Gość: Marcin
2003-04-03 00:00
Bilans cieplny domku.
WItam Serdecznie
Mam pytanie z dziedziny wentylacji z odzyskiem ciepła.
Piszę pracę dyplomową pod tytułem wentylacja z odzyskiem ciepła wolnostojącego budynku mieszkalnego. Mam wyznaczyć (wyliczyć) z bilansu ciepła ilość powietrza wentylacyjnego.
We wszystkich poradnikach i ksiażkach przedstawione są sposoby wyznaczania zysków ciepła wchodzących w skłąd bilansu cieplnego dla pomieszczenia wentylowanego. U mnie musze wentylowac domek jednorodzinny, wiec pomieszczen jest wiecej. Czy aby wyznaczyc ilosc powietrza obliczamy zyski ciepla tylko z pomieszczeń w ktorych wyciagamy zuzyte powietrze (WC, ŁAzienka, garderoba, Kuchnia ...). A co z pomieszczeniami do których doprowadzamy powietrze z centrali. Czy je też bieżemy pod uwagę w liczeniu bilansu.? Co z ilością powietrza nawiewanego.?
Po drugie analizujac proponowane rozwiązania różnych firm w zakresie
wentylacji z odzyskiem ciepła widzę że wszyscy stosują się do nawiewu do
pomieszczeń przebywania ludzie (pokoj sy;ialnie itp) a wywiew z pomieszczeń
brudnych (kuchnia,łazienka itp).Czy to jest dobre rozwiązanie? Powietrze wyciągane niesie ze sobą przykre zapachy a w centrali do odzysku moze nastapic przejmowanie zapachow.
W rekuperatorch krzyżowych nie ma bezpośredniego styku obu strumieni (nawiewnych i wywiewnych) ale po pewnym czasie i tak moze nastapic przejecie zapachów.
Za odpowieez z góry dzieki
Gość: sylwester
2003-04-03 00:00
Re: Bilans cieplny domku.
Panie Marcinie,
naprawdę praca magisterska?
"bierzemy" - bo "brać, biorę"
etc...
Gość: Marcin
2003-04-04 00:00
Re: Re: Bilans cieplny domku.
Dziekuję za pomoc. Napewno się przyda.
Gość: Xavery
2003-04-05 00:00
Re: Bilans cieplny domku.
Mam takie pytanie bo równiez zajmuję się podobnym zagadnieniem. Czy przy obliczaniu zysków ciepła od domowników brałes tylko ciepło jawne czy utajone też? jest to dosyc istotna róznica jesli na podstawie zysków ciepła dobietamy ilość powietrza w centrali. jeśli moge presze o odpowiedz.
Gość: Marcin
2003-04-07 00:00
Re: Re: Bilans cieplny domku.
Witam.
Zysków wilgoci nie brałem pod uwagę z dwóch powodów.
Po pierwsze w moim projekcie (instalacji) nie jest przewidziane nawilżanie powietrza - jest to tylko wentylacja.
Po drugie jeżeli była by to klimatyzacja (wraz z nawilżaniem) to zyski wilgoci do wyznaczania powietrza wentylacyjnego z bilansu cieplnego nie bierze się pod uwagę. Ilość powietrza wentylacyjnego oddzielnie liczy się także z bilansu zysków wilgoci i do tego są potrzebne zyski utajone (wilgoć).
Gość: szoł-men
2003-04-07 00:00
Re: Bilans cieplny domku.
ja tu czegoś nie rozumiem ... a dokładniej wogóle nie rozumiem o co chodzi. Z tematu wynikałoby, że robisz bilans cieplny budynku - a więc że liczysz ogrzewanie, co ma sens bo potem piszesz, że V musisz wyznaczyć.
Czyli projektujesz ogrzewanie powietrzne z wentylacją, tak ? a z chłodzeniem też ? Ilość powietrza przy ogrzewaniu powietrznym oblicza się ze strat ciepła danego pomieszczenia i z różnicy temp. między pow. nawiewanym a pomieszczeniem. Ponieważ OGRZEWAMY - więc temp. nawiewu musi być wyższa niż zakładana temp. w pomieszczeniu. Na razie się wszystko zgadza, prawda ? Powietrze w obliczonej przez nas ilości musimy nawiać do każdego pomieszczenia, bo inaczej nie utrzymamy żądanej przez użytkownika temp. (oczywiście bez przesady - do garderoby nie trzeba, chyba że ma duże straty ciepła). Nawiewanie do pomieszczeń czystych a wywiew z brudnych - jak najbardziej ma sens (no może nie zawsze, ale tu mówimy o mieszkaniu), ale u ciebie istotną rolę odgrywają straty ciepła. Wyciąg z toalety musi być - koniecznie - ale nawiew ... no właśnie a czy uwzględniłeś że w toaletach musi być +24°C, a w pokojach pewnie z +20 .. chyba że dasz wszędzie po +24°, albo dodatkowe grzejniki elektryczne w łazience. ________ Idźmy dalej - piszesz, że il. pow. wyznaczasz z "zysków ciepła" -> więc w końcu liczymy ogrzewanie czy chłodzenie ?___ tak czy siak ilość powietrza obliczasz (dla zimy i dla lata) dla każdego pomieszczenia osobno i potem sumujesz ją w centrali. Obliczasz najpierw nawiew - a wywiew ok. 90% nawiewu; przy czym wyciągu z kibla nie łączymy z żadnym innym (zwłaszcza w pracy dyplomowej)- tu dajesz zwykły wentylatorek (w kuchni lepiej też). W centrali nawiewno-wywiewnej z wymiennikiem krzyzowym nie ma niebezpieczeństwa przenikania zapachów nawet "po pewnym czasie" :). Wyciąg z toalet osobny - z przepisów budowlanych.
Przy okazji rotor ma dużo większą sprawność. Nie zapomnij o powietrzu higienicznym - ilość wg ludków (najlepiej 50 m3/h na głowę - w każdym pomieszczeniu !), il. pow. zewn. w centrali lepiej żeby była ok. 30% - bo to mieszkanie. ________ Następna uwaga - ktoś ci zafundował bardzo drogi i ekonomicznie nieuzasadniony system. Nie zapomnij tego napisać we wnioskach. Aha - i napisz co z tym chłodzeniem - jest czy ni ?
Ostatnia uwaga - ten projekt dyplomowy to szkoła średnia, prawda ?
Gość: Marcin
2003-04-07 00:00
Re: Re: Bilans cieplny domku.
W pierwszej kolejności liczę zyski ciepła w lato i straty ciepła w zime. Planowana jest wentylacja z chłodzeniem i grzaniem (ekonomicznie nieuzasadnione - wiem)jesłi względy konstrukcyjne pozwolą na to. W innym przypadku bedzie to wentylacja - chłodzenie poprze oddzielny klimatyzator, a grzanie przez centralne ogrzewanie.
Po drugie co mam rozumieć w stwierdzeniu czy to projekt w szkole średniej - czy to jakaś aluzja czy zgryźliwość czy coś innego....
Gość: szoł-men
2003-04-09 00:00
Re: Re: Re: Bilans cieplny domku.
zgryźliwość to moja specjalność, choć jeszcze z tego fakultetu nie mam dyplomu ..... Skoro liczysz chłodzenie - to ilość powietrza określasz dla lata = właśnie na podstawie zysków ciepła. Jeśli projektujesz system CAV to liczysz zyski i wymaganą il. pow. dla każdego pomieszczenia i po zsumowaniu wszystkich pomieszczeń dostajesz il. pow. w AHU. Jeżeli masz VAV (np. liczysz jako opcję koszt takiego rozwiązania) to dodajesz max zyski w poszczególnych godzinach z tego określasz najgorsze przewidywane obciązenie. Jeżeli w 2-giej opcji ma być tylko wentylacja a chłodzenie załatwi nam klimatyzator (ogrzewanie = grzejniki) -> to il. powietrza wyznaczasz z il. pow. zewn/os. + krotność wymian (bo czasami wychodzi trochę za mało wymian i trzeba zwiększyć il. powietrza). Jeżeli zaprojektowałeś zgodnie z moją sugestią osobny wywiew z toalet, łazienki, kuchni i ew. kanciapy na szczotki - to możesz dać sobie spokój z wymiennikiem krzyzowym -> daj recyrkulację lub rotor. Swoją drogą ciekaw jestem, czy okna są otwieralne ? bo z jednej strony to trochę chore jak we własnym mieszkaniu nie można otworzyć okna, a z drugiej strony - "instalacyjnie" jest to nieuzasadnione: musisz w bilansach uwzględniać niechcianą infiltrację + otwarcie okna rozreguluje wentylację. Jeszcze jakieś wątpliwości ? - napisz. Aha, nie zapomnij przy doborze splitów uwzględnić zysków ciepła od powietrza wentylacyjnego, bo mimo że są to sprawy groszowe to w pracy dyplomowej może okazać się ważne :). Pozdro
Gość: chopie spowrotym do budy
2003-06-02 00:00
chopie spowrotym do budy
chopie spowrotym do budy
Gość: grześ
2003-06-05 00:00
Re: Re: Re: Re: Bilans cieplny domku.
hej szoł men. Zdaje mi się że pomimo "zgryźliwosci" hahahahah udzieliłes temu chłopakowi całkiem dobrej odpowiedzi. Żeby wszyscy byli tacy jak ty. Brawo. Teee fachowcy uczcie się od szołmena ...krytykować łatwo ale pomóc to sztuka. Literówki i błedy zawsze w piusowni sie zdarzają co nie ??Kazdemu :-) hahahaha pozdawiam. A teraz coś dla polonistów. hahahahhahaha KTURY, BUŻA, OŁUWEK, SKUFKA, HAHAHAH niech was to zjada haahhahahhhhaha. papappa. pozdrowionka dla szoł mena. :-))))))))))
Gość: Waldek
2003-06-16 00:00
Re: Re: Re: Re: Re: Bilans cieplny domku.
szoł-men gratuluję!
Gość: Włodek
2003-07-13 00:00
Prywatnie do szoł-mena
Proszę o kontakt:
a1wlodek@pro.onet.pl
Włodek
Gość: szoł-men
2003-08-06 00:00
Re: Prywatnie do szoł-mena
a w jakiej sprawie ? nie umawiam sie na randki przez internet ...