Gość: kampog1
2014-01-22 21:03
GWC - Gruntowy wymiennik ciepła bez rekuperatora?!
Witam Koledzy!
Jestem w trakcie budowy domu i przyszedł czas na wentylację. Przypadkiem wpadłem tym samym na ciekawe artykuły dotyczące rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła jednak ze względu na cenę nie mogę sobie pozwolić na rekuperator i myślę sobie jak by połączyć wentylację grawitacyjną (wyciągi w kuchni i łazience) z gruntowym wymiennikiem ciepła (napowietrzanie pokoi i salonu powietrzem, które wcześniej przepłynie przez system podziemnych rur). Chodzi o to, aby zimą świeże powietrze zanim dostanie się do domu wstępnie się nagrzało a latem ochłodziło. Moje pytanie brzmi następująco czy ta koncepcja ma prawo bytu (tzn.bez rekuperatora)?
Jeśli tak to czy:
*do napowietrzania niezbędny jest wentylator ewentualnie czy wyciągi w kuchni i łazience muszą być wyposażone w wentylatory lub może montaż wentylatorów można całkowicie zaniechać?
*czy mogę użyć do wykonania systemu podziemnego rur kanalizacyjnych?
*jakiej średnicy rur użyć do doprowadzenia powietrza?
*jakiej długości musi być system rur?
*skoro rury mają być ułożone z 2-3% spadkiem w kierunku domu to jak odprowadzić wodę, które prawdopodobnie skropli się przy dojściu do domu?
*na jakiej wysokości pomieszczenia powinno wypływać powietrze napowietrzające (wysokość montaży kratek)?
*jakimi rurami rozprowadzić instalację nawiewną po domu?

Było to kilka pytań, które nie dają mi spokoju w tym temacie. Proszę o wyrozumiałość. Będę wdzięczny za wszelkie rzeczowe odpowiedzi i ewentualne wskazówki.

DOM JEDNORODZINNY. Parter 75m2+poddasze użytkowe. W temacie chodzi o wentylację samego parteru, gdyż na poddasze na razie brak funduszy. Kominki wentylacyjne wykonane z ceramicznych pustaków systemu porotherm.
Na parterze:
-pokój 11m2
-pokój 15m2
-korytarz 8m2
-łazienka 6m2
-pom.gospodarcze 4m2
-aneks kuchenny z salonem 31m2

Pozdrawiam

Kamil

Gość: juzek
2014-01-23 21:10
Re: GWC - Gruntowy wymiennik ciepła bez rekuperatora?!
tylko pamietaj by wstawic stare drewniane nieszczelne okna by byl cug
Gość: Damian
2014-01-26 11:27
Re: GWC - Gruntowy wymiennik ciepła bez rekuperatora?!
Oczywiście można wszystko - pytanie brzmi tylko po co? Chcesz wykonać tanio GWC ze zwykłych rur kanalizacyjnych. A czy zastanawiałeś się co w tych rurach pod ziemią będzie mieszkało np. za 10 lat. Będziesz przepuszczał powietrze do swojego domu przez siedlisko wilgoci, bakterii, zarazków i Bóg wie jeszcze czego. Właśnie dlatego w tego typu rozwiązaniach stosowane są specjalne rury pokrywane związkami srebra, które mają właściwości bakteriobójcze. Po drugie jeśli nie masz kasy daj sobie spokój z GWC i kup mały rekuperator najlepiej z wymiennikiem obrotowym, ostatecznie z krzyżowym. W dzisiejszych czasach rekuperator do domu 75m2 to już naprawdę nie są tak duże pieniądze jak kiedyś. Masz kompletne urządzenie wraz z prostą automatyką sterującą.
Gość: Roman
2014-01-31 17:41
Re: GWC - Gruntowy wymiennik ciepła bez rekuperatora?!
Daj sobie spokój z rekuperatorem i GWC. W łazience zamontuj wentylatory łazienkowe najlepiej czasowe, w kuchni zamontuj na kanale wywiewnym na dachu jakikolwiek wentylator dachowy najlepiej z regulacją obrotów. Za zaoszczędzone pieniądze pojedź na fajne wakacje
Gość: Damian
2014-02-01 11:26
Re: GWC - Gruntowy wymiennik ciepła bez rekuperatora?!
Do Roman: Wywiew załóżmy, że jest a co z nawiewem drogi Romanie? Którędy powietrze ma napłynąć do budynku? To już nie ta epoka, kiedy braki w bilansie rekompensowało się nawiewem przez nieszczelne drzwi i okna. Chyba, że znasz jakiś tajny sposób "wytworzenia" czystego powietrza.
Gość: kampog1
2014-02-04 21:51
Re: GWC - Gruntowy wymiennik ciepła bez rekuperatora?!
[quote: Damian]Oczywiście można wszystko - pytanie brzmi tylko po co? Chcesz wykonać tanio GWC ze zwykłych rur kanalizacyjnych. A czy zastanawiałeś się co w tych rurach pod ziemią będzie mieszkało np. za 10 lat. Będziesz przepuszczał powietrze do swojego domu przez siedlisko wilgoci, bakterii, zarazków i Bóg wie jeszcze czego. Właśnie dlatego w tego typu rozwiązaniach stosowane są specjalne rury pokrywane związkami srebra, które mają właściwości bakteriobójcze. Po drugie jeśli nie masz kasy daj sobie spokój z GWC i kup mały rekuperator najlepiej z wymiennikiem obrotowym, ostatecznie z krzyżowym. W dzisiejszych czasach rekuperator do domu 75m2 to już naprawdę nie są tak duże pieniądze jak kiedyś. Masz kompletne urządzenie wraz z prostą automatyką sterującą.


Czy to znaczy, że nie będzie to działać jak należy nawet jeśli użyję odpowiednich rur??
Gość: Damian
2014-02-04 22:22
Re: GWC - Gruntowy wymiennik ciepła bez rekuperatora?!
Proszę przeczytaj jeszcze raz - tym razem ze zrozumieniem. Wymiennik gruntowy ze zwykłych rur klimatyzacyjnych oczywiście będzie działał, tylko wszystko co będzie mieszkało w tych rurach będziesz "wdmuchiwał" do swojego domu. Dlatego uważam, że jeśli masz ograniczony budżet powinieneś zainwestować w małą, ale przyzwoitą centralkę z wymiennikiem krzyżowym (tańsza, mniejsza sprawność) lub obrotowym (droższa, wyższa sprawność). Przy tak małej kubaturze wystarczy centralka o wydajności rzędu 200-350 m3/h. Powodzenia.
Gość: kampog1
2014-02-06 20:47
Re: GWC - Gruntowy wymiennik ciepła bez rekuperatora?!
Ok rozumiem ale powiedz mi kolego jeszcze co z czerpaniem powietrza z zewnątrz czy rekuperator nie będzie zamarzał zimą przy dużych mrozach przy założeniu, że nie mamy GWC?
Gość: Damian
2014-02-10 11:46
Re: GWC - Gruntowy wymiennik ciepła bez rekuperatora?!
Kolego w przypadku centralek z wymiennikiem krzyżowym przyzwoici producenci dają w standardzie niewielką nagrzewnicę elektryczną. Oczywiście można kupić samą centralkę i dołożyć nagrzewnicę kanałową. Automatyka powinna tak sterować nagrzewnicą, aby uruchamiała się tylko w przypadku niebezpieczeństwa zamrożenia wymiennika W przypadku centralek z wymiennikiem obrotowym nie ma tego problemu, bo są konstrukcję które nawet do -25 st. nie zamarzają.
Gość: gnom
2014-03-04 14:58
Re: GWC - Gruntowy wymiennik ciepła bez rekuperatora?!
"tylko w przypadku niebezpieczeństwa zamrożenia wymiennika" A kiedy i jak długo takie niebezpieczeństwo istnieje ? Montowanie nagrzewnicy elektrycznej to po prostu super oszczędne rozwiązanie. Co powoduje że wymienniki obrotowe nie zamrażają się ? I jaka to ma być konstrukcja ?