Gość: Korol
2010-10-18 21:37
Kominiarze a wentylacja mechaniczna
Ostatnio wpadł mi w ręce "Protokół z okresowej kontroli wentylacji mechanicznej", w którym to mistrz kominiarski z uprawnieniami nr ..... sprawdza działanie wentylacji mechanicznej w budynku mieszkalnym. Ciekawe, że powołuje sie na ustawią z dnia 7 lipca 1994 roku "Prawo budowlane" dz. u. 89 poz 414, art 62, z ciekawości zajzałem w rzeczoną ustawe i z przykrością stwierdzam, że art 62 pkt 4 mówi jasno i wyraźnie, że do kontroli kontrole powinny być wykonywane przez osoby posiadające uprawnienia z danej specjalności z zastrzeżeniem ust 5 i 6, które dotyczą przewodów kominowych i wentylacyjnych.
Jeżeli chodzi o wentylacje grawitacyjną - tutaj specjalistą jest oczywiście "Mistrz Kominiarski", jednak jeżeli chodzi o wentylację mechaniczną, to tutaj moim zdaniem uprawnienia kominiarskie się kończą.
No chyba ze nie, to wtedy jednoznacznie na bazie tej samej ustawy, "Mistrz kominiarski" ma także uprawnienia do nadzoru i odbioru instalacji wentylacji mechanicznej (a może mój tok myslenia jest błędny). Co na to osoby, które przez kilka lat studiowały a później zdawały egzamin na uprawnienia sanitarne ?
Dla wyjaśnienia, wentylacja w rzeczonym budynku jest oparta na systemie ELS ( w każdym pomieszczeniu kuchni, łazienki, WC, czy garderoby znajduje się wentylator HELIOS, usuwający powietrze z pomieszczeń).
Czy może ktoś zna inna podstawe prawną, na bazie której kominiarze mogą oceniać sprawność działania wentylacji mechanicznej?
Gość: sanitarny
2010-10-29 12:49
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
Koiniarz ma prawo czyścić kominy. Czyli przewody kominowe dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Może je także kontrolować. I to wszystko. Było to już na tym forum poruszane. Jest to też w przepisach dokładnie określone. Jak znajdę to podam.
Gość: Kominiarz
2012-07-21 00:21
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
Mistrz kominiarski ma prawo do szkolenia uzupelniajacego po którym zdobywa uprawnienia na went mechaniczna.
Gość: inst
2012-07-22 14:09
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
polecam akty prawne: prawo budowlane, warunki techniczne 75-tka i 100 innych.
http://www.instalacyjna.com.pl/index.php/artykuly-kategorie/przepisy-prawne
Gość: mmm
2015-03-14 02:19
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
Kominiarz nie ma prawa kontrolować wentylacji mechanicznej, tylko osoba posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń ... wentylacyjnych ....
Kominiarz będący Mistrzem w zawodzie może grawitacyjne, spalinowe itp. żaden kurs nie uprawni go do wentylacji mechanicznej poza praktyką i zdanymi egzaminami na uprawnienia budowlane.
Gość: dtroy
2015-05-23 15:46
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
i tu sprostowanie ot wszystkie zakłady zrzeszone w korporacji kominiarzy polskich oddział kraków(i jak my posiadamy to i pewno inne oddziały też) posiadają uprawnienia do dozoru i obsługi wentylacji mechanicznej natomiast nie do odbioru nowo powstałej instalacji
Gość: dtroy1
2015-05-23 15:47
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
mylisz się kolego a jak nie jesteś pewien nie wypowiadaj się