Gość: Gość
2008-01-07 00:00
Czyszczenie kanałów wentylacyjnych
Szukam wszelkich informacji i przepisów dotyczących czyszczenia kanałów wentylacji mechanicznej w budynku biurowym, wyposazonym w klimatyzacje. Budynek ma 46 pieter a instalacje wentylacji i klimatyzacji mają 30 lat i przez ten czas nie były czyszczone. Obsługa budynku utrzymuje, że czyszczenie jest niepotrzebne, bo regularnie wymienia flitry. Co Wy na to - trzeba czyścić czy nie? Poszukuję również informacji na temat mechaniki płynów - powietrza, mówiących o osadzaniu się zanieczyszczeń wewnątrz kanałów.Obsługa tech. twierdzi że to nie woda i że w kanałach żaden osad się nie wytrąci. Prosze o jakies pomocne informacje i z góry dziękuję:)
Gość: S MARC korekta
2008-01-07 00:00
Re:Czyszczenie kanałów wentylacyjnych
Gościu jedno jest pewne, jak umyjesz rury wodą, to na pewno je zakazisz! A tak sprawdź, czy tam już są pieczarki, jak nie to zasiej. Zawsze lepiej aby tam rosło coś jadalnego. Biofilm tam już zapewne zżera i tak rury. A tak naprawdę jak Sanepid nie ma wentylacji i marzy o klimatyzacji, a nie wie nawet, że sami oddychają, to co się martwisz o innych urzędników! Tu nie chodzi o osad, tylko o PM2.5, która się nie filtruje. Ostatnio pisali, że jakaś dolina w Afryce przoduje w zasilaniu atmosfery ziemskiej w zarodniki. Można je nawet znaleźć w Stratosferze! Tam też chcesz czyścić? Czym? Ale po co się martwisz jak Pan Minister Zdrowia nie wie co to jest zarodnik grzyba? Jestem pewien! U nas jak wykryto liczne hodowle ( a - 0k 500 zł i strata forsy. Bo jak Sanepid napisał że zagrażają zdrowiu, to PINB go obrugał za domniemanie! Więc jak nie masz już trupa w lodówce do badań, że umarł naprawdę, to nic nie wskórasz, a sobie zaszkodzisz jako wróg klasowy wadzy!
Gość: wentyl
2008-01-08 00:00
Re:Czyszczenie kanałów wentylacyjnych
Po 30 latach eksploatacji systemu wentylacji opartego na kanałach najprawdopodobniej będą one do wymiany a nie do czyszczenia ... Proponuję przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji przeprowadzić inspekcję wizyjną kamerą inspekcyjną . Kanały powinny być czyszczone jak najbardziej , to temat na odrębny artykuł ( kwestie prawne , PN itp... ) Przepustowość tych kanałów jest prawdopodobnie mocno ograniczona , nie wspomniawszy już o pięknej mikroflorze która się w nich rozwinęła. Proponuję zacząć od wykonania pomiarów efektywności układu wentylacyjnego , to wiele wyjaśni. Pozdrawiam.