Gość: adam
2005-06-22 00:00
Czy mogę zamontować sobie klimatyzator sam?
Witam
Czytam forum od 4 godzin, ale nadal nachodzą mnie wątpliwości dlatego postanowiłem, żę zapytam :).
Mam dwa pytania:
1. Zakupiłem mały klimatyzator (2,5kW split z czynnikiem chłodzącym R407C) Czy mogę zamontować go sobie sam zgodnie z prawem?
2. Jakie wymagania musze spełniać aby wykonać dokładnie taką samą usługę dla mojego znajomego w ramach firmy, którą prowadze?
Bardzo dziękuje za odpwiedź i pozdrawiam
Gość: Marian
2005-06-23 00:00
Re:Czy mogę zamontować sobie klimatyzator sam?
montuj sobie jak masz sprzęt i wiesz jakie ma parametry mieć urządzenie podczas pracy.
Gość: adam
2005-06-23 00:00
Re:Czy mogę zamontować sobie klimatyzator sam?
Może sprecyzuje: wiem dokładnie jak poradzić sobie z montażem od strony technicznej, ale chodzi mi o kwestie prawną. Jakie dokładnie musze spełniać wymagania abym mógł to zrobić poniewaz specyfika mojej firmy sprawia, że często miewam różne dziwne kontrole...:)
Gość: Basia
2005-06-24 00:00
Re:Czy mogę zamontować sobie klimatyzator sam?
Jak zwykle "Forum specjalistów służy pomocą".
Odnoszę wrażenie, że niektórzy z uczestników chcieliby nawet wprowadzenia koncesji, aby Kowalski nie mógł sobie nawet kupić klimatyzatora (nawet okiennego monobloku) sam nie wspominając o montażu.
Niestety (a moim zdaniem na szczęście) - tendencje na świecie są dokładnie odwrotne.
I w zakresie sprzedaży i montażu prostych klimatyzatorów okiennych, splitów itp wystarczy odrobina wiedzy i umiejętności (mowa oczywiście o czynnikach HFC w tym 407C).
Na szczęście nie potrzeba tu studiów kierunkowych, 5 lat praktyki, i wykupu koncesji i egzaminu co kwartał.
A panom / paniom inżynierom pozostają instalacje objęte ustawą freonową lub te (które badzo lubię - można na nich zarobić) naprawdę skomplikowane będące wyzwaniem inżynierskim (a montaż splita chyba do nich nie należy).
Po powrocie do Polski co rusz zadziwiają mnie różne koncesje egzaminy itp. Niedługo na zmianę opon z letnich na zimowe trzeba będzie mieć uprawnienia.
Więc odpowiadając: z prawnego punktu widzenia może Pan zamontować go samodzielnie (i to chyba jest konkretna odpowiedź), radzę jednak się zastanowić czy bez odpowiednich urządzeń montaż będzie prawidłowy pozwalający na długą bezawaryjną pracę (o utracie gwarancji nie wspominając). To w końcu Pana inwestycja.
pozdrawiam
Baska (kocham Polskę, ale w USA żyje się łatwiej)
Gość: adam
2005-06-24 00:00
Re:Czy mogę zamontować sobie klimatyzator sam?
Dziękuje za odpowiedź. Na szczęście dyspomuje odpowiednimi urządzeniami i tak wogóle mam dwie ręce więc dam sobie rade :)
Gość: Kowalski
2005-06-27 00:00
Re:Czy mogę zamontować sobie klimatyzator sam?
szanowny P. Adam Pani Basia z USA czy skąd tam ma tyle wiedzy na temat klimatyzacji co kot naplakał. zresztą większość takich osób zna się na wszystkim i potrafi wszystko.Montażu klimatyzatora dokonuje wyłącznie fachowiec z uprawnieniami Robiąc to samemu traci pan automatycznie gwarancję , i pieniądze w większości przypadkow.Dobra rada proszę nie korzystać z usług czy tak b z d u r n y c h informacji jak od P. Basia ponieważ ta osoba nie ponosi żadnej odpowiedzialności prawnej ani finansowej.
Gość: Marman
2005-06-28 00:00
Re:Czy mogę zamontować sobie klimatyzator sam?
Czy Pan Kowalski ponosi jakiąś odpowiedzialność za swoją wypowiedź? Nie trzeba ŻADNYCH uprawnień aby zamontować klimatyzator z czynnikiem nie będącym substancją kontrolowaną, chyba, że wchodzi w to prawo budowlane lub energetyczne. Jeśli się mylę proszę mnie wyprowadzić z błedu i powołać się na konkretne przepisy prawa
pozdrawiam
marman
Gość: Kowalski
2005-06-29 00:00
Re:Czy mogę zamontować sobie klimatyzator sam?
do P. Marman. Odpowiedż w pytaniu.
Gość: Basia
2005-07-11 00:00
Czy mogę zamontować sobie klimatyzator sam?
Sz. P. Kowalski (inż. dr. czy może doc. ?)
To Pan wprowadza w błąd będąc jednocześnie przedstawicielem grona "fachowców" opisanych w czwartej wypowiedzi tego wątku.
Co do mojej wiedzy - skąd ten wniosek?
Być może wg Pana tytuł inżyniera i Politechnika Poznańska, Maszyny i Urządzenia Przemysłu Spożywczego - dają wiedzy tyle co kot napłakał ...
Do tego własna firma od 1994 roku (od 1997 w USA) także nie daje doświadczenia ...
Fakt, to nie ja robię przejścia w stropach i ścianach, nie ja układam kanały i nie ja biegam na serwis.
Każdy ma swoją działkę w naszej firmie.
A że klimat gorący to rynek klimatyzacji inny i konkurencja większa. Wierz Pan czy nie, ale monobloki ludzie kupują z półki i sami montują w oknie czy w ścianie jeśli trzeba - i jakoś to działa.
Uruchomienie splita kosztuje 25 USD przy samodzielnym montażu (zostaje kołnierzowanie, wytworzenie próżni i uruchomienie, często robi to nasz elektryk) - i tego się właśnie boicie.
To jest konkurencja on robi nam dziennie 10-12 uruchomnień.
A najlepsi robią zakłady mięsne, biurowce, banki centra hadlowe (my robimy to tam od 8 lat, i tam też gro pracy robią elektrycy?).
A co do gwarancji - i zawartych tam warunków instalacji i uruchomienia to niech Pan najpierw dobrze poczyta, zanim się Pan wypowie. Zresztą we wcześniejszym poście pisałam o gwarancji, urządzeniach i umiejętnościach - może Pan nie doczytał.
Czy w kwestiach prawnych w Polsce istnieją jakieś przepisy o których nie wiem (w kwestii montażu i uruchomienia urządzeń nie objętych tak zwaną polpularnie ustawą ozonową). instalacji , a które Pan jako fachowiec może mi wskazać?
nie dajcie się zwariować ludzie
Baśka