności, o której mowa w ust. 1, w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania, z doborem właściwych urządzeń, lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami i instalowaniem tych urządzeń dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1.000 m3
Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych
1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń - ukończone studia magisterskie na kierunku inżynieria środowiska (O).
2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie - ukończone studia zawodowe na kierunku inżynieria środowiska (O) lub wykształcenie wyższe na kierunku:
1) budownictwo (P);
2) energetyka (P).
Projektowanie instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych może byc wykonywane tylko ,przez wykwalifikowany zespół specjalistów w zakresie chłodnictwa klimatyzacji i pomp ciepła i nie są to projekty instalacji budowlanych a projekty technologiczno - konstrukcyjne związane z projektowaniem maszynowym i instalacyjnym w oparciu o dyrektywy maszynowe hałasowe i polskie normy. Do projektowania tego wymagane jest wykształcenie mechaniczne wyższe. Jak widać w tekście wyżej przwywołanego rozporządzenia nie wydnieją takie określenia jak instalacje chłodnicze, klimatyzacyjne i pompy ciepła zatem nie są one objęte prawem budowlanym.Instalacje klimatyzacji zawierają w sobie instalację chłodniczą .Nie ma w Polsce prawa chłodniczego więc na obecną chwilę pojektowaniem tych instalacji zajmują sie inżynierowie z branży budowlanej co wykracza poza ich kompetencje czytając powyższe rozporządzenie oraz treść wydawanych uprawnień projektowych w zakresie instalacji które nic nie mówią o chłodnictwie. No ale co prawem nie jest zabronione to jest dozwolone.
Gość: Deerhunter
2009-03-04 00:00
Re:Komora chłodnicza
Lekka korekta inżynierowie , jak to określiłeś branży budowlanej, z całym szacunkiem, nie mają pojęcia o chłodnictwie. Takie przygotowanie mają inżynierowie mechanicy.
Gość: Nicola
2009-03-04 00:00
Re:Komora chłodnicza
To kto w takim razie mógłby zaprojektować kibelek chłodzony azotem? Ot tak sobie dla własnego użytku.
Gość: P. Serwisant
2009-03-04 00:00
Re:Komora chłodnicza
Witam
Szanowni Państwo Forumowicze jak zwykle nie zdaja sobie za bardzo sprawy z kilku ważnych kwestii. Mam na codzień doczynienia z dużymi instalacjami i powiem tak, nigdy nie wiadomo co to za instalacja co się na nią składa i gdzie na obiekcie rozmieszczone są jej elementy. To jest bardzo ważne. Panowie projektanci wrysowują w projekt budowlany rurociągi chłodnicze policzone w jakimś programie. Z cudem wiąże się serwisowanie urządzenia które oprócz dokumentacji producenta posiadała by jakiś schemat. Faktycznie nie trzeba miec wielkich kwalfikaji żeby dobrać urzadzenia chłodnicze czy klimatyzacji, ale wydaje mi się że pominięto w tym wszystkim wymogi kompletowania dokumentacji urządzenia. Na porządku dziennym jest bieganie serwisanta po całym obiekcie i szukanie w którym miejscu na instalacji może znajdować sie elektrozawór ze spaloną cewką. Dodam że nikit serwisantowi nie udostępni projektu instalacji w dniu awarii dlatego awarie przeciągająsię do tygodni. Wystarczyłoby to aby instalacje chłodnicze były wykonane wg projektów wykonanych z takim rygorem z jakim wykonuje sie je dla wspomnianego kibelka. Wyobrażacie sobie aby mechanik naprawiał samochód z projektem i obliczeniami. Mechanik ma zawsze schemat tego co robi. Pozdrawiam wszystkich mondralińskich którzy biora się za robienie w trak partacki sposób projektów instalacji.
Gość: Deerhunter
2009-03-04 00:00
Re:Komora chłodnicza
Masz, kolego, rację. Schemat (ideowy, obliczeniowy, regulacyjny) jest koniecznym elementem każdego projektu instalacyjnego. Zracam uwagę, że dzisiejsi projektanci, projektujący w 3D uważają schemat za zbędny fragment projektu. Dlatego sami najczęściej popełniają błędy. O ile nie ma tak szczegółowych wymagań dla projektów instalacji chłodniczych, są one dla innych instalacji. Każdy projektant instalacji wodociągowej czy gazowej wie, że musi zrobić rozwinięcie aksonometryczne. A projektant znacznie bardziej skomplikowanej instalacji wentylacji i klimatyzacji tego nie wie :(. Pracując jako inspektor nadzoru wymagam jednak tego od autorów projektów, podobnie w swoich, czy sprawdzanych przeze mnie projektach takowe schematy zawsze występują.
Gość: P. Serwisant
2009-03-05 00:00
Re:Komora chłodnicza
Nie chce sie wdawać w polemiki słowne i marudzic jak jest źle ale fakty przemawiają za tym, że w Polskim prawie są duże luki prawne i dlatego jest tak jak jest. Nie pisałbym tego ale właśnie takie sytuacje mają dośc duży wpływ na nasze zlecenia i proszę mi uwierzyć że to my najbardziej mamy przekichane przez to. Co może sobie klient pomyśleć o serwisancie który po godzinach modlenia sie na dachu marketu nie wie co jest walnięte. Myślę że ten problem możnabyłoby rozwiązać już na samym początku w fazie projektu. Zresztą z drugiej strony to też wina klientów, łykający fatalne projekty i wykonanie instalacji bez sztuki montarzu (czywiście nie we wszystkich przypadkach). Chce jescze dodać kolego że funkcja którą pełnisz jest bardzo istotna z punktu widzenia budowy a nawet najważniejsza bo to na tobie spoczywa odpowiedzialnośc za całokształt i cieszy mnie to że wymagasz dużej zgodności wykonania z projektem ale w przypadku instalacji chłodniczej która jest montowana są szczegóły których możesz nie wyłapać ot choćby taki jaki napotkałem w pewnym markacie gdzie na minusowej komorze czujka zaworu rozprężnego wciśnięta była w wolny otwór grzałki chłodnicy, i zawór nie reagował na przegrzanie freonu tylko na temp. powietrza z wentylatora. Głupia sprawa ale tak mi sie wydaje że warto byłoby powołać jakąś jednostkę która tak jak Ty weryfikowałaby prawidłowość wykonania instalacji chłodniczej, bo póki co to jest przekonanie takie, że jeśli cały obiekt jest odebrany to i instalacja chłodnicza automatycznie też pomimo błedów i projektowych i montarzowych. Pozdrawiam
Gość: Mr Smith
2009-03-05 00:00
Re:Komora chłodnicza
Jeśli Inżynier Sanitarny mogłby projektować chłodnictwo i klimatyzacje to minister zapisałby to w tej ustawie. Jak widać takiego zapisu nie ma, co więcej zakres uprawnień jest odzwierciedleniem rozporządzenia. Jeśli mogli by to robić minister napewno rozszerzyłby zakres ich uprawnień właśnie o klimatyzację i chłodnictwo i byłoby to zapisane w ustawie. Dlaczego zatem wykonują oni projekty klimatyzacji otóż dlatego, że w Polsce nie ma już przemysłu chłodniczego a co za tym idzie brak funkcji zarówno na poziomie konstrukcyjnym jak i nadzorczym. Powstała luka którą trzeba było wypełnić bo ktoś musi to robić. Okazało się że największą wiedzę z zakresu instalacji mają inżynierowie sanitarni. Co do wykształcenia to wykłady z Podstaw chłodnictwa w programie nauczania na kierunku inżynieria sanitarna to trochę mało, ale biorąc pod uwagę praktykę to w projektowaniu instalacji to właśnie oni są najbardziej kompetetni. Inżynerom mechanikom pozostaje przygladanie się wewnętrznym kłotniom wewnątrz różnych izb z branży, które nie maja jednolitego zdania i bronią niestety intereów firm handlowych. Jeśli nie powstanie rozporządzenie dot. szczególowych wymogów w zakresie projektowania w chłodnictwie i klimatyzacji w tym kompetencji osób, to rola inżynierów mechaników w tym procesie będzie marginalna.
Gość: spec
2009-03-05 00:00
Re:Komora chłodnicza
To nie jest tylko sparawa prawa ale i odpowiedzialności. Większośc projektów jest wykonana przez asystentów a projektant go tylko podbija. To jest duża odpowiedzialność, szkoda że nikt nie widział jak eksploduje rurociąg z zaślepioną stroną tłoczną. Widać nie wielu zdaje sobie sprawe czym się zajmuje, bedzie tak do czasu pierwszej ofiary. Nie chciałbym być w skórze kogoś obarczonego za to jeśli okaże się że nie miał do tego odpowiednich uprawnień.
Gość: Deerhunter
2009-03-05 00:00
Re:Komora chłodnicza
To nie jest tylko sparawa prawa ale i odpowiedzialności. Większośc projektów jest wykonana przez asystentów a projektant go tylko podbija. To jest duża odpowiedzialność, szkoda że nikt nie widział jak eksploduje rurociąg z zaślepioną stroną tłoczną. Widać nie wielu zdaje sobie sprawe czym się zajmuje, bedzie tak do czasu pierwszej ofiary. Nie chciałbym być w skórze kogoś obarczonego za to jeśli okaże się że nie miał do tego odpowiednich uprawnień.
specu, odpowiednich uprawnień, to znaczy jakich? ;)
Gość: spec
2009-03-05 00:00
Re:Komora chłodnicza
Poczytaj sobie posty wcześniejsze. NIe udawaj że nie wiesz o co chodzi przeczytaj rozporządzenie masz je widoczne wyżej. Do projektu instalacji sanitarnych należy mieć określone uprawnienia w danym zakresie. Każde dziecko czytając to rozporządzenie wywnioskuje że nieuprawnia ono do projektowania instalacji chłodnictwa i klimatyzacji. Ale oczywiście przyznaje Ci rację że nie ma na obecną chwile wymogu do posiadania uprzwnień. Dlatego jak się coś stanie to udt znajdzie przepisy.
Gość: spec
2009-03-05 00:00
Re:Komora chłodnicza
Dz.U. 2002 nr 120 poz. 1021 chłodnicze pod to podlegają tylko że nie działa weryfikacja.
Gość: Deerhunter
2009-03-05 00:00
Re:Komora chłodnicza
Myślę, że pomocne jest stosowanie się do wymagań PN-ISO 5149. 1997 "Mechaniczne instalacje ziębnicze do oziębiania i ogrzewania. Wymagania Bezpieczeństwa". Jest to zbiór wymagań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia przy projektowaniu, konstrukcji, instalowaniu i montażu instalacji ziębniczych. Polecam - ja to stosuję w praktyce.