Gość: emrejan
2011-09-21 15:37
Jaka wentylacja
Witam

Znalazlam fajny lokal pod knajpke, przy ruchliwej ulicy, ale pojawil sie problem z wentylacja. zarzadca budynku nie umie mi odpoweidziec czy wentylacja jest sprawna. czy ktos mi powie jak mam to sprawdzic ewentualnie gdzie sie udac z prosba o sprawdzenie.
czy ktos wie w ogole jaka powinna byc wentylacja, okap itp w gastronomi typu kebeb. moj saneoid nie chce odpowiadac na pytania dopoki nie mama umowy najmu, a ja nie chce wynajmowac kota w worku. co zrobie jak wentylacja nie bedzie sie nadawala na gastronomie.
Bardzo prosze o pomoc...
Gość: ...
2011-09-21 20:11
Re: Jaka wentylacja
najprościej i najtaniej chyba będzie wezwać kominiarza. Zrobi Ci pomiary anemometrem, sprawdzi komin i da Ci papier. Oczywiście jeżeli będzie kumaty (bez urazy), bo widziałem już kilku niezłych magików...:(
Pozwodzenia
Gość: csw
2011-09-21 23:44
Re: Jaka wentylacja
Może warto się do tego przyłożyć aby zapachy nie wychodziły z kuchni, ludzie nie byli "przemierdznici" zapachem potraw, moze warto pomyślec o całej instalacji nawiew-wywiew, moze odzysk, częściowo wiąże sie to z kosztami i tu zaczynają sie schodyz znając życie. Magicy są zawsze i papier wszytko przyjmie. Polski -standard :)
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-09-22 08:27
Re: Jaka wentylacja
W gastronomi i tak musi być wentylacja mechaniczna, więc kominiarz jest zbędny. Sanepid da swoje warunki. Przy tych warunkach ( są strasznie zawyżane) odzysk ciepła jest koniecznością dla kieszeni właściciela i komfortu klientów.
Gość: ...
2011-09-22 16:22
Re: Jaka wentylacja
Knajpka typu kebab to nie restauracja ą/ę. Kolega emrejan sądząc po jego zapytaniu chce zrobić lokal szybkiej obsługi i ma za przeproszeniem "w dupie" komfort. Fast food-y tego typu mają za zadanie przyjąć zamówienie, szybko wykonać jedzenie do "ręki: i klient wychodzi. Minimum nakładów finansowych na początek, oraz minimum do spełnienia otwarcia knajpy. Pewnie o to pyta kolega, prawda?

Większość okapów wpinana jest w kominy murowane. Spotkałem się już z najróżniejszymi rozwiązaniami i wszystko zależy od sanepidu co wymyśli. A kominiarz jest najtańszą i najbardziej zorientowaną osobą, która zna najlepiej budynek...
Panie T.B. od kiedy odzysk w gastronomi jest koniecznością???

Komfort jedno, a życie to drugie... Jak osoba pytająca bardziej sprecyzuje co chce zrobić i za jaką kwotę, to wtedy będzie można gdybać i coś myśleć. A znając życie skończy się na jakimś zwykłym okapie i nawiewnikiem pod oknem...;)
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-09-23 11:02
Re: Jaka wentylacja
Są dwie opcje - albo uważa Pan, ze odzysk ciepła podroży inwestycje, albo, ze lepiej będzie płacić wyższe rachunki za ogrzewanie i obniżyć znacznie komfort.
Czyli albo Pan się nie zna, a głos zabiera, albo jest Pan pozbawiony sporej ilości szarych komórek - co tłumaczy powyższy post.
Gość: ...
2011-09-24 08:00
Re: Jaka wentylacja
Jak zawsze unika Pan odpowiedzi, ale czytając większość postów i "mądrości" w nich zawartych, wcale mnie to nie dziwi:)
"Czyli albo Pan się nie zna, a głos zabiera, albo jest Pan pozbawiony sporej ilości szarych komórek - co tłumaczy powyższy post." - proszę sobie na spokojnie poczytać tego typu Pana wpisy i zastanowić się nad sobą... Jest weekend, słońce przebija się już na niebie, może odrobina spokoju i wyciszenia pozwoli zrozumieć co nieco, trzymam kciuki...;)
Nie będę wchodził w dalszą dyskusję, bo to jest raczej monolog i nie ma najmniejszego sensu na chwilę obecną...;)

Kolego emrejan, nie napisałeś skąd jesteś. Na pewno w Twojej okolicy jest sporo firm, które wykonują wentylacje, zadzwoń i umów się na spotkanie na obiekcie, powiedz im jaki masz problem. Większość firm nie bierze opłaty za przygotowanie oferty, a jak ktoś kumaty z branży zobaczy to na miejscu, dobierze Ci najlepsze rozwiązanie pod względem efektywności i kwoty, którą masz przeznaczoną na tę inwestycję.
Powodzenia