Gość: Artur
2007-05-17 00:00
Czy sie wykropli
Czy bedzie kapac z kanalow?
Od 2 lat mamy w zakladzie zainstalowana wentylacje mechaniczna. Jest centrala nawiewajaca powietrze z zewnatrz z podmieszaniem powietrza wewnetrznego. Grzeje za pomoca palnika gazowego. Szefostwo postanowilo w czesci centrali gdzie sa tlumiki (na wylocie za palnikiem) zamontowac chlodnice z glikolem i agregat wody lodowej.
Kanaly zewnetrzne sa izolowane ale wewnetrzne juz nie.
Troche czytalem tu i tam i sie zastanawiam czy jest mozliwosc aby z tych niezailozowanych kanalow kapalo na hale?
Bardzo prosze o fachowe wypowiedzi. Jak potrzeba jakis informacji dodatkowych to z checia odpowiem.
PS: firma co ma to robic uwaza ze nie bedzie problemu, ale wole dwa razy sprawdzic.
Gość: gość
2007-05-17 00:00
Re:Czy sie wykropli
Na pewno się będzie wykraplać
Gość: Artur
2007-05-17 00:00
Re:Czy sie wykropli
Tego sie obawialem. Moze ktos podac dlaczego, jak mam isc z tym do szefa to dobrze by bylo zebym mial jakies konkrety a nie tylko "bo tak"
Gość: Wojtek
2007-05-17 00:00
Re:Czy sie wykropli
Dlatego, ze gorace i wilgotne powietrze wewnatrz hali w kontakcie z zimnym kanalem nawiewnym znaczaco obnizy swoja temperarue ponizej punktu rosy. I wtedy zacznie kapac. Oczywiscie nastapi to tylko w pewnych warunkach przy odpowiednio duzej wilgotnosci powietrza.
Gość: Artur
2007-05-17 00:00
Re:Czy sie wykropli
Wojtku, czy moglbys doprecyzowac o jakie warunki chodzi?
Czy mam to rozumiec ze jak bedzie wilgotno i goraco w hali a w kanale zimno to wtedy bedzie kapac?
Mozna to jakos policzyc? sprawdzic kiedy sie zacznie wykraplac?
Kurcze, no bo teraz jak ta firma mowi ze nie bedzie problemu a bedzie kicha to chyba lepiej zebym interweniowal. Poradzcie prosze.
Jest jakis wzor? - jestem technikiem z wyksztalcenia to dam rade.
Pozdrawiam
Gość: Fachman
2007-05-17 00:00
Re:Czy sie wykropli
Hej,
Z teori wentylacji nie jestem najsilniejszy na tym forum. Moze Ola pomoze. Z mojej praktyki wychodzi ze czesc instalacji jest tak robiona i jakos nie kapie.
Ciekawy temat, bede sie przypatrywac.
Pozdrawiam
Gość: SG
2007-05-18 00:00
Re:Czy sie wykropli
Tak jak ktoś wcześniej napisał o tym czy się wykropli czy nie decydują paramtery powietrza w hali czyli m.in temperatura i wilgotność oraz temperatura nawiewanego powietrza (temperatura na powierzchni przewodów wentylacyjnych). W skrócie zależy to od tego czy temperatura powierzchni przewodów wentylacyjnych osiągnie temperaturę punktu rosy jeżeli tak to będzie się skraplać. Najprościej dla ciebie jeżeli nie jesteś fachowcem w tej branży to pobierz sobie programy do obliczenia izolacji cieplnej dla rur i kanałów ze stron producentów izolacji np. Roockwool, Isover, Thermaflex. Wpisz tam parametry powietrza wewnatrz hali i parametry powietrza nawiewanego i wtedy program Ci wyliczy jaka powinna być grubość izolacji.
Gość: Tomi
2007-05-18 00:00
Re:Czy sie wykropli
Arturze,
przeliczyłem i podaję kilka liczb:
dla powietrza w hali 24C i wilgotności w hali 50% wykropli się na wszystkich elementach o temperaturze 12,9C, jeżeli kanały bedą miały taka temperaturę lub niższą to woda się wykropli
dalej
dla 24 C i 75% wilgotnosci = wykraplanie na 19,3C
dla 28 C i 50% wilgotnosci = wykraplanie na 16,6C
dla 28 C i 75% wilgotnosci = wykraplanie na 23,1C
pozdrawiam walczącego rycerza Artura - dobrze robisz że to weryfikujesz
Tomi
Gość: Artur
2007-05-18 00:00
Re:Czy sie wykropli
Dzieki wszystkim za porady.
Wedlug dokumentacji agregat ma schladzac wode do 7st a na powrocie 12. Chlodnica w centrali.
Jezeli bede nawiewac cieple powietrze z podmieszaniem zlozmy ze
- z dworu 30% temp 35 st wilg 75%
- z hali 70% temp 25 st wilg 50%
To mi daje srdnia temperature nawiewu 28 st, wilg 57%.
Jak ochlodzi sie powietrze po przejsciu przez chlodnice? Czy temp spadnie o te 12 st do poziomu 16st gdy bedzie mi sie wykraplac??
Gość: tomi2
2007-05-18 00:00
Re:Czy sie wykropli
Najlepiej sprawdzić w jakimś programie. Na stronie vts znajduje się program doborowy central. Weź najprostrzy układ z chłodnicą. Wpisz twoje parametry i w wynikach dostaniejsz informacje na temat temperatury wylotowej. Da Ci to przybliżony obraz. Zauważ iż każda chłodnica (typ i wielkość (powierzchnia wymiany) posiada swoją charakterystykę.
Powodzenia
Gość: Tomi
2007-05-18 00:00
Re:Czy sie wykropli
typowo nawiew powietrza za centralą to 17- 18 C,
dla 28 C i 57% wilgotnosci = wykraplanie następuje na elemencie-kanale o temperaturze 18,7C
pozdrawiam
Gość: Artur
2007-05-18 00:00
Re:Czy sie wykropli
Dzieki wszystkim,
wniosek=bedzie kapac
Musze to zablokowac chociaz sie ludzilem ze bedzie to dzialac (szkoda bo pewnie nie bedziemy miec tej klimy)
Pozdrawiam wszystkiich i jeszcze raz dzieki
Gość: SG
2007-05-18 00:00
Re:Czy sie wykropli
"........ no bo teraz jak ta firma mowi ze nie bedzie problemu a bedzie kicha to chyba lepiej zebym interweniowal........."
Tak nawiasem pisząc, jeżeli ktoś dobrał urządzenia, wziął za to pieniądze i twierdzi że się nie będzie skraplać to niech bierze za to odpowiedzialność, weź od nich na to jakiś papier najlepiej gwarancję.
Mimo to sprawdzaj dalej później w przypadku skraplania może być dużo więcej problemu, a firma która to robiła może już nie być.
Gość: Tomi
2007-05-18 00:00
Re:Czy sie wykropli
Arturze,
lepiej żeby klima była - ale abu pracowała dobrze,
Można wasz układ łatwo zabezpieczyć - należy zastosować czujnik wilgotności (kondensacji) np. na spodzie kanału i w przypadku pojawienia się wody podnosić temperaturę nawiewu za centralą - a to spowoduje przejscie w stan pracy bez wykraplania, zmniejszy to wydajność chłodzenia o ok. 10-15 % ale nie odetnie całkiem 100% chłodu. Będzie sie to też zabepieczeniem dla pogody w dni które są ciplejsze niż Polska Norma przewiduje , czyli jak bedzie ponad 28 C na zwnątrz, a w ostanie lato takich dni było kilkanaście
pozdrawiam
Gość: Gnom
2007-05-18 00:00
Re:Czy sie wykropli
Arturze, nie wiadomo czy będzie kapać. W ogóle nic nie wiadomo. Np: jakie są zyski ciepła w hali (ludzie , nasłonecznienie, urządzenia),jakie są zyski wilgoci, jaka panuje temperatura, jaką temperaturę chcecie mieć docelowo, jaka jest wysokość, jak sa poprowadzone kanały, czy dużo ludzi pracuje , jaka jest wydajność instalacji itp. Trzeba po prostu zrobić obliczenia. Nie ma czegoś takiego jak typowa temperatura nawiewu.
Po drugie jak firma twierdzi że nie będzie kapać to spisz umowę nie na "zamontowanie agregatu i chłodnicy ale np. na wykonanie instalacji aby w hali panowała temperatura nie wyższa niż ... i że nie będzie kapać, gdy na zewenątrz będzie +30C i 45%, jeśli warunki nie będą spełnione to ...
W Polsce nie zdarzają się parametry powietrza 35C/75%. W przypadku twojej instalacji wilgotność w pomieszczeniu raczej będzie wyższa niż 50%.
Obniżając temperaturę czynnika chłodzącego możesz nieco zwiększyć osuszanie a przez to zmniejszyć wilgotność w pmieszczeniu.