Gość: Jacek Jurga
2012-06-21 19:53
Ekogroszek czy pellet
Witam.
Szukam informacji o instalacjach grzewczych, zastanawiam się nad wyborem; ekogroszek czy pellety ?
Jakie są wady i zalety poszczególnych paliw ?
Czy ktoś z Was korzysta z tego typu instalacji ? Wiem że ekogroszek jest dość popularny, ale czy wynika to z dostępności czy są jakieś inne przyczyny ?
Pozdrawiam
Gość: Adam Garbarczyk
2012-06-24 13:09
Re: Ekogroszek czy pellet
Na pewno ogólna dostępność eko-groszku wpływa na jego polarność. Jednak jak powszechnie wiadomo, to co popularne, nie zawsze jest najlepsze. Pellety mają taką przewagę, że są po prostu wydajniejsze, efektywniejsze i po prostu bardziej opłacalne. Takie jest moje zdanie.
Gość: karoka65
2012-06-24 14:18
Re: Ekogroszek czy pellet
[quote:Adam Garbarczyk,163330]Na pewno ogólna dostępność eko-groszku wpływa na jego polarność. Jednak jak powszechnie wiadomo, to co popularne, nie zawsze jest najlepsze. Pellety mają taką przewagę, że są po prostu wydajniejsze, efektywniejsze i po prostu bardziej opłacalne. Takie jest moje zdanie.
Oczywiście pellety o kaloryczności 17MJ/kg ( te najlepsze Barlinek, Lawa) są wydajniejsze od eko groszku 26 czy 29MJ/kg.
Pomyśl zanim coś walniesz czlowieku.
Są kotły niekoniecznie na pellet, ekogroszkowe w których można z powodzeniem palić pelletami.
Powiem że bardzo dobrze sprawdzają się mieszanki eko groszku i miału z pelletami czy nawet ziarnem zbóż
Gość: Jacek Jurga
2012-06-25 13:32
Re: Ekogroszek czy pellet
Czyli ze względu na wyższą kaloryczność polecasz ekogroszek ?
Podsumowując wybierając pomiędzy ekogroszkiem a pelletem lepszy jest ekogroszek ?
Gość: Adam Garbarczyk
2012-06-27 17:08
Re: Ekogroszek czy pellet
Przepraszam, ale ja wyrażam tylko swoją opinię, bazując wyłącznie na własnych doświadczeniach. Nie miałem styczności z eko-groszkiem. Dla mnie pellety to dobre rozwiązanie i jestem zadowolony z tego, jak się ten opał sprawuje. Niekoniecznie chodziło mi o porównanie eko-groszek VS. pellet, a raczej o po prostu moje zdanie w kwestii pelletów.
Gość: Andrzej Wysocki
2012-06-27 20:11
Re: Ekogroszek czy pellet
Witam!

Pellet to ekologiczne paliwo z biomasy- ze względu na właściwości energetyczne - zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii, wykorzystywane do ogrzewania domów i innych pomieszczeń.

Chętnie odpowiem na Wasze pytania
Pozdrawiam

Andrzej Wysocki
_____________________________
eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP
Gość: mariusz36
2013-04-14 19:49
Re: Ekogroszek czy pellet
Ja kupiłem piec na eko groszek ze względu na to, że na stałe mam źródło, z którego wiem, ze groszek będzie dobry i niedrogi. Piec, jaki mam, to KJ G z Piecbudu, ze ślimakiem, na co dzień palę eko groszkiem, od czasu do czasu zwykłym węglem i drewnem, i radzi sobie bardzo dobrze.
Gość: stefan_wawa1
2013-05-15 22:13
Re: Ekogroszek czy pellet
Też jestem na etapie wyboru, ale chyba jednak zdecyduje się na pellet. Fakt, może i drożej, ale mam duży metraż i myślę, że to mi się zwróci, bo słyszałem, że piece na pelet są wydajniejsze i ekonomiczne. Zresztą z tego co wiem coraz więcej w Polsce się ich używa, więc dobrze iść z duchem czasu.
Gość: Thomenn
2013-05-16 08:10
Re: Ekogroszek czy pellet
Myślę, że to wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i możliwości finansowych. Piece na ecogroszek są dużo tansze, ale pellet też ma swoje wspomniane ekonomiczne plusy i jest wygodny w obsłusze. Jest to wciąż jednak mniej popularny model, czy sposób ogrzewania w naszym kraju, więc dlatego może wielu ludzi podchodzi wciąż tak sceptycznie.
Gość: deep_water
2013-05-16 09:26
Re: Ekogroszek czy pellet
Tak, dlatego myślę nad pelletem, bo to przyszłościowe rozwiązanie . Długo używasz? Miałeś jakieś problemy?
Gość: Atlantic Polska
2013-05-16 13:15
Re: Ekogroszek czy pellet
Państwa Europy Zachodniej (Niemcy, Dania itp.) importują nasz polski pellet w dużych ilościach, więc coś w tym musi być ...
Gość: Thomenn
2013-05-20 22:39
Re: Ekogroszek czy pellet
Mam już 2 lata Lazara i nie narzekam. Bardzo wygodny w czyszczeniu,a to też bardzo ważne. Nie miałem dotychczas problemu. Fajny ceramiczny palnik.
Gość: deep_water
2013-05-22 16:40
Re: Ekogroszek czy pellet
Zdecydowałem się jednak na SmartFire 11 Lazara. Zobaczymy jak będzie chodził. Dotychczas zdążyłem ogarnąć obsługę i naprawdę muszę przyznać, że łatwo się wszystko ustawia, czytelny wyświetlacz.
Gość: Thomenn
2013-05-22 16:51
Re: Ekogroszek czy pellet
Cieszę się, że zdecydowałeś się na kocioł peletowy. Myślę, że będziesz zadowolony. Zresztą sam już widzisz, że jest łatwy w obsłudze. Po czasie pewnie docenisz też fakt, że to bardzo "czysty" kocioł i sam się reguluje automatycznie. Nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu i brudu. Życzę zadowolenia z zakupu :)
Gość: zakręcony_wawa1
2013-05-23 22:52
Re: Ekogroszek czy pellet
Tak czytam te pozytywne opinie na temat peletu. Kusi mnie. Słyszałem, że ekologicznie, czysto i wygodnie, ale zastanawia mnie jak wychodzi Wam spalanie? Sporo zżera? Dużo płacicie? Trochę obawiam się jak to wyjdzie w codziennym użytku.