Gość: Krzysztof
2003-02-21 00:00
Dobó klimatyzatora
Czy przy doborze klimatyzatora który wspólpracuje z układem anemostatów wystarczy, że uwzględnienie obciążenie chłodnicze pomieszczenia. Czy też powinienem uwzględnić max. przepływ powietrza jaki jest w stanie wytworzyć klimatyzator.
Gość: jarek
2003-02-23 00:00
Re: Dobó klimatyzatora
Ale jak współpracuje porszę więcej szczegułów
Gość: Krzysztof
2003-02-24 00:00
Re: Re: Dobó klimatyzatora
Na podstawie zysków ciepła przy określonej różnicy temp powietrza w pom. i nawiewanego wyliczyłem potrzebną ilośc powietrza. Do rozprowadzenia chłodnego powietrza chciałem zastosować klimatyzatory podłączone do anemostatów. Jeżeli przyjąłbym ilość klimatyzatorów w stosunku do zysków ciepła to wystarczyłyby tylko dwa, natomiast gdybym wziął pod uwagę wydajność powietrza z jednego klimatyzatora musiałbym zastosować ich około 6. Więc jeżeli dobiorę mniej klimatyzatorów to muszę się liczyć z tym, że temp. nawiewanego powietrz będzie niższa niż zakładana?
Gość: jo-men
2003-02-24 00:00
Re: Re: Re: Dobó klimatyzatora
Obawiam sie, że tak się nie dobiera klimatyzatorów ... niestety - klimatyzator to takie cudo techniki, gdzie nikogo nie obchodzi temp. nawiewu - nawet jeśli będzie ona w granicach +12°C i wiało po karku ... <- wtedy uwzględnia sie tylko zyski ciepła; ale jeśli chcesz zrobić dobrze- tak jak się powinno robić klimatyzację, to i owszem, najpier zyski i różnica temp. i stąd ilość pow. i typ urzadzenia ... tylko, że "ilości powietrza" przy klimatyzatorach nie są specjalnie duże i pewnie dlatego wychodzi ci taka kaszana. Klimatyzator to rozwiązanie .... no sam wiesz ...
Gość: jarek
2003-02-24 00:00
Re: Re: Re: Dobó klimatyzatora
Jak mi Bóg miły nic z tego nie rozumiem. Dobierz klimatyzator przyjmując 40W/m3 + zyski ciepła od ludzi i urządzeń, powodzenia.
Gość: marcel_x
2003-02-25 00:00
Re: Re: Re: Dobó klimatyzatora
Jeżeli chcesz zastosować klimatyzatoty typu SPLIT to niestety nie będziesz miał wpływu na temperaturę nawiewu do pomieszszenia. W Twoich obliczeniach zapewne założyłeś sobie jakąś temperaturę nawiewu (lub róznicę temperatur)- z tego powstał błąd. Tak naprawdę nie masz wyjścia - dobierasz klimę na obciążenie i kierujesz się moca urządzeń, nie ich wydatkiem powietrza. Uwazaj jednak przy projektowaniu sieci kanałów - tu decyduje wydatek !!!
Gość: Krzysztof
2003-02-26 00:00
Re: Dobó klimatyzatora
Dziękuję za okazane zainteresowanie moim problemem