Gość: Korol
2010-10-18 21:37
Kominiarze a wentylacja mechaniczna
Ostatnio wpadł mi w ręce "Protokół z okresowej kontroli wentylacji mechanicznej", w którym to mistrz kominiarski z uprawnieniami nr ..... sprawdza działanie wentylacji mechanicznej w budynku mieszkalnym. Ciekawe, że powołuje sie na ustawią z dnia 7 lipca 1994 roku "Prawo budowlane" dz. u. 89 poz 414, art 62, z ciekawości zajzałem w rzeczoną ustawe i z przykrością stwierdzam, że art 62 pkt 4 mówi jasno i wyraźnie, że do kontroli kontrole powinny być wykonywane przez osoby posiadające uprawnienia z danej specjalności z zastrzeżeniem ust 5 i 6, które dotyczą przewodów kominowych i wentylacyjnych.
Jeżeli chodzi o wentylacje grawitacyjną - tutaj specjalistą jest oczywiście "Mistrz Kominiarski", jednak jeżeli chodzi o wentylację mechaniczną, to tutaj moim zdaniem uprawnienia kominiarskie się kończą.
No chyba ze nie, to wtedy jednoznacznie na bazie tej samej ustawy, "Mistrz kominiarski" ma także uprawnienia do nadzoru i odbioru instalacji wentylacji mechanicznej (a może mój tok myslenia jest błędny). Co na to osoby, które przez kilka lat studiowały a później zdawały egzamin na uprawnienia sanitarne ?
Dla wyjaśnienia, wentylacja w rzeczonym budynku jest oparta na systemie ELS ( w każdym pomieszczeniu kuchni, łazienki, WC, czy garderoby znajduje się wentylator HELIOS, usuwający powietrze z pomieszczeń).
Czy może ktoś zna inna podstawe prawną, na bazie której kominiarze mogą oceniać sprawność działania wentylacji mechanicznej?
Gość: sanitarny
2010-10-29 12:49
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
Koiniarz ma prawo czyścić kominy. Czyli przewody kominowe dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Może je także kontrolować. I to wszystko. Było to już na tym forum poruszane. Jest to też w przepisach dokładnie określone. Jak znajdę to podam.
Gość: Kominiarz
2012-07-21 00:21
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
Mistrz kominiarski ma prawo do szkolenia uzupelniajacego po którym zdobywa uprawnienia na went mechaniczna.
Gość: inst
2012-07-22 14:09
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
polecam akty prawne: prawo budowlane, warunki techniczne 75-tka i 100 innych.
http://www.instalacyjna.com.pl/index.php/artykuly-kategorie/przepisy-prawne
Gość: mmm
2015-03-14 02:19
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
Kominiarz nie ma prawa kontrolować wentylacji mechanicznej, tylko osoba posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń ... wentylacyjnych ....
Kominiarz będący Mistrzem w zawodzie może grawitacyjne, spalinowe itp. żaden kurs nie uprawni go do wentylacji mechanicznej poza praktyką i zdanymi egzaminami na uprawnienia budowlane.
Gość: dtroy
2015-05-23 15:46
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
i tu sprostowanie ot wszystkie zakłady zrzeszone w korporacji kominiarzy polskich oddział kraków(i jak my posiadamy to i pewno inne oddziały też) posiadają uprawnienia do dozoru i obsługi wentylacji mechanicznej natomiast nie do odbioru nowo powstałej instalacji
Gość: dtroy1
2015-05-23 15:47
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
mylisz się kolego a jak nie jesteś pewien nie wypowiadaj się
Gość: bez znaczenia
2017-11-11 17:50
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
czytam i nie wirzę kto ci lepiej sprawdzi wentylację niż kominiarz i powie ci prawdę co do jej wydatku . zastanów sie kominiarz z praktyką czy inżynier z teorią
Gość: wentylacja mechaniczna
2017-11-11 18:01
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
wiesz że idzie zima a ty w swoim mieszkaniu zakleiłeś nawiewniki okienne, powiesz mi co ci powie inżynier a co uprawniony kominiarz zastanów się mat tyn kto jest bardziej kompetentny udzielić ci odpowiedzi.
Gość: wentylacja mechaniczna
2017-11-11 18:09
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
przepisy przepisami a życie to życie dla mnie jest proste albo robi to kominiarz oczywiście z dodatkowymi uprawnieniami albo inżynier. uzasanienie jest proste kominiarz pracuje od 7 do 21 inżynier od 7 do 15 kto dotrze do twojego mieszkania jak wracasz o 19 inżynier jak tak myślisz to się mylisz.
Gość: wenyylacja
2017-11-11 18:17
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
wiesz na pewno w twoim mieszkaniu ta wentylacja nie działa ze względu na to że ty maszcz płacić za jej używanie więc sądzę że wogóle nie jest wlączana wieć proponuję ci zamów do siebie inżybiera z uprawnieniami i ci wytłumaczy co masz robić lub wogóle ją usuń przecież masz okna a okna to też wentylacja
Gość: wentylacja mechaniczna
2017-11-11 18:31
Re: Kominiarze a wentylacja mechaniczna
wiesz powiem tak jak nie wiesz to nie pisz masz prawo zasięgnąć opini inżyniera i kominiarz a wtedy się wypowiesz kto ci lepiej doradził wyjaśnił. narazie póki co to borykaj się ze swoimi problemami i zaklej nawiewniki bo zamarzniesz idzie zima sam fakt zaprojektowania ci nawiewu w oknie sypialni przez inżyniera swiadczy o inżynierze co ci więcej mogę powiedzieć sam się zastanów jaki ci problrm stworzył a potem odnieść się do kominiarza bo kominiarz na to by nie pozwolił żebyś marzł podcas snu i twoje dzieci .