Gość: Cezary
2004-05-20 00:00
Czy muszę demontować?

Zwracam się do Państwa z pewnym problemem, z którym nie mogę sobie poradzić. Przedstawię sprawę krótko.
Mieszkam na parterze w budynku wielorodzinnym, trzypiętrowym (budynek z dwoma klatkami).
Sprawa dotyczy OKRESOWEJ KONTROLI PRZEWODÓW KOMINOWYCH.
W dniu 3.09.2003 przeprowadzono u mnie kontrolę stanu technicznego WENTYLACJI, wtedy to nie stwierdzono u mnie żadnych nieprawidłowości dotyczącej wentylacji mieszkania, po czym podpisałem protokół.
W wielkim skrócie wygląda to tak:
- w łazience mam zamontowany zamiast kratki - wentylator mechaniczny (bez żadnych żaluzji) , gdy nie jest włączony wentylator - wentylacja jest bardzo dobra (próba przy "zapalonej zapałce" wypadła wyśmienicie - ciąg był taki że aż zapałka zgasła),
- w kuchni mam zamontowany okap (wyciąg kilka stopni siły ciągu z filtrami), który jest wprowadzony do otworu wentylacyjnego (to wprowadzenie jest dość szczelne - rura wprowadzona do specjalnej ramki - średnica ok.110 mm)
(jestem wtórnym właścicielem tego mieszkania, jak kupowałem to mieszkanie wszystko było tak zamontowane)
Przechodze do sedna sprawy, otóż dnia 19.05.2004 r. otrzymałem z ADMINISTRACJI BUDYNKU pismo, które Wam pozwolę
sobie przedstawić:
"W związku z przeprowadzonym przeglądem instalacji wentylacyjnej proszę o usunięcie usterki wykazanej w protokole nr 4/09/2003
z dnia 03.09.2003 r. polegającej na :
- przywroceniu stanu pierwotnego instalacji wentylacyjnej poprzez demontaż rury odprowadzającej wyziewy z okapu nad kuchennego i
wentylatora w łazience oraz zamontowaniu kratek wentylacyjnych bez żaluzji i przysłon.
Podstawa prawna : Prawo budowlane art.62 z dnia 07.07.1994 r przepisy wykonawcze, przepisy szczegółowe i obowiązujące normy"
W tekście nie powołano się na żadne normy określające montażu urządzeń kominowych ani na żadne przepisy, art. 62 mówi tylko o okresowej kontroli.
Bardzo proszę o pomoc, a mianowicie o odpowiedź na pytanie : Jakie obowiązują NORMY na temat montażu w/w urządzeń.
Czy w ten sposób zamontowane urządzenia są niezgodne z obowiązującymi normami (urządzenia zamontowano w 2001 r.), czy można montować wentylatory
w łazienkach w miejscach kratek wentylacyjnych ??? Czy okap w kuchni można wprowadzać w kratkę wentylacyjną ???
Z góry bardzo dziękuję.
Z poważaniem
Cezary
Gość: Jasek
2004-05-20 00:00
Re: Czy muszę demontować?
Twój poprzedni podpiął się do wentylacji grawitacyjnej, która nie może być w taki sposób wykorzystywana, musi być stale drożna. Twój administator ma rację. Okap najplepiej wypnij z kratki i doposaż w dodatkowy filtr jeśli go nie ma i jest taka możliwość. To co twój administrator zrobił jest i tak rzadkością. A twoja instalacja wcale nie jest ewenementem. Pozdrawiam
Gość: Wentylek
2004-06-01 00:00
Re: Re: Czy muszę demontować?
Polska Norma PN-83 B-03430 nawela Az3 punkt 4.2 Wybór rodzaju wentylacji. .... .Nie dopuszcza się równoczesnego stosowania w pomieszczeniach wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej.
Musisz wentylatory w łazience i kuchni zdemontować, nie tylko dla prawa ale i dla zdrowia.