Gość: Grześ
2003-07-06 00:00
Jak wyłapać drobinki wody z powietrza w kanale wentylacyjnym
Jak wyłapać znaczne ilości drobinek wody w kanale wentylacyjnym tak aby nie wydostały się na zewnątrz.
Gość: NA ZEWNĄTRZ ?
2003-07-07 00:00
Re: Jak wyłapać drobinki wody z powietrza w kanale wentylacyjnym
na zewnątrz czego ? jeżeli woda kapie z kanału wentylacyjnego to są tam nie "drobinki" wody ale jest gdzieś jakaś awaria - a może tobie chodzi o skraplanie się pary wodnej na zimnych ściankach przewodu wentylacyjnego ? (na zewnątrz kanału, wilgoć wówczas pochodzi z pomieszczenia a nie z kanału - i najprostrzym sposobem jest zaizolowanie kanału wentylacyjnego) dzieje się tak wtedy gdy temp. jakieś powierzchni w pomieszczeniu jest niższa niż temp. punktu rosy (TR wyznacza się np. z wykresu molliera na podstawie temp. i wilgotności powietrza w pomieszczeniu). POZDRO.
Gość: grześ
2003-07-20 00:00
Re: Re: Jak wyłapać drobinki wody z powietrza w kanale wentylacyjnym
chodzi o wyłapanie wody rozpylonej w powietrzu, a powietrze to trafia kanałem wentylacyjnym o dużym przekroju do procesu technologicznego skąd ponownie jest wydmuchiwane na halę produkcyjną.
W pobliżu miejsca zasysania jest rozpylana woda, która nie powinna być wydmuchiwana ponownie na chalę gdyż doprowadzi to do znacznego wzrostu wilgotności w pomieszczeniu.
Wentylatory o wydajności około 15 000 m3/h mogą zassać w ciągu 1 godziny nawet 500 litrów wody
Gość: jo-men
2003-07-22 00:00
Re: Re: Re: Jak wyłapać drobinki wody z powietrza w kanale wentylacyjnym
nie wiem co to za proces technologiczny i jakie masz osiągnąć warunki - ale przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania:
1) podgrzać powietrze nawiewane - wówczas wprawdzie zawartość wilgoci będzie taka sama ale spadnie wilgotność względna; 2). zastosować sorbent - czyli substancję chemiczną która pochłania wilgoć, w technice klimatyzacyjnej stosuje sie bromek litu ale wydaje mi się że to droga impreza (choć profesjonalna), można się posiłkować substancjami prostszymi - jak choćby mąka, ryż ect które b.dobrze pochłaniają wilgoć tyle że nie da sie już tego złoża zregenerować - wybierz w zależności od tego co to za obiekt. Wydaje mi się, że w przypadku zastosowania filtrów hepa też pozbędziemy się KROPELEK wody, ale to już być się musiał spytać producenta (i jak często wymieniać taki filtr ?)
pozdro men.
Gość: jack
2003-08-13 00:00
Re: Re: Re: Jak wyłapać drobinki wody z powietrza w kanale wentylacyjnym
a probowales odkraplaczy takich jak przy chlodnicach DX?