Gość:
2007-12-05 00:00
Kanały wentylacyjne w kuchni, wentylacja łazienki
Witam szanownych kolegów,
Przeglądnełem kilkadziesiąt wątków o wentylacji i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Otóż musze wykonac 2 kanały wentylacyjne do kuchni, pierwszy dla kratki, drugi dla okapu (domk jednorodzinny). W projekcie nie ma ani słowa z czego mają wykonane, jakiej średnicy itp, tylko że mają być wyprowadzone ponad dach poprzez kominki wentylacyjne. Z tego co czytałem minimalna zalecana średnica rury to 150 mm, w moim przypadku będzie to trudne do zrealizowania, w jednym z pomieszczeń rury przechodzą w suficie podwieszanym i zastosowanie rur o takiej srednicy obniżyło by wysokość do 2.30 m. Moje pytania są następujące :
1. Jaką najmniejszą średnicę rury można zastosować, czy 100-110mm wystarczy ?
2. Z jakiego matariału wykonać kanały, rura PCV (biała)i ocieplać czy np przewody typu ISODEC 25 ?
3. Czy można zastosować okap z wentylatorem i ewentulanie wentylator w kratce ?
4. Jaka odległość między kanałami (kratki i okapu)?
Dodam że w domu jest wentylacja grawitacyjna, każde pomieszczenie na parterze ma oddzielny kanał wentylacyjny (pomieszczenie CO, łazienka, salon) i spalinowy (pomieszczenie CO, salon - kominek z płaszczem wodnym), piec kondesacyjny z zamkniętą komorą spalania, do kominka doprowadzone powietrze z zewnątrz rurą 110mm.
I na zakonczenie pytanie odnośnie łazienki na poddaszu, czy wentylację grawitacyjną wspomóc wentylatorem mechaniczmym (oczywiście IP44)? Osobny kanał wentylacyjny, komin ok. 2,5 m pow. dachu, całkowita wysokość ok. 8 m.
Gość: Seboss
2007-12-05 00:00
Re:Kanały wentylacyjne w kuchni, wentylacja łazienki
Nie wiem czemu jako gość, chyba za długo pisałem ;), post oczywiśćie mój.
Gość: pikan
2007-12-06 00:00
Re:Kanały wentylacyjne w kuchni, wentylacja łazienki
Generalnie to nie mam pojęcia o tych rurach, ale domek to by mi się podobał.
Gość: ?
2007-12-06 00:00
Re:Kanały wentylacyjne w kuchni, wentylacja łazienki
Możesz zastosowac kanaly blaszane prostokątne o wysokosci jednego z bokow-50mm.
Gość: ....
2007-12-06 00:00
Re:Kanały wentylacyjne w kuchni, wentylacja łazienki
A nie lepiej i prościej zrobić wentylację?
Gość: Klimek
2007-12-06 00:00
Re:Kanały wentylacyjne w kuchni, wentylacja łazienki
>W projekcie nie ma ani słowa z czego mają wykonane, jakiej średnicy itp, tylko że mają być wyprowadzone ponad dach poprzez kominki wentylacyjne<
Zapłaciłeś za projekt to zgłoś się do projektanta - naucz się korzystać ze swych praw.
Gość: S MARC
2007-12-09 00:00
Re:Kanały wentylacyjne w kuchni, wentylacja łazienki
(gościu)
Odpowiedż znajdziesz w Ciepłownictwie Ogrzewaniu i wentylacji z 1997 r nr 11! Tyko pamietaj im mniejsza średnica rury tym wyższy komin, który i tak dział tylko teoretyczne, bo przez pół roku. Musisz i tak pomyśkleć o wentylacji z rekuperatorem na wydatek = 1/2 objętości budynku do 1 całej kubatury na godzinę! Żadna grawitacja z tym nie wydoli! Mięc masz w istocie: Yelow submarine! A tam obowiązuja też normy NATO dla łodzi podwodnych! No i bez rekuperatora z domkiemnie wydolisz z certyfikatem energetycznym dla budynku. Będziesz ścigany w całej UE listem gończym i to od 1 stycznia 2009 r! Więc złoż skargę do izby architektów na swojego artystę, niech nauczy się projektować ekologicznie! Ja nawet skończyłem kurs o budownictwie pasywnym! I to tez radzę Ci zrobićw ramach obowiązku z art. 61 Prawa budowlanego, aby rozmawiać ekologicznie z ta ciemnota budowlaną!
Gość: kominiarz nr 2
2007-12-09 00:00
Re:Kanały wentylacyjne w kuchni, wentylacja łazienki
po prostu jak mamy krótki przewód wentylacji grawitacyjnej to musi być o większym przekroju niż 14cm x 14cm np. 14cm x 21cm - znajdziesz w Ciepłownictwie Ogrzewaniu i wentylacji z 1997 r nr 11, i przewody wentylacji grawitacyjnej powinny być z ceramiki cienkościennej zaizolowanej termicznie ponad ostatnią ogrzewaną kondygnacją i obudowane pełną cegłą z wylotami wyprowadzonymi ponad przeszkodę która znajduje się w promieniu 10 m, a dach spadzisty jest taką przeszkodą.
Funkcjonowanie wentylacji zwanej grawitacyjną ma dwa niezależne napędy tj.: różnice gęstości powietrza pomiędzy powietrzem w wewnątrz i na zewnątrz budynku, czyli ma tu także znaczenie jak funkcjonuje centralne ogrzewanie w mieszkaniach w okresie grzewczym, czy pokrywa inne straty ciepła niż te potrzebne dla ogrzania powietrza wentylacyjnego oraz drugi napęd tj.: działanie wiatru. Uczepienie się słowa "grawitacyjna" przesłania Panu całkowitą zdolność logicznego myślenia. Dlaczego w lato nie odnotowuje się zatruć spalinami od gazowych grzejników wody przepływowej które służą do ogrzania zimnej wody do kąpieli, do zmywania itp. a są one używane przez cały rok i bardzo dobrze funkcjonują w upalne lato a w zimę takich zatruć jest kilkaset, dlaczego atmosfera w mieszkaniach w lato nie posiada więcej zanieczyszczeń niż w atmosferze otaczającej budynek. Jak Pan będzie wiedział dlaczego to może na ten temat pogadamy. Zgodnie z Prawem Budowlanym Kominiarz sprawdza stan techniczny przewodów kominowych, a od tego czy mieszkania są wyposażone w odpowiednią ilość skrzydeł okiennych z mikrouchyłem czy w odpowiednią ilość nawiewników powietrza to opowiada projektant, a za sposób użytkowania nawiewników powietrza lub opanowanie trudnej sztuki rozszczelnienia okien odpowiada użytkownik mieszkania.
A jeżeli użytkownicy Pańskiego budynku uczynili Kominiarza właścicielem waszego budynku mieszkalnego to gratuluje i mogę przesłać swoje dane bo także chciałbym zostać właścicielem budynku.