Gość: Monika
2003-11-03 00:00
Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
Mam prośbe do Państwa;
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć w jaki sposób najtaniej ogrzewać elektrycznie pomieszczenie do którego należy dostarczyć ok.5kW ciepła?? Mam dylemat czy kupić piece akumulacyjne, czy grzejniki elekt. A moze w ogóle ogrzewać piecem na butle gazową??? Z góry dziekuje za pomoc.
Gość: Bogdan
2003-11-03 00:00
Re: Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
1.Czy ma Pan tzw.drugą taryfę bo jezeli tak to bardzo tanio będzie Pan ogrzewać piecami akumulacyjnymi tzw. "dynamiczne" ktore ładują się w nocy a oddają moc w dzień.
2.Jeżeli nie ma Pan d.taryfy, to z prądem
należy dać sobie spokój.
3.Alternatywnie najtańszy jest gaz GZ-50 a przy jego braku -propan -butan.
W sklepach jest b.szeroka gama piecykow na właśnie propan-butan.
pozdrawiam
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2003-11-03 00:00
Re: Re: Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
Panie Bogdanie jest Pan nieukiem albo robi Pan sobie jaja z Pani, w Norwegii buduje się domy zużywające do 40 kWh na metr kw. rocznie czyli 100 m2 x 40 x 0.35 zł nie przekracza 1400 zł rocznie w ich klimacie . Gazem Pan tego nigdy nie uzyska. Zawsze domy lepiej jest izolować niż ogrzewać. Piec akumulacyjny dynamiczny kompletna paranoja co Pan wypisujesz. Obudowa naładowanego pieca ma 60-70 st. oddaje ciepło nawet jak nie potrzeba. Poza tym akumulacja jest zaprzeczeniem sterowalności. Jeżeli Pan jest tylko nieukiem zapraszam na szkolonko 022 5591081 Tanie Grzanie ul.Bartycka 24 paw. 114. Jeżeli Pan sobie robi jaja to naprawdę nie na stronach wielce Szanownej Pani Aldony
Gość: Roman1
2003-11-04 00:00
???
A skąd Pani wie, że akurat 5 kW. Jakie jest przeznaczenie tego pomieszczenia ? Jaką temperaturę i w jakich godzinach chce Pani uzyskać? Jaka jest powierzchnia i wysokość pomieszczenia? Koszt ogrzewania składa się z dwóch części: inwestycyjnej i eksploatacyjnej. O ile koszt inwestycji można określić dokładnie to koszt ekspoloatacji zależy nie tylko od maksymalnego zapotrzebowania na ciepło ale i od sposobu eksploatacji. Tym niemniej obawiam się że Pan Bogdan ma rację. Aby do ogrzania 1m2 w domku wystarczyło 40 kWh/rok obliczeniowe zapotrzebowanie na moc grzewczą (moc wystarczająca do ogrzania do +20 C gdy na dworze jest -20 C łącznie z wentylacją) nie może przekraczać 20W/m2.
Gość: Wojtek
2003-11-04 00:00
Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
Z doświadczenia wiem, że tylko piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem daja pożądany efekt. Oiec jest dość drogi, ale w dłuższej eksplatacji wychodzi taniej niż konwektor.
Gość: Monika
2003-11-04 00:00
Re: ???
6kW -maksymalne zapotrzeb. na ciepło (tz=-16,tw=20stC). Pow.=70m2,h=2,5m. Przeznaczenie:pomieszczenie biurowo-usługowe, czyli godz.komfortu cieplnego: 8,00-17.00. Aktualnie w pomieszczeniu znajdują sie stare piece akumulacyjne,które trzeba zastąpić nowym rozwiązaniem. Do tej pory nie miałam do czynienia z grzaniem elektrycznym - dlatego pytam doświadczonych. Budynek rozliczany jest wg 2 taryf - dlatego pomyślałam(opierajac się na różnych publikacjach),ze najlepiej zakupić piece akumulacyje z dym. rozł.i zapewnić dobrą sterowność. Aczkolwiek są tacy co polecają mi grzejniki promiennikowe...Dziekuje za wszelkie udzielone mi porady i informacje.
Gość: Roman1
2003-11-04 00:00
Re: Re: ???
Pani Moniko, wartości które Pani podała wygladają rozsądnie. Jeżeli ma Pani 2 taryfy to piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem będą najtańsze w eksploatacji. Cena 1kWh w dzień wynosi 0,40 zł a w nocy 0,18 zł. Każdy grzejnik konwektorowy lub promiennikowy pobiera energię w momencie grzania a więc wtedy gdy jest najdroższa, dodatkowo może być problem z umiejscowieniem promiennika w biurze. Inną kwestią jest prawidłowy dobór pieca akumulacyjnego tak aby jego pojemność cieplna wystarczyła do ogrzania pomieszczenia przez 9h. Jeśli dobierzemy za mały to szybko się rozładuje i trzeba będzie używać taryfy dziennej. Z drugiej strony większy piec to większy koszt inwestycyny. Firmy z reguły dobierają piec z zapasem bo nie chcą aby klienci mieli pretensjie że muszą korzystać z droższej taryfy no i oczywiście większy jest droższy. Z drugiej strony temperatury skrajne poniżej -10 C w dzień wystepują stosunkowo krótko i może się opłacać zamontować piec "na styk" a gdyby nie starczył to te parę dni dogrzewać 1 taryfą. Pominęliśmy w swoich rozważaniach jeszcze parę innych kwestii np. możliwość ocieplenia , uszczelnienia stolarki , być może wizyta na obiekcie podsunęłaby parę innych pomysłów. A może klimaryzator z pompą ciepła , (na forum pojawił się taki temat). Życzę powodzenia w szukaniu optymalnego rozwiązania.
Gość: Piotr
2003-11-05 00:00
Re: Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
A może spróbowć klimatyzator z pompą ciepła. Koszt inwestycyjny dosyć spory, ale w lecie jest także klima. Aby np. otrzymać 5,5kW mocy grzewczej należy dostarczyć 1,8 kW mocy elektr. Czyli mamy b.wysoką efektywność ponad 3:1.
Jeden minus: tak to wygląda przy parametrach pow. zewn. 7 st.C. Przy niższej temp. efektywnośc spada, ale biorąc pod uwagę, że pomieszczenie użytkowane jest w dzień, kiedy przez znaczną część zimy nie ma zbyt wielkich spadków temp. poniżej zera - to nie ma to wielkiego wpływu. Najlepiej byłoby, jeżeli dałoby się umieścić jedn. zewn klimatyzatora w innym pomieszcz (nieogrzewanym) np. garaż, magazyn, wiata itp. rozwiązanie takie przyniosłoby duży komfort, nieporównywalny jak mniemam do pieców akumulacyjnych itp. wynalazków. Oczywicie nie byłoby żadnych problemów ze sterowaniem ogrzewaniem - wystarczy wziąść pilot do ręki!
Gość: r
2003-11-14 00:00
Re: Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
najlepij podłączyć się na lewo do sieci i wtedy będzie za darmoche
Gość: lolek
2004-02-08 00:00
Re: Re: Re: Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
Słyszałem, że w Norwegii prąd jest mocno dotowany przez państwo i ogrzewanie tam z tego powodu opiera się na wykorzystaniu tego nośnika ergii. Bezpośrednie przełożenie kosztów ogrzewania na Polskę jest grzecznie mówiąc nadużyciem producentów grzeników elektrycznych.
Gość: Elektryk
2005-11-12 00:00
Re:Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
Jeśli masz tak szkolić to daj sobie spokój. Stopień naładowania pieca można ustawić regulatorem nawet od temp. zewnętrznej ( w lepszych wersjach) , a dynamiczny oznacza rozładowywanie wentylatorem w czasie potrzeby w dzień. Pojęcie sterowalności w pomieszczeniach dobrze izolowanych do których namawiasz (tzn. w pomieszczeniach o dużej bezwładności cieplnej) jest dokładnie takie samo jak w piecach akumulacyjnych. Zapraszam do literatury. Oczywiście
jeśli elektrycznie to tylko II taryfą i piecami akumulacyjnymi.
Gość: T. Brzęczkowski
2005-11-12 00:00
Re:Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
Jeszcze nikt nie wymyślił droższego ogrzewania niż dynamiczne piece akumulacyjne. Mam w ofercie dimplexa i olsberga. Gzreją nawet jak nie potrzeba ,bo obudowa ma 70 st.C Lepiej jest kupić tańsze grzejniki a pieniądze dołożyć do rekuperatora i izolacji. Poza tym odchodzi się od drugiej taryfy na rzecz wysyłania obniżki -1 , -2 st. temperatury nakładką o wysokiej częstytliwości na sieć, wtedy gdy potrzeba.
Gość: Jan Werbinski
2009-03-30 00:00
Re:Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
Obudowa naładowanego pieca ma 60-70 st. oddaje ciepło nawet jak nie potrzeba. Poza tym akumulacja jest zaprzeczeniem sterowalności.
Widzę, że Pan nie ma pojęcia o piecach akumulacyjnych. Obudowa jest izolowana i jej temperatura jest znacznie poniżej. To co Pan pisze dotyczy pieców STATYCZNYCH, a nie dynamicznych.
Następnie sterowalność jest główną zaletą pieców DYNAMICZNYCH, które mogą nie grzać w nocy, podczas ładowania, a grzać w dzień. Są sterowniki pozwalające bezstopniowo regulować obroty wentylatora, czyli płynnie regulować oddawanie ciepła.
Gość: maras21
2010-09-23 20:45
Re: Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
Płytowe grzejnki na podczerwień- najtańsza inwestycja, niezwykle mały pobór mocy, gwarancja 15 lat, żywotność 80-90 lat, ZDROWE!! (Inkubatory niemowląt gzrewane sa promieniami podczerwieni), suche ściay, brak pleśni, grzybów, brak kurzu w powietrzu - do zobaczenia na www.sunswiss.pl
Gość: magnum22
2011-02-01 11:16
Re: Jak tanio ogrzewac elektrycznie???
Ja też polecam ogrzewanie podczerwienią. Warto zerknąć na stronę infrapanel.pl i zobaczyć cennik. Produkty dokładnie te same co szwajcarskie za to w dużo niższej cenie!