Gość: weli
2011-09-01 14:38
Centrale z wymiennikiem celulozowym
Witam.
Czy macie jakąś wiedzę z praktycznego zastosowania wymiennika z celulozy? Chodzi mi o wykroplenie, nawilżanie powietrza itp.
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-09-02 12:26
Re: Centrale z wymiennikiem celulozowym
Wymienniki takie stosuje się do central które mają współpracować z pompą ciepła ( mitsubishi zehnder) Chodzi o nieprzesuszanie powietrza. Przy wentylacji jako "jeden w jednym" zbyt sucho oznacza zbyt silną wentylację - i mamy regulację. W przypadku gdy dochodzi ogrzewanie - strumień powietrza musi być większy i gdyby nie możliwość "recyrkulacji" wilgoci, warunki bytowe byłyby fatalne. Wadą takich wymienników jest ich wymiana gdy powłoka antygrzybiczna przestaje działać.
Z tym, że takie wymienniki to raczej powinna być kategoria "ciekawostka", bo łączenie wentylacji z ogrzewaniem stwarza znacznie więcej problemów niż zysków, nawet anemostaty nawiewne muszą być montowane "kompromisowo" na ścianie 90 cm nad podłogą i powszechne z natury rzeczy stać się nie może.
Gość: weli
2011-09-02 15:12
Re: Centrale z wymiennikiem celulozowym
Producent poleca te centrale do wentylacji, nie wspomina nigdzie o ogrzewaniu powietrza. Wymienia kilka zalet i pomijając odzysk ciepła twierdzi, że nie wykrapla się kondensat, nie szroni się itp. Zastanawia mnie co się dzieje z kondensatem, czy jest w całości oddany do powietrza nawiewanego? Bo jeśli tak to mamy do czynienia z nadmiarem wilgoci w domu, a jeśli nie to co dalej się z nim dzieje? Wypływa na posadzkę? Producent twierdzi, że nie trzeba robić instalacji odprowadzenia kondensatu. Zastanawia mnie to bardzo ale chciałbym poznać opinie innych.
Pozdrawiam
Gość: profil
2011-09-02 15:56
Re: Centrale z wymiennikiem celulozowym
Jako pierwszy te wymienniki zastosował DAIKIN - mitsubishi poprostu zrobiło kopię.
A co do wymiennika - tak samo dobry jak i krzyżówka z aluminium - nadaje się tylko do zastosować domowych i w takich występuje- ograniczenie ilości przepływającego powietrza czyli wymiarów wymiennika- i nie występuje odzysk wilgoci jak to opisuje SzP Bęczykiewicz.
Również ogrzewanie powietrzne ze względu na ilośći powietrza służcego do przeniesienia ilości ciepła w jednostce powietrza nie mogą być wartośćiami wentylacyjnymi - ogrzeanie jak i chłodzenie powietrzne ( przyjmując średno musi zapewnić 8-10 wymian powietrza w kubaturze grzanej lub chłodzonej) wentylacja to zazwyczaj 2-3 wymian dla pomieszczeń bez specjalnych wymagań.
Ufff. banalność odpowiedzi i do tego żęnująco niski poziom odpowiedzi jest szokujący. Ba - w sumie każdy może coś tam sobie napisać.
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-09-03 09:24
Re: Centrale z wymiennikiem celulozowym
Wyjaśniłem dlaczego robi się celulozowe wymienniki. Dziękuję profilowi za "profesjonalna" odpowiedź - a przekręcanie nazwiska świadczy dobitnie o walorach intelektualnych. Celulozowe wymienniki powstały po to by nie przesuszać powietrza tam gdzie strumień jego musi być większy niż samej wentylacji - Oczywistym jest, że importer central tego nie poda! Przecież ograniczyłby to sprzedaż, ale myślenie nie jest zakazane. Proszę też zauważyć, że celulozowe wymienniki mają w ofercie tylko ci co produkują również PCi!!!!

Animacja zehndera do central z celulozowym wymiennikiem.
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-09-03 09:25
Re: Centrale z wymiennikiem celulozowym