Gość: Zosia
2002-10-03 00:00
Dodatkowa wentylacja kuchni
Fachowcy chcą założyć dodatkową kratkę wentylacyjną w kuchni, gdzie zainstalowany jest okap z wyciągiem elektrycznym, podłączony do pionu wentylacyjnego. Twierdzą, że przez niewłączony okap nie ma przepływu (łatwo sprawdzić że jest) i trzeba obok wlotu rury z okapu zrobić dziurę w szybie, aby kuchnia była wentylowana. W całym budynku nie ma kuchenek gazowych tylko elektryczne, nie ma więc groźby zaczadzenia. Mnie to pachnie wyłudzaniem pieniędzy bo merytorycznej przyczyny nie widzę. A może jest tak jest w prawie budowlanym? Czy ktoś coś wie na ten temat?
Gość: Piotr PL
2002-10-03 00:00
Re: Dodatkowa wentylacja kuchni
Droga Zosiu jesli kuchnia jest elektryczna to kratki nawietrzakowej nie ma obowiązku stosować. Ale jeśli przy właczonym okapie brak jest dostatecznego wywiewu spowodowane podcisnieniem( szczelne okna, drzwi) to nalezało by zastosować np. nawiewnik aereco w ramie okiennej a nie w szybie. Sprawa okapu w twoim przypadku jest tylko sprawą czysto higieniczną. Wiele domów nie ma w ogóle okapu i jest dobrze nie mówie ,że komfortowo.
Gość: ARTUR
2002-10-04 00:00
Re: Re: Dodatkowa wentylacja kuchni
DROGI PIOTRZE PL.
Proponuję uważnie czytać pytania. :)
Droga Zosiu!
Okapy kuchenne czestokroć posiadają filtry zabezpieczające wentylator przed zatłuszczeniem. Filtr taki stanowi swoistą przegrodę dla wentylacji grawitacyjnej i dlatego okap kuchenny nie powinien stanowić jedynego ujścia z kuchni. Dlatego fachowcy sugerują zrobić dodtakowy otwór wentylacyjnych ( kratka) po to aby wentylacja grawitacyjna była skuteczna.
Oczywiście powietrze przy odpowiedniej róznicy ciśnień " przeciśnie sie" przez oczka filtra ale jego naturalny przepływ bedzie blokowany.
Nie jest to żadne wyłudzanie pieniędzy bo dziurę moze zrobić kazdy facet ( np twój mąz lub chłopak niestey nie wiem ) za darmo a kratka wentylacyjna kosztuje 20 zł. Mysle ze warto....
Problem leży gdzie indziej - czy ty masz DOPŁYW swieżego powietrza? Przy szczelnych oknach bardzio wątpie. Dlatego to co proponuje ci Piotr jest sensowne jesli chodzi o DOPROWADZENIE powietrza do kuchni a nie jego odprowadzenie. Chociaz aereco należy do najdroższych rozwiązań na rynku.
Gość: Piotr PL
2002-10-04 00:00
Re: Re: Re: Dodatkowa wentylacja kuchni
Masz oczywiście racje Arturze jesli jest filtr to OK. Ja myślałem o okapie tradycyjnym.
Pozdrowki
Gość: Zosia
2002-10-04 00:00
Re: Re: Re: Re: Dodatkowa wentylacja kuchni
Drodzy Panowie,
Dziękuję za odpowiedzi. Pod pojęciem "w szybie" myślałam "w kanale wentylacyjnym" a nie szybie okiennej. Filtra w okapie nie mam (tylko powłoka z włókniny, często prana lub wymieniana. Mam obawy, że jeśli kratka będzie obok wejścia rury okapowej to po włączeniu wentylatora "zapachy" wrócą przez kratkę do kuchni a nie do komina. Czy mam rację. Pozdrawiam.
Gość: Piotr PL
2002-10-07 00:00
Re: Re: Re: Re: Re: Dodatkowa wentylacja kuchni
Tak ma Pani rację. Proponuje zostawic tylko sam okap, który podczas gotowania może Pani zawsze włączyć.
Serdecznie pozdrawiam
Gość: ARTUR
2002-10-08 00:00
Re: Re: Re: Re: Re: Dodatkowa wentylacja kuchni
Jezeli zamontuje pani krakte wywiewną wentylacji grawitacyjnej poniżej wylotu z okapu ( który można jeszcze dla pewności skierować ku górze w samym kominie zwykłym kolanem 90') to "zapachy" nie bedą sie przedostwac z powrotem po właczeniu wentylatora.
Pozdrawiam.
Gość: tytus
2010-06-21 22:02
Re: Dodatkowa wentylacja kuchni
problem z wentylacją ?
www.awenta.pl


hybrydowy system wentylacji