Gość: f1emodel
2013-01-28 21:40
Klimatyzacja grawitacyjna
Witam,
czy spotkaliście się z instalacją z klimakonwektorami pracującymi na powietrzu obiegowym bez instalacji wentylacji mechanicznej?
Zgodnie z warunkami technicznymi par. 148 pkt 2 takie rozwiązanie jest dopuszczalne.
Jakie zagrożenia niesie ze sobą takie rozwiązanie oprócz zmiennej (możliwe, że niedostatecznej) ilości powietrza świeżego dostarczanego do pomieszczenia w zależności od warunków środowiska zewnętrznego?
Jak wygląda kwestia weryfikacji ilości powietrza wentylacyjnego przez odpowiednie służby?
Gość: profil
2013-01-30 15:24
Re: Klimatyzacja grawitacyjna
mieszasz kolego dwa pojęcia, wentylacja to porces obróbki i przygotowanai powietrza świeżego a w twoim poście klimatyzacja to proces odbioru zysków ciepła z pomieszczenia. Nie do końca rozumiem jakie jest towje pytanie, bo albo interesuje cię proces klimatyzacji albo sama wentylacja. Jak wentylacja to klimakonwektor nie ma z tym nic wspólnego. bo on nie służy do wymiany powietrza w pomieszczeniu. wiec nie masz klimatyzacji grawitacyjnej tylko wentylację grawitacyjną i klimatyzację w oparciu o fancoila.
Gość: vts
2013-01-31 10:53
Re: Klimatyzacja grawitacyjna
Trochę pokręciłeś w poście ale wiadomo co miałeś na myśli. Napisz coś więcej, gdzie taka instalacja miała by się znajdować, pomieszczenie o jakim charakterze. Zgodnie z Art. 148 można schładzać sobie powietrze obiegowe w pomieszczeniu jeśli nie pobiera ono powietrza z zewnątrz, bo wiadomo niektóre kanałówki mają króćce świeżego powietrza do podłączenia.
Gość: ZX
2013-01-31 12:36
Re: Klimatyzacja grawitacyjna
jak mają w pomieszczeniu okna to ja nie widzę przeszkód ani prawnych ani technicznych
Gość: profil
2013-01-31 14:15
Re: Klimatyzacja grawitacyjna
jak koledzy wyżęj piszą, tak jest.... klima bez świeżęgo może być
Gość: profil
2013-02-01 11:20
klimatyzacja grawitacyjna
tak za pierwszym razem jak przeczytałem tytuł to wpadło mi do głowy że pytasz o pasywne belki chłodzące lub całą resztę pokrewnych rozwiązań jak stropy i ściany chłodzące
Gość: f1emodel
2013-02-02 11:46
Re: Klimatyzacja grawitacyjna
Dziękuję za odpowiedzi. Rzeczywiście troszkę pokręciłem z nomenklaturą. Jak słusznie kolega profil zauważył chodziło wentylację grawitacyjną i klimatyzację (a może bardziej chłodzenie) w oparciu o fancoila. Jak koledzy słusznie zauważyli jest to zgodne z polskim ustawodastwem. Jeśli chodzi o otwieranie okien, to podczas pracy instalacji klimatyzacji jest to raczej niewskazane. Jak wygląda wtedy sprawa z wymaganym strumieniem higienicznym 30m3/h na osobę? Czy wykonując instalację klimatyzacji należy zadbać o prawidłowe działanie wentylacji? Jak taka instalacja ma się do sztuki do sztuki inżynierskiej i regulacji parametrów komfortu cieplnego w pomieszczeniu?

Jeśli chodzi o sufity chłodzące, wielu specjalistów w dziedzinie HVAC uważa, że ze względu ryzyka wykroplenia pary wodnej konieczna jest oprócz instalacji klimatyzacji instalacja wentylacji mechanicznej. Jak te stwierdzenia mają się do praktyki?