Gość: Sopelek
2007-05-22 00:00
Budowa podłogi do komory mroźniczej
Witam.
Proszę o pomoc dotyczącą wykonania podłogi do komory mroźniczej w której będzie utrzymywana temp. ok. -23C. Zabudowa komory jest wykonana z płyty warstwowej z rdzeniem styropianowym o gr. 20 cm. Proszę o podpowiedź z jakich materiałów można wykonać w/w podłogę do komory. Materiał izolacyjny musi posiadać odpowiednią wytrzymałość na ściskanie. Wynika to z obciążenia składowanymi na podłogach towarami.
Gość: SG
2007-05-23 00:00
Re:Budowa podłogi do komory mroźniczej
Gość: q
2007-05-23 00:00
Re:Budowa podłogi do komory mroźniczej
dobrze ze sam nie zginales w przeprowadzce a co do podłogi to tez powinna byc zrobiona z materialu izolacyjnego natomiast z jakiego ze wzgledu na jej wytrzymałosc to musiałbym wiedziec jaki ciezar na metr kwadr. jest przewidywany
Gość: Ryszard
2007-05-24 00:00
Re:Budowa podłogi do komory mroźniczej
Na podsypce źwirowej wylano cienką warstwę chudego betonu. Rozłożono kable grzewcze (15W/m2) i czujniki temperatury gruntu. Zalano to warstwą jastrychu grubości 5cm. Następnie przyklejono 2 warstwy papy na lepiku (nie asfaltowym). Następnie na placki z pianki PU przyklejono płyty ze styropianu (gęstość 40kg/m3) o wymiarach 20x100x200cm obok siebie i uszczelniono (sklejono) pianką poliuretanową. Powstała warstwa sztywna i mocna. Na tym wylano posadzkę z betonu B 500 (teraz ma inne oznaczenie) z dodatkiem źwirku bazaltowego na sam wierzch i zatarto na gładko. Przeciętny beton by się łuszczył i cała robota poszłaby na marne. Posadzka ma grubość 12cm i jest zbrojona od spodu i od góry czyli w dwóch warstwach. Dylatacje wykonano z blachy miedzianej. Posadzkę wykonała specjalistyczna firma. Temperatura wewnątrz pomieszczenia wynosi -35C. Obciążenie na 1m2 od towaru nie jest duże do 3ton. Najbardziej niszcząco na posadzkę działają kółka wózków paletowych niskiego podnoszenia. Papa (obecnie stosuje się folię) spod styropianu jest wywinięta i przyklejona do zewnętrznej blachy płyty warstwowej. Wewnętrzna blacha (czyli od strony komory) została obcięta od dołu oraz oderwana po to, aby styropian posadzki połączyć pianką poliuretanową ze styropianem ściany. Wykonano cokół żelbetowy na wysokość 0,6m naokoło przy ścianie wewnątrz komory (widziałem że niektórzy wmurowują krawężniki uliczne). Uwaga: Nie wolno na styropian pod posadzkę kłaść żadnej folii jak to w większości książek błędnie pokazują! Para wodna z ziemi jak się dostanie do warstwy izolacyjnej - musi mieć ujście z niej przez posadzkę - inaczej tam zostanie i będzie niszczyć styropian). Widzimy że podłoga mroźni ma całkowitą grubość ponad 40cm i nie jest łatwo dobrze ja wykonać.
Gość: zxd
2007-05-25 00:00
Re:Budowa podłogi do komory mroźniczej
Witam
Oto recepta:
Bierzesz płytę z rdzeniem poliuretanowym o gr. ok 160 mm. Rdzeń z obu stron jest standartowo pokryty blachą (tzw. płyta obornicka dla celów chłodniczych). Na ów płytę kładziesz sklejkę wodoodporną. Sklejka najlepiej jak jest o gr. od 12 mm do 20 mm. Następną warstwą jest blacha aluminiwa ryflowana (antypoślizgowa) o gr. 2 lub 3 mm. Pod całym tym interesem, czyli pod pierwszą warstwą (pod płytą poliuretanową) należy utworzyć wolcną przestrzeń dylatacyjną.
Czyli bierzesz profile, najlepiej z PCV (metalowe mogą korodować, drewniane mogą pruchnieć)i w odległości co 0,5 m układasz je koło siebie. Wszystkie warstwy łączymy ze sobą klejem na bazie butanolu.
My stosujemy to w małych komorach (markety spożywcze) i jeszcze nie mieliśmy do tąd żadnej reklamacji.
Gość: Sopelek
2007-05-25 00:00
Re:Budowa podłogi do komory mroźniczej
Dzięki stary. Z nieba mi spadłeś. O taką właśnie receptę mi chodziło. Wielkie dzięki.
Gość: zxd
2007-05-25 00:00
Re:Budowa podłogi do komory mroźniczej
Nie ma zaco. Życze powodzenia w interesach.
Gość: arkon
2007-05-25 00:00
Re:Budowa podłogi do komory mroźniczej
Rzeczywiście pomysł "zxd" jest banalnie prosty a warunki w mroźni będą zachowane. Ale tylko w przypadku małych i średnich mroźni, gdzie nie będzie wprowadzany sprzęt ciężki czyli wózki z napędem samobieżnym.
Gość: qwerty
2007-05-25 00:00
Re:Budowa podłogi do komory mroźniczej
No cieszę się, że w końcu ktoś poruszył ten temat na forum. To prawda, wszystkie te firmy, które wykonują kompletne komory mroźnicze nie są w stanie wykonać (sprzedać) samej podłogi. Trzeba kupić komplet z zabudową (absurd jakiś). Przecież nie każdy potrzebuje zabudowę, bo jak np. Sopelek zabudowę wykonuje sam a podłogi do komory nie mógł pewnie nigdzie dostać.
Gość: Ryszard
2007-05-28 00:00
Re:Budowa podłogi do komory mroźniczej
Jeśli się prawidłowo nie połączy izolacji paroszczelnej padłogi z izolacją paroszczelną sciany oraz izolacji zimnochronnej podłogi z izolacją zimnochronną ściany komory to taka komora jest pseudoproduktem. Gdy jest to mały obiekt, to nie znający się na rzeczy użytkownik tego nie zauważy, ale w dużym obiekcie widać zmiany najpóźniej po paru latach. Dlatego nie powinno się sprzedawać samej podłogi lub samej skorupy.