Gość: Marek
2003-12-07 00:00
Ilość powietrza - proszę o pomoc - laickie pytanie
Witam!
Mam proste pytanie.
Obliczyłym ilość powietrza wentylacyjnego dla klimatyzowanego obiektu m.in. uwzględniając zyski ciepła, minimalną krotność wymian, ilość powietrza świeżego/1 osobę. Zyski ciepła są w 100% bilansowane przez system wentylacji (brak klimatyzatorów). Rozumiem,że w ten sposób obliczyłem ilość powietrza wentylacyjnego dla lata.
W zimie straty ciepła będą w 100% pokryte przez instalcję c.o. (powietrze będzie nawiewane z centrali izotermicznie - temperatura nawiewu=temp. pomieszczenia) I tu moje pytanie:
Jaka ilość powietrza powinna być nawiewana do pomieszczeń w zimie?
Czy wynikająca z założonej minimalnej ilości wymian i ilości powietrza higienicznego? Czy taka sama jak w lato?
Potrzebuję dobrać nawilżacz parowy i jest to dla mnie bardzo istotne - mniej powietrza - mniejszy nawilżacz. Proszę o pomoc w tej sprawie.
PS. Wentylatory w centrali umożliwiają płynną regulację wydajności (falownik)
Dzięki
Gość: Robert
2003-12-08 00:00
Re: Ilość powietrza - proszę o pomoc - laickie pytanie
To zależy co ci dokładnie wychodzi. W zimie możesz zastosować po prostu higieniczną ilość powietrza na 1 osobę. Oczywiście wchodzą w rachubę jeszcze inne elementy takie jak np. zaniesczyszczenia, ilość wymian (można załatwić to sekcją mieszania) etc. Z drugiej strony - jeśli zastosujesz falowniki i chcesz po prostu zmniejszac lub zwiększać wydatek centrali to nie wiem czy wiesz ale wlaśnie chcesz zrobić system VAV. Regulatory. etc. No chyba, że to jakas malutka instalacja. Jeśli zależy ci na zmniejszeniu zapotrzebowaia na nawilżanie to możesz zastosować rotacyjny odzysk ciepła i wilgoci (rotor higroskopijny).
Gość: Gnom
2003-12-08 00:00
uzupełnienie
Zmniejszając ilość powietrza zmniejsza sią zasięg nawiewnika co trzeba brać pod uwagę. Nawilżanie wynika z wymagań technologicznych czy tylko dla poprawy samopoczucia ? W praktyce niezwykle rzadko projektuje się nawilżanie dla poprawy samopoczucia. Zwracam też uwagę na nawilżanie za pomocą dysz wodnych ( do kanału lub bezpośrednio do pomieszczenia) które jest tańsze w eksploatacji od parowego-elektycznego (o ile nagrzewnica w centrali nie jest elektryczna)