Gość: Radar
2013-12-03 01:15
Efektywność absorpcyjnych agregatów chłodniczych
Witam serdecznie,

chciałbym prosić o pomoc w temacie absorpcyjnych agregatów chłodniczych. Informacje potrzebne są do pracy magisterskiej. Ogólną zasadę działania znam już dość dobrze, jednak mam problem z pewnymi zagadnieniami szczegółowymi. Mam kilka pytań:
1. Jak podejść do sprawy współczynnika COP - w urządzeniach sprężarkowych jest to stosunek mocy chłodniczej uzyskanej w układzie, do mocy elektrycznej dostarczonej do układu. Jak zdefiniować COP w agregacie absorpcyjnym zasilanym gazem ziemnym? Wiem tylko że jest sporo mniejszy od COP przy sprężarkach - gdzie oszczędność?
2. Jak wygląda sterowanie w układzie klimatyzacji złożonym z agregatu absorpcyjnego zasilanego gazem i klimakonwektorów? Dokładnie chodzi mi o wydajność układu tzn. jaki parametr jest zmienny w zależności od zapotrzebowania układu na chłód - przepływ, temperatura wody lodowej, zmniejsza się wydatek gazu? Rozumiem że woda lodowa na wyjściu z agregatu ma temperaturę 7 st C, powraca teoretycznie z temperaturą 12 st C, więc zmienia się przepływ, czy może układ sterowania zmniejsza płomień palnika? Nie bardzo mogę znaleźć informacje na ten temat. Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Gość: jaca
2013-12-07 13:34
Re: Efektywność absorpcyjnych agregatów chłodniczych
Zasada liczenia COP pozostaje dalej taka sama, chwilowa moc chłodzenia do chwilowej mocy zasilania. Z obserwacji naszego agregatu (jednostopniowy, zasilany parą przegrzaną) średni COP waha się od 1 do 1,1.
Co do sterowania, to nie wchodząc w szczegóły, dla użytkownika praca nie różni się od pracy agregatu sprężarkowego. Niezbędny jest jednak duży zbiornik buforowy albo lepiej duże sprzęgło hydrauliczne bo agregat ma dużo większą bezwładność w stosunku do agregatów sprężarkowych.
Gość: jaca
2013-12-07 13:38
Re: Efektywność absorpcyjnych agregatów chłodniczych
aha, jeszcze sterowanie.
Strumieniem wody raczej nie steruje się. W moim przypadku agregat pobiera więcej lub mniej pary. U Ciebie oczywiście będzie sterował się ilością gazu.