Gość: Gość
2011-10-16 19:41
Ciąg powietrza z drzwi wejściowych
Witam,

Mieszkanie ma ok. 35 metrów, jest to pokój z aneksem kuchennym, czyli całe otwarte. Jest centralne ogrzewanie. Problem polega na tym, że strasznie ciągnie powietrze spod drzwi wejściowych. Innymi słowy nawiewa mi powietrze do mieszkania z klatki schodowej. Okna mam pozamykane, wentylacja była sprawdzana i niby jest ok. Nie wiem czy to jest normalne czy nie. Obawiam się, że przez to będzie problem z ogrzewaniem mieszkania. Zrobiło się teraz bardzo zimno więc odkręciłem grzejniki.

Pozdrawiam
Gość: Profesor
2011-10-17 17:02
Re: Ciąg powietrza z drzwi wejściowych
"Praw fizyki pan nie zmienisz więc nie bądź pan głąb". Witamy w świecie wentylacji grawitacyjnej.
Gość: Gość
2011-10-18 00:24
Re: Ciąg powietrza z drzwi wejściowych
Dobrze, uświadomił mnie Pan, że jestem idiotą, prosiłbym jednak o poradę w jaki sposób przynajmniej w małym stopniu wpłynąć na zachowanie ciepła w mieszkaniu. Zasłaniać kratki wentylacyjne?
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-10-18 08:08
Re: Ciąg powietrza z drzwi wejściowych
[quote: Profesor]"Praw fizyki pan nie zmienisz więc nie bądź pan głąb". Witamy w świecie wentylacji grawitacyjnej.
Nie jest Pan idiotom – to raczej „profesor” na takie miano zasługuje. Ciepłe powietrze kanały pionowe robią podciśnienie ( konwekcja – nie grawitacja „profesorze”!!) Powietrze „wchodzi” do mieszkania po najmniejszej linii oporu. Uszczelnienie drzwi i okien zapobiegnie wystudzaniu ale… stracimy wentylację, zwiększy się zawilgocenie ścian i wystudzanie znowu się zwiększy. Jak problem prosto rozwiązać – można czerpnię (otwór z kratką) dać pod sufitem nad drzwiami, można też zamaskować kawałek aluminiowego kanału pod sufitem. W tym miejscu temperatura przy c.o. jest ponad 30 st. C wiec powietrze które do nas dotrze będzie już ciepłe. W bogatszej wersji, można się uniezależnić od siły konwekcji, robiąc regulowany strumień świeżego powietrza zakładając na w/w kanał pod sufitem wentylator kanałowy z regulacją. Dalej – by mieć pewność wentylacji pokoju – można przekuć się do pokoju i tam pod sufitem zrobić nawiew. Świeże powietrze ogrzane pod sufitem w przedpokoju pójdzie do pokoju, dalej do przedpokoju i do kanałów wentylacyjnych w kuchni i łazience.
Gość: Gość
2011-10-18 11:15
Re: Ciąg powietrza z drzwi wejściowych
Niestety nie mogę dokonywać żadnych modyfikacji instalacji wentylacyjnej. Poza tym kompletnie niczego z tego nie rozumiem, mam zupełnie inną profesję, ale dziękuję Panu mimo wszystko za wyjaśnienie.

Pozdrawiam
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-10-18 12:35
Re: Ciąg powietrza z drzwi wejściowych
Nie da się nic poprawić nie modyfikując. Nie ma też takich przepisów, które zabraniałyby mieć skuteczną wentylację. Co do modyfikacji... przeniesienie czerpni z poziomu podłogi pod sufit znakomicie poprawi komfort termiczny - bez zakłócania wentylacji innym.