Gość: prb.damian
2007-08-21 00:00
Jak wykonać wentylacje
moj problem polega na tym ze przerabiam piwnice budynku na sanitariaty i musze w nich wykonac wentylacje.mozliwe jest tylko przeklucie przez sciane.jak to wykonac zeby dzialalo to poprawnie
z gory dziekuje za podpowiedzi
Marcin
Gość: korol
2007-08-21 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
Samo przekucie nie wystarczy. Sanitariaty muszą mieć odpowiednie parametry wentylacji wywiewnej mechanicznej, a wylot powietrza musi być na dachu budynku lub oddalony od najblizszego okna o 6m(? nie pamiętam dokładnie).
Wydajność 50 m3/h na każde oczko, lub 30 m3/h n pisuar.
lepiej zwrócić się do projaktanta, tym bardziej, że SANEPiD będzie rządał wszlkiej dokumentacji zanim dopuści do użytkowania.
Gość: Anna
2007-08-22 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
Zrób trik- osobnej mini wentylacji dla tych sanitariatów.
Rozumiem, że jeśli możesz przekłuć się przez ścianę ( bo przez sufit nie, bo na górze jets podłoga salonu itp) to znaczy, że możesz na tej ścianie zamontować wentylator wywiewny. Nawiew zrób też ścienny najlepiej poprzez kratki w drzwiach na dole lub w ścianie. Okien tam zapewne nie ma:P więc podokienne a raczje nadokienne by zaoszczędzić straty ciepła zimą - kaloryfery.
To taki ubogi system.
droższy to mała centralka - grzanie/chłodzenie- nie wiem, czy masz tam kaloryfery, czy nie. Ustawiasz ją w zabudowie gdzieś na uboczu tych sanitariatów i robisz nawiewno-wywiewną. Wywiew nad kibelkiem, nad pisuarem:P
Ale jest też kolejne rozwiązanie.
WYkuj się w ścianie załóż kratkę, a za nią przewód o dł większej niż ściana ( ściana ma 45 cm a on niech ma 50 cm i wiecej, tak aby wystawał. Do tego kawałka dopasuj kolanko usytuuj je wylotem ku górze a na to zamontuj nasadę z podciśnieniem. Wtedy powietrze będzie wyciągane przez ten układ zawsze, nawet zimą - nie będzie problemu nawiewu ziemnego powietrza.
Nawiew zrób mechaniczny- wentylator w ścianie.
Ilośc powietrza znajdziesz w normie, 70 dm3 na kuchnie było czy 100 nawet, już nie pamietam.
Szkoda, że nie załączyłeś planu jpg tej piwnicy:P
Gość: Archie
2007-08-23 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
Ciekawe Aniu, jak miał załączyć ten plan?:) Na marginesie nie napisał, czy to nie jest budynek użyteczności publicznej, czy wtedy nie powinien mieć wentylatorów z timerem? Tak tylko pytam:)
Pozdrawiam
Gość: Anna
2007-08-23 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
w jpg:P
Chętnie bym zobaczyła ten plan.
Myślę, że on przerabia budynek mieszkalny na taki użyteczny:) Stąd te sanitariaty w piwnicy:P
O tak z timerem:)
pozdrawiam:)
Gość: Archie
2007-08-23 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
Fajnie Aniu, że mi wyjaśniłaś format pliku:) Dalej nie rozwiązałaś sprawy, jak ma załączyć ten plik na forum.:)
Również pozdrawiam
Gość: prb.damian
2007-08-23 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
W rzeczy samej jest to budynek użyteczności publicznej.
Gość: Archie
2007-08-24 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
Właśnie o tym Damianie pisałem. Ciekawe jak na centralach, które Ci sugerują zamontują timery, które będą załączać wentylację w toaletach, gdy będzie to potrzebne?
Gość: korol
2007-08-24 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
Ponawiam swoją radę, zwróć się do projektanta z uprawnieniemai. Jeżeli ma to być do użytku publicznego, to musi być wykonany projekt, wraz z uzggodnieniami, a po realizacji dopuszczenia SANEPiD
Gość: Anna
2007-08-24 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
Nie pamietam jak to się załancza:P te jpg.
co do rozwiązania albo zakłada minicentralkę i tu nie ma żadnych tmerów, centrala pracuje np w dzień itp.
Albo robi to co napisałam, że tylko wentylatory z timerem w ścianie jako nawiew, a wywiew to wywienik a zanim te nasady aby był wyciąg - podciśnienie to zapewnia.
Gość: Archie
2007-08-27 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
Popieram Korola - zleć projektantowi.
Aniu z nawiewem w sanitariatach na dodatek z wentylatorem nawiewnym z timerem (na marginesie takich nie ma) to chyba się rozpędziłaś:)
Gość: Anna
2007-08-27 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
My się nie rozumimy:P
Są wentylatory łazienkowe wyciągowe z timerem:) Służą do wyciągu nie tylko powietrza, ale i... niemiłych zapachów z nad ustępu:P
A jeśli ja podałam inne rozwiązanie - w moim nie ma wentylatora wyciągowego, jest wentylator ścienny( bo chyba tam tylko ma miejsce) do nawiewu powietrza, aby ono przepłyneło przez ubikację i zostało wyciągnięte przez wywiewnik nad ustępem, zakonczony tym kolankiem i nasadą:) podciśnieniową. Bo są to piwnice. A tam nie ma nic tylko piwnice. Co innego jak wentyluje się ustęp, wc które jest częscią domu. Wtedy wiadomo, że jest nawiew np pokoje, salon, gabinet, a wyiwe prowadiz się przez kuchnie, wc. I nie potrzeba takiego "innego" systemu np wentylatora z nawiewem itp.
On ma piwnice. Ja mieszkam w bloku i wiem jak jest w piwnicy. Małe oknko, brak pionów nic. I wez to teraz zwentyluj:P
Widziałam w K. takie piwnice przeorbione na sanitariaty:)
Zamiast wentylatora nawiewnego, czy czerpni powietrza w ścianie piwnicy, moze być nawietrzak z grzałką - darco. Jak chesz aby goscie byli zadowoleni:)
Gość: korol
2007-08-27 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
Aniu, proszę jeszcze raz i powoli, bo wolno czytam:
chcesz w pomieszczeniiu WC uzyskać nadciśnienie, wówczas nadmiar powietrza (czasami o niemiłym zapachu) zostanie wypchnęty przez kratkę nad ustępem.
A co będzie, gdy w tym czasi inny gośćotworzy drzwi do pomieszczenia?
Wówczas zgromadzone świerze powietrze (nadciśnienie wywołane wentylatorem nawiewnym), zmieszane z zapachami pochodzącymi znad ustępu "wyzionie" na korytarz?
Czy o to ci chodziło?
Gość: Archie
2007-08-28 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
W poprzednim poście łudziłem się, że Ania za szybko pisze i stąd te "omyłki", ale teraz widzę, że Ania niestety wierzy w to co mówi:( Nadciśnienie w łazience - dobre:))) Pewnie też w kuchni Ania wytworzy nadciśnienie, aby inni mieszkańcy wiedzieli kiedy "łobiad" podają:)))
Gość: korol
2007-08-28 00:00
Re:Jak wykonać wentylacje
Zastanawiam się "Kim jest tajemnicza Ania", czasem wydaje mi się, że studentem, a czasem, że całkowitym ignorantem, a czasem, że jet to TB tylko poduszcza nas wszystkich