Gość: piter
2011-10-17 22:37
Gwarancja jakości na wm z odzyskiem ciepła
witam
/jak wygląda kwestia gwarancji na wentylacje mech. z odzyskiem ciepła (jakośćm bezawaryjność i komfortowe działanie instalacji)

Co taka gwarancja powinna zawierać??

Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-10-18 08:22
Re: Gwarancja jakości na wm z odzyskiem ciepła
Można tylko prosić o gwarancje "niesłyszalności" ( do 30dB) Bardzo często rozmawiam z klientami, którzy zostali poinformowani, że skoro jest wentylacja mechaniczna, to musi się ją „wśród nocnej ciszy” słyszeć. Jeżeli wentylację wentylacje w nocy słychać, lub kanały przenoszą odgłosy miedzy pokojami, to jest ona źle wykonana .
Co do gwarancji odzysku ciepła… faktyczna sprawność nie zależy tylko od centrali i jakości izolacji kanałów, zależy też od szczelności domów, a to u nas nie jest powszechnie wykonywane. Ponieważ instalator wentylacji nie ma wpływu na szczelność domu, nie może dać gwarancji na odzysk ciepła.
Badanie takie jest na filmie... http://www.isolationthermique.fr/Les-principes-de-l-etancheite-a-l-air#video />
Gość: Konstruktor
2011-10-18 09:49
Re: Gwarancja jakości na wm z odzyskiem ciepła
"Gwarancją" można tu nazwać deklaracje producenta, że dany produkt spełnia wymagania określone w normie PN-EN 13141 "Wentylacja budynków - badanie właściwości elementów/wyrobów do wentylacji budynków mieszkalnych. Jest tam jasno w jaki sposób wyznacza się sprawność temperaturową urządzenia, jak bada się szczelność i poziom ciśnienia akustycznego. Norma ta okresla również jakie informacje powinny znaleźć sie w dokumentacji produktu.
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-10-18 09:58
Re: Gwarancja jakości na wm z odzyskiem ciepła
Inwestorowi najczęściej jednak chodzi o gwarancje ciszy. A szumy z centrali są wzmacniane, przenoszone, lub tłumione na dystrybucji, a za to producent już nie gwarantuje. Co do sprawności... nawet największy odzysk można stracić na kanałach. Tu też trudno coś gwarantować producentowi.
Gość: Efektywność Energetyczna w Praktycę
2011-10-19 15:16
Gwarancja jakości na wm z odzyskiem ciepła
Bezpłatny projekt szkoleniowy, w którym postawiono na szkolenia, które przyczynią się do podniesienia kompetencji technicznych ich uczestników, między innymi w zakresie zmniejszenia zużycia energii w firmie, metod oszczędzania energii, racjonalnego użytkowania urządzeń i instalacji produkcyjnych oraz wprowadzania przedsięwzięć energooszczędnych w przedsiębiorstwach. Szkolenia mają na celu przekazanie praktycznej wiedzy technicznej z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi tzw. know-how, stanowiące największą wartość dla firm głownie z sektorów przemysłowych, produkcyjnych i budownictwa.

m.wojciechowska@ckl.pl