Gość: Entemar
2012-09-05 08:54
Izolacja przewodów ogrzewania powietrznego
Witam,

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jest zapis, że przewody ogrzewania powietrznego (ułożone wewnątrz izolacji cieplnej budynku) powinny mieć grubość izolacji 40 mm. Czy jeżeli w budynku jest osobna instalacja ogrzewania grzejnikowego, a kanały wentylacyjne służą tylko do dostarczenia świeżego powietrza ( powietrze ogrzewane jest w centrali do 20 st. C ) to czy są one przewodami ogrzewania powietrznego i trzeba je izolować 40 mm?

Jak rozumieć zapis: ogrzewania powietrznego, bo w zasadzie one nie spełniają roli ogrzewania, tylko instalacja grzejnikowa. Instalacja ogrzewania powietrznego byłaby w przypadku tylko ogrzewania powietrzem.
Gość: df
2012-09-06 01:03
Re: Izolacja przewodów ogrzewania powietrznego
dobre pytanie
jak robisz projekt to bierz grubosci jak z ogrzewania
jak ktos ci zarzuca blad - to wentylacja nie jest ogrzewaniem...
Gość: mac
2012-09-06 08:00
Re: Izolacja przewodów ogrzewania powietrznego
jeśli nawiewasz powietrze o takiej samej temp. jak temp. w pomieszczeniu to wentylacja nie pełni funkcji grzania a jedynie wymienia powietrze ze względów higienicznych lub technologicznych więc izolacja jest zbędna.
Może być wymagane zaizolowanie kanału przy przejściu przez strefy o innej temperaturze.
Gość: profil
2012-09-07 10:15
Re: Izolacja przewodów ogrzewania powietrznego
do DF- oj widze projektant bez wiedzy - się kłania - szybko, tanio, a potem niech wykonawca se zaprojektuje bo przecież projekt nie służy do realizacji.
Co do izolacji na kanałach - to jeżeli masz ogrzewanie powietrzne - co jest jasno zdefiniowane w normie - powietrze o temperaturze przynajmniej +42stC to masz izlolację 40mm ( choć jest też zapis o tym że należy izolować kanały transportujące powietrze o temperaturze znacznie rózniącej się od temp w pomieszczeniu ) - tu problem dotyczy "znaczności"
innym kryterium jest też wielkość tej wentylacji - bo prawo jasno opisuje że jeżeli kanały służą do transportu powietrza do systemów odzysku ciepła to muszą być izolowane - a odzysk ciepła musisz stosować dla systemu wentylacji od 2000m3/h
czyli tylko małych instalacji można nie izolować reszta jest do izolacji
Gość: Jari
2012-09-09 20:03
Re: Izolacja przewodów ogrzewania powietrznego
Co to jest instalacja ogrzewania powietrznego jest określone w WT.
Paragraf 133.2
"Instalację ogrzewczą powietrzną stanowi układ połączonych kanałów i przewodów powietrznych wraz z nawiewnikami i wywiewnikami oraz elementami regulacji strumienia powietrza, znajdującymi się pomiędzy źródłem ciepła podgrzewającym powietrze a ogrzewanymi pomieszczeniami.Funkcję ogrzewania powietrznego może także pełnić instalacja wentylacji mechanicznej "

Tyle teoria. Z tego zapisu wynika, że nawet jeżeli podgrzewam powietrze do +20 st C i takie powietrze dostarczam do pomieszczenia, w którym panować ma temp. +20 st C to przewody wentylacyjne należy izolować.
Oczywiście jest to bez sensu bo po co izolować ten przewód jeżeli nawiewamy powietrze o takiej samej temp. jak w pomieszczeniu. (zakładam oczywiście że nie ma chłodzenia w np. centrali)
Pytanie .z jakiej normy wynika ,że ogrzewanie powietrzne jest dopiero od +42 st C?
Z góry dziękuję za rzeczową/konstruktywną odpowiedź.