Gość: Nika
2013-11-18 09:23
Blokowanie kominów przez nawiew
Mieszkamy w budynku 11 piętrowym/5 p./ należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej, w którym jest wentylacja grawitacyjna. Od pewnego czasu sąsiad z góry /6 p./, który zamontował sobie instalację do wentylowania mieszkania/ma także produkcję w mieszkaniu/ wpycha nam przez otwory wentylacyjne /WC, łazienka, kuchnia,komin spalin/ wyziewy ze swego mieszkania, co powoduje blokadę kominów. A to powoduje, że powietrze "stoi" /mimo otwartych okien/. Przy kominie spalin włącza wentylator, który powoduje zaburzenia spalania gazu, problemy - komin spalinowy jest blokowany. Przeżywamy gehennę. Mimo zgłoszenia tego w SM nie otrzymaliśmy pomocy. Jakie kroki należy podjąć i do kogo zwrócić się o pomoc.
Gość: Kaj
2013-11-18 10:26
Re: Blokowanie kominów przez nawiew
Podłączanie wentylacji mechanicznej do przewodu wentylacji grawitacyjnej jest niezgodne z przepisami.
Napisz jeszcze raz pismo do spoldzielni mieszkaniowej powolujac sie na przepisy:
1.dziennik ustaw nr 74/ poz. 836 rozdzial 7- przewody spalinowe <czy sasiad mial zgode spoldzieni na wprowadzenie takich zmian? >
2. Cytat z artykulu:
Zgodnie z normą PN-83/B- 03430, wentylacja grawitacyjna może być stosowana w budynkach do 9 kondygnacji włącznie, zaś zgodnie z rozporządzeniem: w budynkach innych niż wysokie i wysokościowe oraz w tych budynkach, gdzie umożliwi zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego. Zabronione jest też łączenie wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją – chyba, że mowa o urządzeniach klimatyzacyjnych niepobierających powietrza zewnętrznego (§ 148).