Gość: Projektant
2008-09-23 00:00
Co sądzicie o modelowaniu CFD?
Muszę zlecić CFD do projektu. Na co zwrócić uwagę, uważać jak sprawdzić czy jest ok?
Gość: Kamil
2008-09-23 00:00
Re:Co sądzicie o modelowaniu CFD?
A czemu ma sluzyc to CFD? Rozklad temperatur, wymian powietrza czy cos innego?
Gość: Projektant
2008-09-23 00:00
Re:Co sądzicie o modelowaniu CFD?
Do wentylacji bytowej i oddymiania.
Gość: ?
2008-09-23 00:00
Re:Co sądzicie o modelowaniu CFD?
Jesli nie wiesz nic o modelach turbolencji, siatkach itd to trudno to sprawdzic. To sa ladne obrazki ale w wielu przypadkach trudno jest o walidacje tego. Z mojego doswiadczenia widzialem wielu "specjalistow" ktorzy zjadli zeby na tego oprogramowaniu ale nigdy nie wykonalo realnej walidacji tego co robia. Ja osobiscie jestem uwazny na tego typu analizy zwlaszcza oddymianie ale koniec koncow kto to sprawdzi.
Jesli to ma sluzyc do modelowania schematu organizacji wymiany ciepla kluczowa sprawa jest: jak zostal zamodelowany nawiewnik, jesli nie posiada sie realnych wynikow badan moze to wprowadzic ogromne bledy i zaklamania. I tu jest problem bo oczywiscie ciezko o takie dane. Tylko dysze sa dosc latwe do zamodelowania reszta rodzajow juz nie jest. Wiele aspektow modelowania nadal trzeba upraszczac lub wykonac wstepne obliczenia oraz wiele ustawien jest na "czuja".
W przypadku oddymiania sprawa jest jeszcze gorsza bo wszystko to jest prawda pod warunkiem ze sie pali zgodnie z twoimi zalozeniami. Nalezy miec naprawde dobra teoretyczna wiedze z tego zakresu aby weryfikowac tego typu analizy. Takie jest moje zdanie. Bardzo latwo popelnic blad i ulec zachwytowi pieknych kolorowych wydrukow.
Pozdr.
Gość: ?
2008-09-23 00:00
Re:Co sądzicie o modelowaniu CFD?
mialo byc ....wymiany powietrza w pomieszczeniu.
Gość: Radek
2008-09-23 00:00
Re:Co sądzicie o modelowaniu CFD?
Jako że pracuję między innym na takim oprogramowaniu to powiem, że modelowanie nawiewników, wentylatorów etc. zazwyczaj wygląda tak, że ze strony producenta oprogramowania ściągam bazy danych różnych produktów od różnych producentów, którzy współpracują z dostawcą softwareu. Jeśli chodzi o sprawdzanie w praktyce np. systemu oddymiania to robi się prawdziwe testy, wstawia się generator dymu i dawaj dymimy. Są profesjonalne firmy, które się tym zajmują. Przy jednej budowie robiliśmy to na parkingach oraz w pasażu, wrażenie niezapomniane. I prawdą jest, że trzeba jednak mieć sporo doświadczenia robiąc takie obliczenia.