Gość: korol
2007-08-19 00:00
Hala zdjęciowa
Czy ktoś ma pomysł jak policzyć wydatki wentylacji mechanicznej dla hali zdjęciowej o pow 1000m2 i wysokości 6m. Na planie zdjęciowym, różne ujęcia wymagają użycia różnego oświetlenia.Nikt nie był mi w stanie określić ilość ciepła wydzielanego podczas kęcenia ujęć.
Gość: Robert
2007-08-20 00:00
Re:Hala zdjęciowa
Trudny temat bo podejrzewam że chodzi o klimę, a więc do rozwiązania jest kwestia zastosowanego systemu....cichego ...efektywnego (podejrzewam że przy rozdziale góra-dół, o chłodzonej podłodze zapomnij).
Napewno potrzeba strefowania... dużego dt aby struga opadła.... hmmmmm
Może nawiewniki wirowe? Sufity laminarne?
No ale jeśli nie potrafią Ci podać nawet mocy elektrycznej lamp oświetleniowych na m2 znaczy żę do czynienia masz z amatorami no i będzie problem bo Twoje założenia mogą się różnić od warunków rzeczywistych.
W każdym bądź razie szukasz zysków ciepła, zakładasz dt dla systemu no i zastanawiasz się jak to zrealizować aby było cicho (fancoile i splity chyba odpadają)
Temat ciekawy więc życzę powodzenia
A możę pomogłaby wycieczka do L.A ?:)
Gość: korol
2007-08-20 00:00
Re:Hala zdjęciowa
Nie ma mowy o amatorach. Prowadzą agencję reklamową zajmującą się kręceniem reklamówek od 15 lat. Sam będąc w ciężkiej sytuacji pracowałem u nich na planie zdjęciowym. Problem polega na tym, że hala ma być:
1 dzielona na 2 połówki
2 wynajmowana do krecenia filmów reklamowych i teledysków
W zależności od operatora zdjęć i scenariusz reklamówki potrzebne jest określona każdorazowo ilość światła.
Jedno ujęcie potrafi być kręcone do kilku godzin. Czasem uda się nakręcić w 15 min. (oczywiście poprzedzone godzinnym ustawianiem świateł, dekoracji itp) a czasem przy tum samym ustawieniu kręci się kilkanaście dubli co zajmuje czas mierzony w godzinach. Problem polega na tym, że każdorazowo używane są inne rodzaje swiateł jak też inny jest czas ich rozpalenia.
Do wstępnego bilansu przyjąłem 3 krotność wymian przy użyciu centrali reku.
Dodatkowym utrudnieniem jest brak ogrzewania hali. Zatem nagrzewnice przyjąłen do nawiewania temt ok 18 stC w zimie.
Zastanawiam się, czy przy 20000 ( 2 x 10000) bedzie wystarczająco. Niestety ma za mało danych do dokładnego zapotrzebowania ciepła. Co do klimy, to na razie nie ma na to funduszy, ponadto nie są planowane zdjęcia z udziałem publiczności (teleturnieje). Biorąc pod uwagę inne hale zdjęciowe istniejące w Warszawie to i tak sprawną wentylacje posiada tylko jedna ( nie wliczając studiów TVN i Polsatu oraz nowych TVP-nie wiem czy już działają)
Gość: Anna
2007-08-21 00:00
Re:Hala zdjęciowa
przestrzegam przed pojęciem HALA... Dla inzyniera wentylacji słowo hala daje mu sygnał, że ma doczynienia z pomieszczeniem, które ma wyskość kondygnacji powyżej 2,80, a zatem np 3,20. W takim wypadku załancza mu się czerwona lapmka - w hali powietrze ulega rozwarstwieniu - tuż pod dachem będzie się tworzyć poduszka powietrzna ciepłego powietrza. Do wysokości 2,80 będzie ok z gradientem temp, ale powyżej będzie on nierównomierny, co utrudnia proces dobrego rodziału powietrza.
dla 3,20 wentylacja musi być projektowana jak dla hal! A wiec takie nawiewniki, np wirowe usytowwane lub dyszowe na wysokosci na tych prętach hali itp. Dobrym rozwiązaniem jest wentylacja indukcyjna- przewody tkaninowe. Nie ma przeciągów.
W pomieszczeniu o 2,80 bedzie tak: Skoro ludzie- ekipa pracuje na nie więcej niż 1,50 do 1,80 wysokości kondygnacji, więc to jest strefa pracy a zatem strefa do zwentylowania.
Ponieważ na planie jest multum ludzi, i światła. A zatem zyski ciepła od ludzi i oświetlenia, myślę, że tu zadziała system wentylacji wyporowej, ona doskonale sprawdza się tam, gdzie mamy duże zyski ciepła. A powietrze unosi się ku górze - te ocieplone. Więc mogą to być nawiewniki podłogowe lub ścinne. System nawiew dołem, wywiew górą.
Jak obliczyć zyski? Ze wzoru na zyski od oświetlenia( wnim uwzgędnia sie moc, ilość lampy, czas swiecenia) Moc lampy musi być podana przez producenta lampy.
Q= Nelx{B +(1-alfa-B)Ko}xq
Ko odczytuje się z monogramu (ważne jaka to przegroda, lekka, ciężka- z kamienia itp).
dla lamp żarowych
Nel= 0,22 xIxF
dla lamp fluorescncyjcnyh
Nel= 0,065 xI xF
odsyłam do tablic Malickiego.
Jesli są tam kamery to je trzeba traktowac jak maszynę, a nie lapmy, a zatem zysk ciepła od maszyny, która umieszczona jest w pomieszczeniu wentylowanym.
Należy również uwzględnić tzw akulumacyjność ścian. Np jęsli foty trwają od 8 rano do 22, to wtedy świeci się światło. Ale... uwaga... po wyjściu ludzi ciepło nadal tam jest, bo... zakulumowały je ściany. A zatem mimo braku lapm, ludzi, zgromadzone ciepło w ścianach będzie odawane do powietrza, będzie je ogrzewać. Może być sytuacja, że przyjdą rano i będzie duchota..ciepło..A niby ludzi nie było, lamp tez nie.
Akulumacja ścian odbiera również ciepło od ludzi. Ważne ile czasu przebywają w budynku. Wykonują pracę lekką - stanie, chodzenie, mówienie i taki wybiera się wskaznik q=
A zatem oba Q te od scian i te od lamp dodać i wyjdą nam rzeczywiste zyski ciepła.
Gość: Anna
2007-08-21 00:00
Re:Hala zdjęciowa
Zyski ciepła od ludzi
Q= nxqxfi
fi- współczynnik jednoczesności, jeśli ludzie wszyscy przebywają w pomieszczeniu naraz fi=1(występuje on równiez na zwór lamp, jesli swiecą wszytskie razme tez fi=1 wtedy)
n - ilośc osób np 20
q= wspólczynnik ktorego wartość zależy od pracy, jaką ludzie wykonują.
Dla lekkiej, przy temp w pomieszczeniu t=26 C) q= 66.3
Gość: Anna
2007-08-21 00:00
Re:Hala zdjęciowa
Czy ktoś ma pomysł jak policzyć wydatki wentylacji mechanicznej dla hali zdjęciowej o pow 1000m2 i wysokości 6m.
==
odsyłam do - wentylacja hal, przemysłowa.
6 m to dużo, to hala jak nic:P
nawiewniki wirowe, dyszowe lub system tkaninowy indukcyjny.
Nawiew na tych belkach pionowych ( ja widziałam w halach z żelbetu, czasem z kamienia, takie duże, nie wiem jak to u was wygląda, pewnie z blachy:P) co odchodzą od dachu, tam też umieścić nawiewniki. Wywiew gdzie macie miejsce. od tego tez zależy jak usytować otwory, podłoga pewnie zajęta, tylko te podpory wolne więc wywiew też "ścienny".
Gość: Anna
2007-08-22 00:00
Re:Hala zdjęciowa
I co? I nikt nic nie odpisał?:)
A co już robisz ten (do autora) projekt? Sam, czy potrzebujesz pomocy;)? Chętnie coś zrobię:P
Gość: korol
2007-08-22 00:00
Re:Hala zdjęciowa
Na razie wstępna przymiaarka, ale na 98% dojdzie do realizacji. Trwa zbiórka pieniędzy na inwestycję. Sama wentylacja jest tylko jedną ze składowych adaptacji. Jak sama widziśz nie jest to łatwy temat. Oglądałem jedną wypasioną halę zdjęciową, gdzi zastosowano dysze dalekiego zasięgu, lecz byla ona wyższa. Przy tej wysokości obawiam się hałasu, tak więc kieruję się w stronę nawiewników wirowych.Nawiewniki podłogowe lub ścienne nie wchodzą w rachubę. Dodatkowym elementem (kosztowym) jest zastosowanie dwóch central. Hala ma mieć możliwość dzielenia na pół. Oczywiście można to zrobić na jednej centrali z zatosowaniem automatyki sterującej dodatkowo przepustnicami przy rozdziale powietrza, ale nie mam tyle miejsca, żeby postawić w piwnicy centralę reku. o wydatku rzędu 20000 m3/h, dla tego też wolę zrobić dwie centrale a` 1000m3/h. Dodtkowo nie wiem jeszcze jakie będzie źródło ct, prawdopodobnie piec na olej opałowy.
Gość: Anna
2007-08-23 00:00
Re:Hala zdjęciowa
Rozumiem:)
Co do dyszowych, musi byc oferta na duże wysokości i na mniejsze. Co do hałasu to w hali ma on mieć prawo, jak się nie mylę 33db. Rozumiem, że to za dużo, bo to w końcu hala, ale jednka taka "pracownia", więc DB trzeba dobierać na mniejsze wartości. To miejsce pracy, ma być cicho:P
Wirowe mają to do siebie, że mają większą (niż pozostałe, zwykłe nawiewniki)prędkość(w) zawirowania strugi powietrza, dzieki temu ich zasięg jest większy, a co za tym idzie lepsza wentylacja strefy pracy.
Co do centrali.. nie znam planu tej hali, ale jeśli ma być podzielona na 2 hale, tak to zrozumiałam, na 2 miejsca pracy, to mozna zainstalować centrale jedną większą i urzadzenia strefowe np nagrzewnica, lub jedna większa a druga mniejsza, jako podłączenie czyli ciągłość pracy przemiany powietrza. Np w 1 centrali powietrze jets filtrowane, nagrzewane do tem 18, bo tego wymaga strefa pracy, a potem biegnie przewodem odgałęziającym do kolejnej mniejszej centrali np podwieszanej( może być z racji mniejszej wagi usytowana na wspornikach) i tam jest filtrowane i nawilżane i ogrzewane np do 26 temp.
Zastanawiam się nad wilgocią.
Jak liczysz bilans musisz obliczyć nie tylko Q od ludzi według wzoru, który podałam, ale i W. Ilość wilgoci od ludzi. Zbyt duża ilość wilgoci powoduje, że powietrze trzeba osuszać, ale to wyjątkowe sytuacje.
Centrala niekoniecznie musi stać w piwnicy. Może być w specjalnie obudowanym (nawet wewnątrz hali) pomieszczeniu, wiekszym niz wymiary centralki. aby nie było słychac hałasu, mozna obudowac je materiałem dzwiękochłonnym. Jeśli jest miejsce może być to przybudówka obok hali. Wystarczy osłnić ją od śniegu i deszczu daszkiem ze stali nierdzewnej i siatką.
Mając na myśli - wypasiona wentylacja w hali zdjęciowej- mam nadzieję, że masz na myśli nie jakieś nowe urzadzenia, które są na fali, bo... wwciska je garesywnym marketingiem jakaś firma:P Nie drogie rozwiązanie, bo płacisz za marke firmy:p I szczycimy się, a to mamy z FIRMa(nazwa). Tylko masz na myśli SKUTECZNĄ wentylację:) Dla mnie to oznacza wypasiona:P
W hali, gdzie są duże zyski ciepła, stosuje się też wentylację miejscową, za pomocą przepływów laminarnych - wentylacja wyporowa.
O O O
O O O
To miejsca wydzielania się ciepła np z pieca, a u was z tych świateł:P Licyz się ilość, rozmieszczenie.
Wtedy nawiewniki wyporowe (jeśli zrodło ciepła jets na podłodze) umieszcza się w ścianie lub na podłodze (są nawet takie nawiewniki stojące, coś jak klocki lego, tyle że większe, nawet narożnikowe, duże wymiary itp - firma flaak woods ma takie, smay, wiele innych)
n n n
O O O n
O O O n
n n n
Jeśli zrodło ciepła wisi na górze- lampy myślę, że muszą być w ofercie nawiewniki wiszące itp.
tyle, że koszt wyporowej jest droższy, ale wentylka db działa:)
Gość: korol
2007-08-24 00:00
Re:Hala zdjęciowa
Piwnica - dla tego, że jest to adaptacjia istniejącehj Hhali, i są dostępne piwnice.
Co do teszty, to będę rozpatrywał po zaakceptowaniu wstępnych kosztów. Niestety Buisness is buisness
Gość: Anna
2007-08-24 00:00
Re:Hala zdjęciowa
Ale co piwnica? Tam dasz centralę?
No.. oblicz ile ruru "ciągniesz" od piwnicy po ścianie do sufitu - widać to na przekroju. Czasem właśnie z tych względów- koszta - centralkę daje się w inne miejsce itp.
W pomieszczeniach użytkowych stosuje się tzw strop perforowany. Rzadko robione, ale widziałam projekt profersora. Perforacja taka jak w wyporowce na nawiewnikach- w suficie sa takie otwory- nawiewniki:)
nawiew górą wywiew dołem lub w ścianie.
Na hali się toniesprawdzi;P
Gość: korol
2007-08-24 00:00
Re:Hala zdjęciowa
Myślę, że dodatkowe 200m2 kanałów będzie tańsze, niż budowanie dodatkowego pomieszczenia na zewnątrz.